Dopis slečny Sophie: Přenesme se do doby, kdy i spatření kotníčku byl hřích
recenze
Dopis slečny Sophie (2022) / VasnivaCtenarkaDopis slečny Sophie vás přenese do 19. století mezi londýnskou smetánku, kdy i prozrazení svého jména mohlo vyvolat málem skandál a vyloučení ze společnosti.
Shophie je 28 letá slečna, která už na vdavky, ve svém věku, dávno zanevřela. Moc dobře si uvědomuje, že je stará, pro muže již nezajímavá a k tomu navíc bez věna a finančních prostředků. Kdo by ji chtěl?! Bydlí u své tetičky, která se ji ujala, aby neskončila bez domova. A tak dělá gardedámu své sestřenici Cecilii, díky čemuž se dostane na společenské události.
Na jedné takové události je Sophie tajným svědkem výměny názorů mezi slečnou Hammondovou a Charlesem Bestwickem. To ji přiměje konat. Napíše Charlesovi anonymní dopis, ve kterém mu sdělí pravdu – a sice, že slečna Hammondová jej skutečně nemiluje tak, jak by si zasloužil. A poukázala na Lucy Barrettovou, která k němu chová city naprosto ušlechtilé a ryzí.
A právě tento čin zamíchá kartami nejen v životě tří lidí, kterých se dopis týká, ale zejména v Sophiiném životě. Anonymita je brzy odhalena a o Sophii se tak začíná ve společenských kruzích mluvit nezvykle často.
Na Sophii se obrátí také lord Edmund, který ji požádá o rady. Zkrátka ji vnímá jako skvělou dohazovačku, která se vyzná ve vztazích mezi muži a ženami. Pravdou ale je, že Sophie žádné znalosti nemá – vždyť je stará panna!
A aby toho neměla Sophie málo, do života ji zase vplul ten Maitland, který ji zlomil před léty srdce. Teď se ji dvoří znova a Sophie neví, jestli mu má dát znova šanci. Když ten lord Edmund je tak krásný!
Dopis slečny Sophie je útlá knížka, kterou máte přečtenou za jedno odpoledne. Celý příběh autorka Suzanne Allain zvládla vměstnat do 197 stran a 18 kapitol.
Pokud milujete historické romány, které se točí kolem tanečků, zásnub a přetvářky, pak budete z knihy nadšeni. Žádné velké zvraty však v knize nečekejte. Největším zvratem s nadsázkou je to, když si mladá dáma nestihne správně poupravit šaty před usednutím na houpačku.
Příběh jako takový mi přišel zvláštní. Pořád se tam něco řešilo, i když se vlastně téměř nic nedělo – prostě život smetánky. Já bych ocenila více dobové “akce”. Nějaký opravdu velký skandál, který vás chytne za rozum i za srdce.
Pro některé čtenáře může být tento příběh snad až nudným, ale na druhou stranu ta doba taková prostě byla. A autorka, známá nejen pro své spisovatelské dovednosti, ale také pro svou tvorbu scénářů, nám tuto dobu celkem pravdivě přiblížila.
Osobně bych ocenila hlubší ponoření do prožívání jednotlivých hrdinů. Něco, a nedokážu přesně definovat co, mi v knize scházelo. Nevím, jestli je to právě ona “akce”, nebo větší hloubka zápletky.
Domnívám se, že na tuto knihu si musí udělat každý názor sám. Pro někoho tato kniha bude příjemným pohlazením po duši, a pro jiné, náročnější čtenáře, může být tato kniha tzv. slabším kouskem.
Přesto mohu knihu doporučit všem romantickým duším.
Dopis slečny Sophie Suzanne Allain
Sophronia Lattimorová svou šanci na lásku již propásla a musí se spokojit s nenápadnou rolí gardedámy. Když svými radami zachrání jednoho z lordů před nešťastným manželstvím, stane se v očích londýnské smetánky neocenitelnou rádky... více
Komentáře (15)
Přidat komentářEšte by som mohla odporúčať Slúžku z Fairbourne Hall, ale ako pozerám, po česky to nevyšlo. Normálne by som knihy Julie Klassenovej neodporúčala, historické reálie má možno naštudované, ale vôbec sa nevie vžiť do myslenia ľudí z doby, do ktorej svoje – nie diela, skôr písačky – situuje, a ani etiketu neovláda. (Ak si prečítate viacero kníh autorov, ktorí vtedy žili, a potom vezmete do ruky knihu súčasného autora píšuceho o postavách z predminulého storočia, pocítite ten rozdiel.) Ale v Slúžke je tých kiksov pomenej, lebo veľa miesta zaberie popis práce služobníctva, napríklad čistenie kobercov alebo napĺňanie vane. A čitateľ zistí, ako sa služobníctvo nadrelo. To tiež v červenej knižnici nebýva spomenuté, lebo realita romantike dosť uberá.
Já zase tak moc ty historické nečtu, výjimečně po nich sáhnu a obvykle jsem spíše zklamaná než spokojená. Ale to bude mým neznalým výběrem :)
Já proti romancím, ani historickým, nic nemám. Však ani mít nemohu, vždyť je sama čtu:) Jen v nich nehledám více, než jsou. Bohužel, někteří současní autoři, kteří o sobě říkají, že píší historické romány, si jaksi s autorkami romancí nijak nezadají... holt, trend...
Děkuji, milé dámy :) Myslím, že teď všichni, kteří budou číst tuto konverzaci, mají mnoho inspirace :) Paráda :)
Z voleja mi napadá Trh márnosti, on sám Thackeray bol riadny búrlivák, rozfofroval celé dedičstvo a musel sa živiť novinárčinou, vraj veľmi úspešne. Ak to nemusia byť vyššie vrstvy, tak trebárs Agnes Greyová, kde Anna Brontë opisuje svoje vlastné skúsenosti, ktoré získala ako guvernantka, alebo Tajomná pani Grahamová, tam je zas postava inšpirovaná autorkiným vlastným bratom alkoholikom. Aj Jana Eyrová je do istej miery autobiografická. Dobročinný ústav, ktorý navštevovala Jana, je napísaný podľa školy, do ktorej chodila Charlotte Brontë a jej sestry. Nie všetky to prežili. Ak môže byť aj nízka vrstva, či dokonca spodina, tak je tu Dickens. Ten si sám ako dieťa užil domovy pre chudobných, kde museli drieť ako otroci, takže vie, o čom píše. Všetci títo autori opisovali dobu, ktorú sami zažili, čo znamená, že sa nedopúšťajú donebavolajúcich chýb, ako to majú vo zvyku autorky historických romancí, hlavne tam nevnášajú súčasné myslenie a zvyky. Pritom zúročili svoje skúsenosti, čo ich dielam dáva hodnovernosť, hoci nejde o skutočné príbehy. Nevycucali si všetko z prsta, ako to robia predovšetkým súčasné Američanky, ktoré houby vedia, ale neváhajú to hodiť na papier. Potom tu máme klasiku ako sú Traja mušketieri, Večná Ambra (kde je pôsobivý opis epidémie moru) a Angelika, markíza anjelov. Tam je akcie a škandálov a milostných dobrodružstiev, čo hrdlo ráči. Dumas si síce históriu prerábal ako sa mu hodilo, ale v tom nie je jediný. A čítala som v medicínskych historkách Svatopluka Káša, že jedna študentka medicíny dostala na skúške otázku o more a odpovedala tak, že si vyslúžila pochvalu. Ukázalo sa, že tie vedomosti má z Večnej Ambry. Ďalej trebárs Kvietok karmínový a biely, kde je hlavnou postavou prostitútka a autor si servítky neberie.
A ak just chcete romancu, skúste Barbaru Cartland. Presladené to je, až sa človeku stránky lepia na prsty, ale ona sama bola príslušníčkou aristokracie, nepredstavovala si teda svet šľachty ako Hurvínek válku, či ako Američanky Albión.
Knihy pana T. Hardyho, paní E. Gaskellové, E. Brontëové, tak namátkou... Pak můžete pokračovat s knihou Nebezpečné známosti, Ságou rodu Forsythů, Milenec lady Chatterleyové... v nich rozhodně není nouze o skandály. Sice nevím, jestli chytnou "za srdce a rozum" (!), ale rozhodně přinesou vhled o době, o které vyprávějí. Na rozdíl od podobných romantických knih...
Kiežby som mala len takéto problémy. A Onassisove milióny. Inak, prečítala som si začiatok tej knihy a podľa mňa to bolo mimoriadne nepresvedčivé. Naozaj si neviem predstaviť, že by nejakú slobodnú mladú ženu cudzí muž vyhľadal, aby mu poradila v milostnej záležitosti, lebo komusi napísala anonym, ktorý adresát okamžite bral za bernú mincu. Ani v dnešných časoch sa mi to nevidí, a tobôž vtedy, keď konvencie boli také prísne. Keby sa obrátil na svoju vydatú príbuznú, prosím, ale takto? A zopakovala by som, čo som napísala už inde, tá doba taká pokojná bezškandalózna nebola. Aj príslušníci vyššej vrstvy sa opíjali, hýrili, utrácali peniaze, ktoré nemali, mali milostné pomery so svojimi slúžkami, s prostitútkami, bili svoje manželky... V romanciach sa o tom samozrejme nepíše, ale to neznamená, že v tej dobe bola nuda. Kdeže, vzrušenia si užili kopec aj vtedy.
Dobré je, že někteří nemusí čítat ani jedno z toho.... To vás může osvobodit od tohoto problému :)
Že sa tak blbo pýtam - aký zmysel má napísať do recenzie presne to isté ako do komentára (ak nepočítam opis deja)? A ako vidím, nie je to jediný prípad.
Díky za tip, Naias. Už jsem na autorku koukala... ideální čtení na ještě prázdniny:)