Polský spisovatel Andrzej Fedorowicz se rozhodl ve své knize povyprávět o Gladiátorech z táborů smrti. Jednalo se o bojovníky, kteří si v ringu pomocí svých rukavic mohli vybojovat život nebo ho naopak prohrát.
O tom, že v nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborech se mučili a vraždili nevinní lidé dnes ví asi každý. Ale co když vám řeknu, že v některých z nich probíhali regulérní boxerské zápasy? A navíc se proti sobě mohli postavit vězeň a jeho dozorce? Pro někoho to možná bude šokující, že v nechvalně proslulé Osvětimi se stávalo, že Žid nebo odbojář rozbili kápovi ciferník, a ještě za to dostali víc jídla.
Kniha Gladiátoři z táborů smrt přináší medailonky devíti boxerů, kteří díky svému náboženskému vyznání, rase nebo činnostem skončili v nacistických koncentrácích. Díky svému bojovému umění si tam často mohli hodně přilepšit. Poznáte jejich minulost před válkou, podmínky, za jakých skončili v koncentráku (často se jednalo o Osvětim a jeho pobočné tábory) a samozřejmě budete sledovat i jejich kariéru mezi dráty.
Někdy to působí až neskutečně. Jak se mohlo stát, že jim dovolili zmlátit Kápa? Většinou to bylo díky samotným velitelům táborů, kteří měli box v oblibě a neváhali díky tomu zvýhodňovat i podřadné vězně. Dokonce s nimi kvůli tomu někdy handlovali a celkově jim pomáhali. Být boxer vám tudíž mohlo zachránit život.
V jednotlivých krátkých životopisech se dozvíte i o jejich následných životech. Někteří přežili, cesty jiných skončili na těchto nejhorších místech nacistické běsnění. Nikdo jim ovšem nemohl upřít snahu bojovat a získávat naději nejen pro sebe, ale i ostatní vězně.
Díky rozdělení na několik kratších textů se kniha čte velice dobře. Samozřejmě obsahuje i už tolikrát popsané hrůzy spojené se zabíjením v plynových komorách nebo bezdůvodnými fyzickými tresty. Tentokrát jsou ovšem tyto velice tragické momenty střídány o něco veselejšími chvílemi. Popsány byly osudy těch nejlepších, takže budete povětšinou svědky velkých vítězství.
Rozhodně se jedná o velice přitažlivé téma, o němž jsem prozatím prakticky nic nečetl. A celá ta skutečnost, že něco podobného fungovalo v Osvětimi, mi vlastně přijde docela bizarní. Konání nacistů prostě často nebylo vůbec předvídatelné, jak by si mnozí mohli myslet.
Velice zajímavé je i propojení jednotlivých hrdinů. Zatímco v jednom příspěvku vystupuje daný boxer jako vedlejší postava, v dalším se promění v tu hlavní. Těch vyloženě kvalitních zápasníků samozřejmě bylo poměrně málo, takže jejich vzájemné souboje byly pro všechny velkou lahůdkou.
Na začátku každého medailonku najdete i fotografii popisovaného člověka, takže si ho nebudete muset jen představovat. Snímky byly vyfoceny buď před nebo po válce. Žádné přímo z táborů tu bohužel nejsou.
Atmosféru těchto boxerských utkání znázorňuje alespoň film Vítězství ducha s Willemem Dafoem v hlavní roli. Vypráví totiž o jednom z nich (byl jím Salamo Arouch).
Gladiátoři z táborů smrti jsou pozoruhodnou knihou, která vám o něco rozšíří váš rozhled o holocaustu. Popisuje životy devíti odvážných mužů, jenž vedle samotného boxování často pomáhali i ostatním. Rozhodně to tedy nebyli žádné jednoduché mlátičky. I proto si zaslouží naši vzpomínku.
Gladiátoři z táborů smrti Andrzej Fedorowicz
V Osvětimi zněl jen jeden zvuk stejně jako na svobodě. Byl to bouřící potlesk následující po vítězném zápase. V německých táborech smrti končili také sportovci, včetně legend světového boxu. Jako všichni vězni byli odsouzeni k p... více