Po dlouhé době se mi do rukou dostala kniha, která mě vážně chytla, do které jsem se ponořila celou svojí duší. Nutno říct, že tenhle skvost jsem koupila za pouhých 48,- v jednom knihkupectví. Jde o knihu s názvem "Žena, která se ponořila do srdce světa" od mexické autorky Sabiny Bermanové. O téhle knize se píše jako o "pohádce pro dospělé". No, proč ne, protože každá pohádka přináší hlubší poselství a tím tahle kniha pro mě určitě byla.
Představte si, že jste malá holčička. Malá holčička, která neumí mluvit a vydává jen skřeky, když má strach. Která běhá nahatá a žije blízko moře, které jí uklidňuje a k jídlu vám slouží vlhký písek. A přesně v takovém stavu našla malou Karen "teta" Isabelle, když se přestěhovala do starého domu v Mazatlánu, který patřil k jejímu "tuňákovému dědictví".
Isabelle velmi rychle pochopila, že malá Karen nebude obyčejné dítě, ale že má tu čest s autistkou. Ovšem nehodlá nad malou zlomit hůl a tak se snaží Karen učit - všemu, co by dítě mělo umět a znát. To vše se jí povede natolik, že se Karen dostane i na vysokou školu a podaří se jí rodinný tuňákový podnik pořádně rozjet díky své představě humánního zabíjení tuňáků.
"O mnoho let později, o mnoho slov později, o mnoho knih později, jsem našla na jedné stránce jedné staré knihy napsané jedním francouzským filozofem větu, která slovy vyjadřuje rozdíl mezi mnou a lidmi.
Myslím, tedy jsem.
Nad tou větou jsem užasla, protože je evidentně neuvěřitelná. Stačí mít 2 oči v hlavě, aby člověk viděl, že všechno, co je, nejdřív je, a potom dělá další věci.
Ale nejneuvěřitelnější je to, že ten filozof netvrdí, že to tak je, ale jen slovně formuluje to, co si lidé o sobě samých myslí. Že nejdřív myslí, a pak jsou.
A horší je to, co z toho plyne. Protože lidé žijí v přesvědčení, že nejdřív myslí a pak existují, myslí si, že všechno ostatní, co nemyslí, neexistuje vůbec.
Stromy, moře, ryby v moři, slunce, měsíc, kopce nebo vysoké hory: ne, vůbec neexistují, existují jen v druhořadé formě existence, existence méně významné. Proto si zaslouží být zbožím nebo potravou nebo krajinou lidí, a ničím víc.
A co dává lidem jistotu, že myšlení je nejdůležitější činností ve vesmíru? Co jim dává jistotu, že myšlení je činnost, která rozděluje všechny věci na nadřazené a podřadné?
Aha, myšlení."
Jde o dílo, které má v sobě hodně hlubokou myšlenku. Ač mě zprvu lehce "děsil" román z prostředí továrny na tuňáky, jsem ráda, že jsem se odhodlala k jejímu přečtení. Ač je Karen jednoduchá, je to génius schovaný v dítěti na úrovni mateřské školky. A to je její hlavní kouzlo. Neumí lhát a je velmi přímočará, řekne vám, co si myslí a to právě s upřímností malého dítěte. Dělá věci tak, jak si myslí, že je to správné. A to se mi na ní líbí.
Pro mě je tato kniha díky Karenině "jednoduchosti" tak dokonalou. Protože právě tak jako děti nám do života přinášejí ty až bolestně pravdivé poznatky, které kolikrát nechceme slyšet a nebo jsme na ně přes svojí dospěláckou namyšlenost prostě zapomněli , i Karen otevírá témata a myšlenky, které jsou důležité. Nebo které by měly být.
Autor: Sabina Berman
Překladatel: Simoneta Dembická
Počet stran: 232
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2011
Žena, která se ponořila do srdce světa Sabina Berman
Když Isabelle přijíždí do mexického Mazatlánu, aby převzala vedení rodinného podniku, najde v domě své zesnulé sestry opuštěné divoké děvčátko, které neumí mluvit. Díky Isabellině vytrvalé péči se autistická Karen naučí mluvit, čí... více