Logika versus intuice

recenze

V jediném okamžiku (2024) 4 z 5 / Kikina182
V jediném okamžiku

Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s nakladatelstvím Grada – Metafora za účelem recenze.

Superintendant Kat Franková se vrací do práce a hned jí je přidělen pilotní projekt, ze kterého není příliš nadšená. Má spolu s několika dalšími členy týmu spolupracovat s umělou inteligencí na odložených případech. Účelem je přijít na to, jak co nejlépe AI detektiva Locka zapojit do policejní práce, ačkoli Kat jde spíše o to ho jednou provždy potopit. Jenže z odložených případu se hodně rychle stává současné vyšetřování, ke kterému bude potřeba jak lidský instinkt, tak strojová inteligence.

Kniha se mi většinou četla dobře, ale v některých částech mi přišlo, že je v příběhu příliš mnoho popisů, které ho nikam neposouvají a naopak nudí. Tyhle popisy ale nebyly přítomné pořád, takže se nad tím dalo přivřít oko.

Spolupráce člověka s umělou inteligencí se mi moc líbila, je to něco originálního a zajímavého. Ale z nechutenství hrdinky vůči AI moc nadšená nejsem, jelikož se mi to k příběhu nehodilo a zároveň mi důvod její nenávisti nepřišel logický.

Samotný případ je originální a skvěle propracovaný. Ale uvítala bych, kdyby v příběhu nebyly části z pohledu oběti, které toho zbytečně moc prozrazovaly. Stejně tak mi přijde, že v knize byly určité detaily, o kterých chtěla autorka odvrátit pozornost, ale povedl se jí přesný opak.

Zpracování umělé inteligence se povedlo. V knize bylo krásně vidět, že zvládá hodně toho, co nezvládá člověk, ale zároveň jsou věci, které na rozdíl od člověka zkrátka nedokáže. Veškeré plusy a minusy umělé inteligence tu tedy byly podány objektivně a realisticky.

Všechny hlavní postavy jsou v knize skvěle popsané a jejich charakteristika jde do hloubky. Ani vedlejší postavy nejsou za těmi hlavními příliš dozadu, ale je u nich mnohem víc prostoru pro překvapivá odhalení.

V jediném okamžiku je skvělá a originální kniha, kterou jsem si moc užila! Je pravda, že tady bylo několik věcí, které mi vadily, ale celkově mám z knihy opravdu dobrý pocit a můžu ji jedině doporučit.

V jediném okamžiku V jediném okamžiku Jo Callaghan

Ve Spojeném království každou minutu a půl zmizí člověk. Beze stopy. Jako by se vypařil. Vrchní superintendantka Kat Franková je zkušená policistka, spoléhající na svou intuici. Jako ovdovělá matka dospívajícího syna navíc dob... více