Příchodem nového člena rodiny se změní hodně věcí. Váš čas už nepatří jen vám, přibude povinností a vaše pozornost a zodpovědnost výrazně vzroste, protože ten maličký drobek je zcela závislý na vaší péči. Spolu s tím se mění i partnerský život. A samozřejmě i sex.
Stejnou životní a partnerskou proměnou prošli i autoři knihy Ian Kerner a Heidi Raykeilová. Ian Kerner je americkým sexuálním terapeutem, autorem několika bestsellerů i přispěvatelem do časopisu Cosmopolitan. Je ženatý a má dva syny. Heidi Raykeilová je autorkou bestselleru o sexuálních slastech a strastech mateřství a zároveň pravidelně píše na literární mateřský blog. Má manžela a dvě dcery.
Sex po narození potomka je poměrně ožehavým tématem, o kterém se nemluví snadno. Snad jen potichu s důvěrnou kamarádkou nebo kamarádem. V mnoha případech se párům podaří vrátit do "vyjetých kolejí", ale mnohdy péče o miminko postaví sex na "vedlejší kolej". Autoři se tak rozhodli k sepsání příručky, která má ukázat cestu, jak hrátky v ložnici zase nastartovat.
Podle autorů jste nejspíše stali členy ,,klubu sexuálně frustrovaných nešťastníků" pokud:
- vás už neláká se s partnerem pomilovat
- jste - co se chtíče - chladnější než chladnička
- jdete raději s dětmi do herny než s partnerem na rande
- se z rozkoše stala povinnost
- výzva ,, Pojďme na TO" znamená začátek hádky
Ian Kerner a Heidi Raykeilová se tak v sedmi kapitolách věnují tématům, která hrají podstatnou roli v partnerském svazku po narození dítěte a ovlivňují následně i dění či nedění v ložnici. Ať je to téma prvního sexu po porodu, nebo zkrátka jen věčného nedostatku času, kdy vás naplno pohlcuje koloběh kolem miminka, ale i téma náhlé citové odloučenosti partnerů a neschopnosti vzájemně komunikovat či vnímání vlastního těla a jeho změn, k nimž došlo v souvislosti s těhotenstvím a porodem.
Příručka je sepsána jako jakýsi dialog mezi autory, kteří tak poskytují střídavě ženský a mužský pohled na věc, a tím přinášejí vlastně i rady opačnému pohlaví. Rozhodně je tedy určená jak ženám, tak i mužům. Proto možná originální název knihy Love in the Time of Colic (Láska v době koliky) je o něco více výstižnější, než ten český.
V knize naleznete rovněž několik anonymních příběhů i mnoho citací/příspěvků lidí sužovaných stejnými problémy, a stejně tak i výsledky několika vědeckých studií. Na konci většiny kapitol pak na vás čeká test, jehož výsledek vám prozradí, jak na tom v daném tématu jste.
Autoři hovoří velmi uvolněně, s nadhledem a nestydí se svěřit se čtenářům i s vlastními problémy a několika zážitky ze svých ložnic. Stejně tak nešetří ani humorem. Takže pokud vás netrápí přímo dané téma, kniha se dá stejně tak dobře místy číst i jako vtipná směs příběhů a prohřešků ze života.
Žádná příručka se nedá brát doslovně nebo čekat okamžité zázraky do pěti minut. Stejně tak je to i s partnerským životem. Mění se, vstupuje do nových fází a je potřeba na něm stále pracovat, protože utéct jinam je to nejjednodušší řešení a dá se to ostatně udělat kdykoli. Jak říkají autoři, nejdůležitější je zkrátka chtít. Chtít si být zase blízcí, chtít sdílet a procítit společné chvíle, chtít se zase milovat. Rodičovství je krásné a naplňující. Ale stejně tak je i těžké, omezující, vyčerpávající, ale... Rozhodně stojí za to!
Miminko, nebo manžel? Heidi Raykeil
Ožehavé téma, o němž si nervózně špitají maminky i tatínkové v dětských hernách a na hřištích po celém světě. Ale takhle to nemusí zůstat napořád. Můžete provádět nejrůznější čáry máry s dětmi a přitom si dál užívat dospělácké tec... více