MOJE TEMNÉ SRDCE

recenze

Moje temné srdce (2015) / Jindriska70
Moje temné srdce

Už před nějakou dobou jsem od A. Tuomainena četla Léčitele. Knihu, která byla současně detektivkou, sci-fi i psychologickým románem. Ač nepatřím k těm, kdo by sci-fi vyhledávali často a pravidelně, v Tuomainenově případě jsem se od knihy nemohla odtrhnout.

Na Moje temné srdce jsem se tedy velmi těšila a... nebyla jsem ani v nejmenším zklamaná. Příběh třicátníka Aleksiho Kiviho, který hledá pravdu o zmizení své matky a tím také pravdu o celé své minulosti, připomíná matrjošku... Tak jako se v jedné panence skrývá další, v Tomainenově knize se ve chvíli, kdy už se zdá, že je příběh jasný a u konce, vynoří jeho další pokračování, překvapivé zjištění, které zvrátí dosavadní vývoj, další úhel pohledu na situace, které se zdály jasné, srozumitelné a přehledné.

Aleksi Kivi přichází do venkovského domu známého finského podnikatele Saarinena, protože je přesvědčený, že právě zde se ukrývá klíč k tajemství, které i po dvaceti letech představuje náhlé a nevysvětlitelné zmizení jeho matky. Opouští Helsinki, které až dosud byly jediným místem, kde kdy žil. Opouští i učitelku Miu. Navzdory tomu, že se mu zdálo, že právě s ní by možná mohl najít tolik kýžený klid. Ani jí se ale nedokáže svěřit s tím, po čem pátrá a proč, za čím se vlastně žene. Jediným důvěrníkem v jeho životě tak stále zůstává stárnoucí policista Ketomaa, který kdysi vedl případ Aleksiho matky.

Na venkově se seznamuje se Saarinenovou dcerou Amandou, zvláštní ženou, která ho současně přitahuje, ale u níž má přesto pocit, že právě před ní by měl své soukromí pečlivě chránit.

Když už se zdá, že odhalil všechno, co odhalit potřeboval, přijde poslední zvrat, který obrátí Aleksiho život doslova vzhůru nohama. A po něm další přemet, aby čtenář zjistil to, co ví často ze své vlastní zkušenosti... ne všichni, kdo se zdají být oběťmi jimi jsou a ne všichni, kdo se zdají být viníky jimi jsou beze zbytku...

Kniha má svého hlavního hrdinu, ale kromě ostatních postav je mu skvělým partnerem – díky barvitým a plastickým Tomainenovým popisům – i sama finská příroda, jejíž nálady a proměny provázejí všechny očekávané i nečekané změny a zvraty v Aleksiho životě. Ne každý má pasáže s popisy krajiny, počasí či věcí rád, ale v Mém temném srdci jsou stejně živou součástí příběhu jako sama zápletka.

Moje temné srdce Moje temné srdce Antti Tuomainen

Moje temné srdce je napínavý psychologický thriller o posedlosti a pomstě. Je to příběh mladého muže, který se snaží zjistit, proč jeho matka před dávnými lety beze stopy zmizela a kdo je vlastně zodpovědný za to, že v dětství osi... více