Nedej se

recenze

Nedej se (2016) 4 z 5 / ilosek
Nedej se

Rainbow Rowell není žádná spisovatelka začátečnice, na jejích knihách je to znát a i možná proto patří mezi nejoblíbenější autorky. Od Rowel jsme se dočkali už dvou románů, které mnohým vyrazily dech a teď se autorka pustila do vod sci-fi a fantasy. Udělala však dobře?

Simon je nejmíň talentovaný čaroděj na škole a ten nejhorší Vyvolený, jaký kdy mohl být. Je to nešika a svými kouzly ubližuji sobě i okolí. Jak má potom porazit svého úhlavního nepřítele Pletichu, který ničí jeho svět? To pro něj však není ta nejdůležitější otázka. Mnohem důležitější je, kde je jeho spolubydlící, nafoukaný a sobecký upír, Baz, který by nikdy nevynechal poslední rok na kouzelnické škole. Simon se rozhodne přijít této záhadě na kloub a nevzdá se, dokud vše nevyřeší.

Kdo četl Fangirl, měl už tu čest se se Simonem a Bazem párkrát setkat. Proto mi přišlo jako úžasný nápad dotáhnout jejich životy a dobrodružství až do konce. Ve Fangirl jsou totiž jen útržky, pár úryvků a nic víc. Mnoho čtenářů včetně mě bylo zvědavých, jak jejich životy pokračovaly, co spolu zažili a jak nakonec i skončili a teď jsme se konečně dočkali odpovědí.

Hlavní dějové linie byly hned dvě, které se navzájem prolínaly a navazovaly na sebe. Ta první, naprosto neoriginální, je záchrana světa mladým kouzelníkem. To už tu bylo tolikrát, že se divím, že to autory pořád baví. Na druhou stranu to autorka zachránila naprosto skvělým hlavním hrdinou, který je neuvěřitelný nešika, kouzlí jen když musí, protože většinou zničí vše, co se mu dostane pod ruku.

Druhá dějová linie je více romantická, i když se to na první pohled nezdá. Simon hledá svého spolubydlícího Baze, řeší rozchod s jeho holkou Agátou a neustálé hádky se svojí nejlepší kamarádkou Penelopou, kterou nejde nemilovat, protože je drzá, odvážná a neuvěřitelně chytrá.

Je znát, že autorka už se dlouho pohybuje ve své branži, protože vymyslela několik zajímavých a naprosto nečekaných zápletek, které udělaly dojem i na mě. Navíc její postavy jsou neuvěřitelně realisticky popsány a vy máte pocit, že s nimi můžete mluvit. Že stojí hned vedle vás.

Další věc co musím vyzdvihnout je závěr knihy, který sice není úplně nečekaný, ale je hrozně napínavý a poté romantický. Někomu může přijít divný, ale mě se hrozně líbil, ať si každý říká, co chce.

Nedej se je skvělá kniha, kterou by si určitě měl přečíst každý milovník RR. A nejen její milovníci, ale i další čtenáři, kteří nepohrdnou dobrou fantasy spojenou s romantikou. Můj upřímný názor je takový, že Nedej se je autorčina nejlepší kniha a doufám, že do budoucna se bude držet tohoto stylu.

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Nedej se je příběh duchařský, milostný i detektivní. Je v něm přesně tolik líbání a povídání, kolik v knížkách Rainbow Rowellové čekáte – ale mnohem, mnohem víc nestvůr. Staletá proroctví předpověděla příchod Největšího mága, kte... více