Případ sváteční sukně

Léto se prodírá skrz okna a dveře všech domovů, ale my se můžeme bez mrknutí oka navrátit zpátky do zimních měsíců, kdy poletoval sníh a mrzlo natolik, že všichni chtěli být nejradši doma u kamen a vyprávět si třeba i příběhy.

Tentokrát můžeme naplno zažít vánoční pohodu ve středověké Praze, kdy se ve staroměstských lázních jednomu z návštěvníků ztratí ošacení. Z takovéhoto malého nedopatření se pak vyvine rozsáhlé detektivní vyšetřování, které opepří vražda sedláře Simeona Prunara, který si den předtím v kádi s horkou vodou také užíval. Lidé mají naprosto jasno, může za to jeho mladá manželka Marta, jež chtěla shrábnout všechen jeho majetek a tak ho otrávila. Ale co když to bylo úplně jinak?

Sympatický hlavní hrdina Peregrin Kameník má v sobě nejen určité rysy inteligentního člověka, ale především i ironickou pravdomluvnost, která ale nenechá nikoho v klidu. Často vám tak vyloudí úspěch ve tváři, ale i strach z toho, jak to vezmou ti kolem něj. Ostatní postavy nejsou skoro vůbec psychicky rozpracováni, ale to vůbec vypravování nevadí, naopak v jednoduchosti je naprostá síla.

Dokonce nejste ani zahlceni historickými souvislosti, což se občas stává, zde jsou ale zdůrazněny opravdu jen okrajově. Líbily se mi i úryvky z různých děl, které každou kapitolu tak trochu uvádějí, protože tomu dodávají jak si hlubší zasvěcenost tomu všemu. Nevím, jak to autor udělal, ale všechno bylo uvěřitelné, dokonce i ta lidská zvrácenost, která se často objevovala.

*
„Abuteris,“ opravil ho jemně, skoro jako by se omlouval, že si dovoluje někoho poučovat. „Citoval jsem jen staré právní pravidlo: Jeden svědek, žádný svědek.“
„Ježíši Kriste,“ zaúpěl host, „to se mám snad půl roku soudit, než si budu smět oblíknout vlastní sukni?“
„Právo,“ pravil magister Laurentius rozvážně, „se nedá ani pohnat bičem, ani zdržet opratí; jde svým krokem za spravedlností, rychleji, když je cesta dobrá, pomaleji, když je kamenitá nebo blátivá; ať taková nebo taková, vždycky je přímá, a tedy ze všech možných nejkratší.“
„Meleš, meleš, Vavřinče Papouchu, ale mouka žádná,“ ozvalo se náhle z kouta.
*


Jihomoravský spisovatel Pavel Šoltész byl ve svém životě nejen zdatným prozaikem a dramatikem, ale především vypravěčem příběhů, což se ukázalo v mnohých knihách, které napsal, nevyjímaje díla Případ sváteční sukně. Čte se s radostí a lehkostí, protože dokáže všechno jednoduše přiblížit a není tak náročný na váš mozek. Máte rádi prostředí z daleké minulosti a k tomu krimi? Tak to bude kniha právě pro vás, pokud nejste moc nároční čtenáři.


Případ sváteční sukně Případ sváteční sukně Pavel Šoltész

Detektivní příběh zasazený do středověké Prahy začíná na Štědrý den „roku 1490 a něco“ ve staroměstských lázních, kam si odpoledne zašel Peregrin Kameník, mistr obojího práva. Venku bylo nevlídno, sešlo se hodně návštěvníků a Pere... více


Komentáře (0)

Přidat komentář