Jedná se o sbírku osmi rozhlasových dramat nebo také dialogů, jak je autorka nazývá. Vznikaly většinou během 2. poloviny 20. století a vydány byly teprve v roce 2003.
Jedná se o dialogy, které Vás pobaví, zamrazí Vás z nich v zádech a nad kterými si lámete hlavu následující tři dny. Autorka umí neskutečně dobře vylíčit přerod charakteru postav. Nikdy nemůžete věřit člověku ani nos mezi očima a na druhou stranu nemůžete soudit člověka hned na první pohled. A když se tohle při četbě naučíte, pak Vás autorka zaskočí něčím zcela jiným. Takže se ani na chvilku nenudíte.
Po přečtení prvních dvou dialogů Sestra a Ta vteřina jsem si mylně myslela, že se bude děj otáčet pouze kolem tématu 2. světové války, otázky viny a rasy. Ale šlo především o témata dobra a zla, postavení člověka ve společnosti a jeho vlastní vnitřní vývoj a charakter. O tomhle je celá sbírka dramat.
Každý dialog se odehrává v jiném čase, na jiném místě (jak reálném tak nereálném) a hrdiny jsou většinou dvě osoby – jedna představuje dobro a druhá má zase ty špatné vlastnosti, jen je těžké rozeznat která je která.
Je těžké napsat, který dialog se mi líbil nejvíce. Ze všech jsem si něco odnesla. I když je tomu těžké uvěřit. Děj je vždy snadný na pochopení, ale změny v lidském chování a myšlení nejde popsat pomocí děje. Autorka to zvládla především díky důvtipu a promyšleností. Celé dílo je velice nadčasové a lze si z něj odnést ponaučení či vyvodit radu do života.
Jako příklad uvedu dialog Zajatec. Nachází se zde dvě postavy: Říman a barbar. Děj začíná tím, že Říman chytne v lese pronásledovaného barbara. Říman je válečný hrdina, nevěří na božstva (vždy jím slíbí dar, aby si bohy udobřil, a pak jim nic nedá), následuje svého císaře, i když o něm pochybuje; touží po penězích a slávě, je ale natolik čestný a laskavý, že chce požádat svého velitele, aby si mohl barbara ponechat a nebyl mu odebrán život. Barbar vyrůstal v kmeni, kde si jsou lidé navzájem hodně blízcí, je fyzicky slabší, ale chytrý, vypočítavý a dobře se orientuje v prostředí. Uctívá svoje božstvo a nechápe důvod pro válčení. Takže, kdo si získal Vaše sympatie? Asi byste se na konci tohoto dialogu hodně divili…
Pro každého nebe Květa Legátová (p)
Osm dialogů, jak je autorka sama nazývá, vznikalo v průběhu celé druhé poloviny dvacátého století. Dialogy představují autorku jako vášnivou diskutérku, která má na věci jasný názor: Svým nosem se dotýkáme zrcadla, v němž se odráž... více