Recenzia

recenze

Gwailou (2024) 5 z 5 / knihomolka_Boba
Gwailou

Z anotácie som približne vedela, čo mám čakať, no nebola som si úplne istá, či je to kniha, ktorá by ma mohla osloviť.

Toho predstavovania na začiatku je dosť veľa, pár krát som sa musela vrátiť späť, aby som sa v tom trochu vyznala, no aj tak som mala z toľkých mien guláš.

Postupne som si však knihu naozaj obľúbila. Páčili sa mi všetky tie informácie o Číne, ktoré autorka vpísala do deja.

Myslím, že táto kniha nie je pre každého, pretože je to "iný" štýl písania, ale určite by som ju odporučila ďalej, ak sa chce človek dozvedieť niečo o Číne. Sú tam veľmi pekné zaujímavosti o tom ako ľudia žijú a bývajú.

Neviem si predstaviť, že by som žila na meiste, kde takto bičuje počasie. Mala som celkom obavy o hlavnú hrdinku, keď som čítala časť o tajfúne. Vedela som si živo predstaviť, čo sa tam dialo.

Trošku ma rozhodila scéna s Tomášom, vôbec som to nečakala. Myslela som, že sa nakoniec rozhodnú ako ďalej, či sa Mary vráti, alebo budú spolu v Honkongu.

Ďalej sa už dej rozbieha a dejú sa tam celkom zaujímavé veci. Začalo ma to baviť ešte viac a tešila som sa, čo ešte Mary zažije.

Phil ma dosť prekvapil. Nevedela som, čo si mám o ňom myslieť. Bol pre mňa veľkou záhadou. Postupne sa síce jeho postoj zmenil a ukázal aj svoj charakter, napriek tomu si však neviem predstaviť ako to Číňania môžu brať tak "jednoducho". Naozaj majú rozličné myslenie a spôsob života ako my.

Ak som nevedela, čo si mám myslieť o Philovi, koniec to celé dorazil. Bola som zmätená a musela som si ho prečítať viac krát, pretože som si nebola istá, čo tým Mary myslí a doteraz si nie som istá, či to myslí vážne.

Na záver, aby som to zhrnula. Autorka píše veľmi zaujímavo, kniha sa čítala dobre. Dej bol sem tam taký skákavý, ale vôbec mi to nevadilo. Naozaj som bola celý čas v očakávaní ako to celé dopadne. Taký koniec, som ale vôbec nečakala.

Gwailou Gwailou Ludmila Šimková

Asie, o níž Marie vždy snila, hned neodpovídá jejím představám. Hongkonžané žijí, aby pracovali, ale nepracují, aby žili. Ocitá se sama v mraveništi neznámých lidí, odlišných zvyků a předsudků. Snaha sžít se s multikulturním prost... více