Recenzia

recenze

Niekedy klamem (2021) 5 z 5 / beatrica4102
Niekedy klamem

ALICE FEENEYOVÁ - NIEKEDY KLAMEM

"Mám na jazyku tisíc otázok. Potrebujem poznať odpovede. Znovu vyslovili to slovo, to, ktoré nechcem počuť...kóma"

Toto je príbeh, v ktorom si s ničím a nikým nemôžete byť istý! Aj keď si myslíte, že ste spoznali postavy a už pomaličky, ale isto poskladáte kúsky skladačky, príde niečo alebo niekto, a všetko sa uberie úplne iným smerom. Musím sa priznať, že posledné kapitoly som čítala dvakrát, nakoľko som neverila vlastným očiam a chytala som sa za hlavu, že to vážne?! Fantastické!

"Niekedy klamem. Každý niekedy klame."

Už samotné riešenie autorky ako nám príbeh naservírovala je bravúrne. Máme tri časové línie. Ukáže nám denník malého desaťročného dievčatka a život Amber pred nehodou a po nehode - kde vlastne všetko precítime s ňou, nakoľko je v kóme.

"Niektorí ľudia sú ako prízraky už pred smrťou."

Kto je vlastne to dievčatko v ružovom župane a prečo ju Amber vidí, kým je v kóme?

Veľmi sa mi páčili časti, kde bola v kóme. Ako vnímala to, čo sa deje okolo nej, potom čo všetko jej prešlo mysľou. Keď už nevedela čo je realita a čo výplod jej fantázie. Ťažké boli časti, kde som čítala denník dievčatka, ktoré nenávidelo svoj život, hlavne svojich rodičov. Čím všetkým muselo prejsť kvôli svojej matke.

"Nesnívalo sa mi to. Tak sa bojím, že už nemôžem ani spávať. Bojím sa toho, čo viem, a aj toho, čo neviem."

Naozaj neviem čo si mám myslieť o našej hlavnej "hrdinke", Amber. Trošku som z nej zmätená. Najprv sa mi zdala ako obeť, potom ako zákerná, falošná žena. A keď na konci odhalila svoju pravú tvár, tak som len zízala na knihu, že čooo je? To nemôže byť pravda.

"Všetci sme len duchovia ľudí, ktorými sme vo svojich ilúziách boli, a falošné repliky tých, ktorými sme sa chceli stať."

Od začiatku vidíme jej spomienky tak ako dospelej, ale aj ako dievčatku. Ale sú to naozaj jej spomienky? Kto by jej chcel ublížiť? Alebo ublížila ona niekomu? Čo ak to, čo sa jej stalo nebola nehoda? Zobudí sa z kómy?

"Musíš konečne prestať klamať, Amber. Ľži ťa napokon vždy dobehnú."

Veľmi zaujímavý a napínavý príbeh, kde naozaj nič nie je tak ako sa na prvý pohľad zdá! Vlastne celý príbeh je jedno veľké klamstvo a ja by som povedala, že aj Amber! Kniha plná tajomstiev, záhad a zla! Odporúčam!

Niekedy klamem Niekedy klamem Alice Feeney

Volám sa Amber Reynoldsová. Mali by ste o mne vedieť tri veci: 1. Som v kóme. 2.Môj manžel ma už nemiluje. 3.Niekedy klamem. Amber sa preberie v nemocnici. Nedokáže sa pohnúť. Nemôže rozprávať. Nedarí sa jej otvoriť oči. Počuj... více