Romance z dávného Skotska

recenze

Milenec z Vysočiny (2014) 4 z 5 / evasamankova
Milenec z Vysočiny

Skotsko, jaro 1475. V temné podzemní kobce se tu nedobrovolně ocitají dva lidé. On a ona. Nezávisle na sobě byli uneseni zlotřilou bandou kvůli výkupnému. Naprostá tma jim nedovoluje pohlédnout si do očí, ale nebrání jim v rostoucích sympatiích a plánu na útěk…

Výše nastíněnou zápletku použila americká spisovatelka Hannah Howell pro svoji další historickou romanci ze série The Highland (The Murrays) s názvem Milenec z Vysočiny, kterou v srpnu tohoto roku vydalo v českém překladu nakladatelství Oldag. Ač jde už o několikátý díl série, dá se bez problémů číst bez znalosti děje předchozích knih, zcela jako samostatný a uzavřený příběh.

Mladá Alana Murrayová je při své cestě (útěku) za bratry, kteří míří na pomoc jejímu dvojčeti – sestře Keiře, zajata bandou Gowanů, jenž unášejí muže i ženy pro výkupné. Ti ji nakonec hodí do podzemní kobky, kterou už pár dní obývá jejich další oběť – třicetiletý Gregor MacFingal Cameron.

Alana a Gregor jsou tak nuceni trávit dny i noci v jedné cele. Díky nepřetržité tmě, která v ní panuje, nemohou navzájem vidět své obličeje. Navzdory tomu ale cítí, že si mohou důvěřovat a začít plánovat útěk.

Ten se jim za patřičně dramatických momentů podaří, ale to nestačí. Ještě je třeba utéci od únosců co nejdále, a najít cestu domů. Čeká je dlouhá pouť s několika nástrahami, během níž se k oboustranným sympatiím postupně přidává i sexuální přitažlivost a rostoucí city. Oba ale mají svá tajemství, která až vyplují napovrch, nadělají mnoho škod…

Co nejněžněji Alanu prohmatal, aby zjistil rozsah jejích zranění. Zdálo se, že zůstala ušetřena znásilnění a nemá ani žádnou zlomeninu. Bude ji muset probudit, aby mu řekla, jak se cítí, a pohnula končetinami, aby měl jistotu. Nejvíc ho děsilo, že dopadla na záda. Kdyby si zranila páteř, možná by už nemohla nikdy chodit. Navíc se uhodila do zátylku a on znal následky takových otřesů. Také mohla mít vnitřní zranění.

Úvodní pasáž z vězení a následný útěk jsou pravděpodobně nejnapínavějšími momenty knihy, protože trochu ke škodě se autorka na většině zbylých stránek točí v poněkud obdobném kruhu. Několik dramatických chvilek ale na hrdiny čeká i tak. Nemoc, pokus o další únos, zranění, vyrovnání se s nečekanou pravdou… Většina vaty příběhu ovšem patří vzrůstajícímu sexuálnímu napětí mezi hrdiny, jejich neschopnosti vzájemně si vyjádřit city a samozřejmě několika erotickým scénám.

Chtěla proti jeho pochvalným slovům protestovat, ale on ji políbil. Trochu ho mrzelo, že o jeho slovech pochybuje, ale chápal ji. Je přesvědčena, že není krásná, a tento pocit v sobě nosí od dětství. Snad jí to někdo řekl nebo se přesvědčení zrodilo z vlastního strachu a obav, ale bylo zakořeněné hluboko v její mysli. K rozptýlení jejích pochybností nebude stačit pár polibků a milování. Dá jí vášeň a také sebedůvěru.

Autorka vypráví nenáročným stylem s výrazným romantickým oparem. Pro čtenářky historických romancí je Milenec z Vysočiny dobrým tipem k příjemnému odreagování se s knihou v ruce.


Milenec z Vysočiny Milenec z Vysočiny Hannah Howell

Historická milostná romance ze skotské Vysočiny z druhé poloviny 15. století. Silná potřeba vymanit se z rodinného kruhu vedla Gregora MacFingala Camerona k rozhodnutí najít si bohatou nevěstu. Padl však do rukou únoscům, kteří ho... více


Komentáře (0)

Přidat komentář