Sara Wickhamová: Co je pro mě dobré. Rozhodování v době těhotenství a porodu

recenze

Co je pro mě dobré? (2022) 5 z 5 / RenataP
Co je pro mě dobré?

Ať už je pro vás oblast těhotenství a porodu zcela nová, nebo se do toho chystáte už opakovaně, pak téma „aby to bylo co nejlepší“ je aktuální v obou případech. A pokud vám vadí svým způsobem přeinformovanost, protichůdné nátlaky nebo nedostatek informací tam, kde byste chtěli vědět více, je tato kniha přesně tím, co hledáte.
Její autorkou je porodní asistentka a cokoliv vás napadne, to tady najdete.
Od těhotenství, vyšetření, testů po porod a vše, co se kolem něj děje.
Zachází do témat běžných a psychologických, stejně jako do témat velmi pro ženu intimních nebo za rouškou toho, co nám lékaři neřeknou, protože to je pro ně prostě jednodušší.

A upozorním hned zkraje, že nejde o žádné vzletné teorie o důležitosti vlastního názoru a těla a stavění se na zadní, ale o docela přehledně a pěkně zpracované informace a dění kolem nastávajících maminek s tím, že máte zcela volnost podlehnout bezpečí konvenčního porodnictví, stejně jako upřednostnit něco alternativnějšího.
Ale pokud se pro cokoliv rozhodnete, budete s touto knihou mít pocit, že jste se rozhodla SKUTEČNĚ INFORMOVANĚ.

Tolik rizik a přitom to základní bylo zcela opomenuto!
To je tedy můj dojem a má vzpomínka. Jak velkou roli hraje v prožívání těhotenství dnešní ohromná přeinformovanost a orientace na riziko a jeho předcházení, což někdy ve výsledku může napáchat víc škody než užitku?

Já si vždycky připadala divná, když mi nevyhovoval nemocniční pobyt a byla jsem z něj neskutečně unavená.
„Objevuje se zde celá řada emočních a sociálních následků. Ženy v nemocnici budou s větší pravděpodobností odděleny od partnera a rodiny, přinejmenším na určitou dobu, a nebudou mít přístup k jídlu, pití, oblečení a nebudou mít možnost volby. Nebudou mít dostatek soukromí, budou se cítit samy, nebudou moci spát. Budou trpět nedostatkem soukromí, samotou, spánkovou deprivací, fyzickým omezením, nedostupností jejich obvyklého jídla a běžných činností, pocity zahlcení a nedostane se jim stejné míry podpory jako doma.“
Jak přesné… a stačil mi jeden jediný den a noc na společném pokoji! Neustálý hlad, který rozhodně neuspojil salám v igelitu a jeden rohlík. Ostaně na tom má žít kojící matka? A perlička byla, že když jsem jídlo nestihla kvůli všemu pobíhání po odděleních, odevzdávání kojících deníků, tak večeře prostě zmizela.
Měla jsem úžasné štěstí na jednopokojové nadstandardy, takže na tento stres mohu už jenom vzpomínat. Potřeby rodících matek jsou často přehlížené a mezi nimi je i dost tak jednoduchých a zdánlivě malicherných jako ta, kterou popisuji já. Jsem moc ráda, že i toto někdo ví a popisuje, že i z tohoto úhlu pohledu jsem si mohla, byť zpětně, připadat normální.
Důležité otázky
V knize je mnoho otázek, které je dobré si v určitých fázích těhotenství a přípravy k porodu položit. Roztřídíte si jimi v hlavě to, kdy mluví VAŠE POTŘEBA a kdy strach nebo OVLIVNĚNÍ ZVENČÍ.

Naučíme se tak ujasnit si svoje potřeby a přiřadit k nim základní informace o porodu a těhotenství.
Ačkoliv je autorka Britka a popisuje britské zdravotnictví, velká část je společná.
Celkový dojem bych nazvala jako malá knížečka, která je jako malý, ale informačně velmi hodnotný KURZ S PORODNÍ ASISTENTKOU.
A kniha Co je pro mě dobré vám dá ten čas, tu péči, vysvětlení i ty správné otázky, abyste věděla, co je pro vás dobré.
Kultura21.cz


Co je pro mě dobré? Co je pro mě dobré? Sara Wickham

Rozhodování v době těhotenství a porodu Rozhodnutí, která děláme ohledně těhotenství a porodu mohou zcela zásadně ovlivnit naše další životy, prožívání, zdraví, a týká se to celé rodiny. Mnoho z těchto rozhodnutí je ale velmi slo... více


Komentáře (0)

Přidat komentář