Saudade

recenze

Saudade (2021) 4 z 5 / Timčik
Saudade

Saudade – slovo vyjadrujúce pocit smútku, šťastia, lásky, straty, melanchólie, nostalgie...
Príbeh mladej Beatriz, ktorá má neustále pocit, že zlyháva... Správa sa nekontrolovateľne, až často hlúpo. Ako tak sa postaví na nohy, keď stretne Toma, ktorý ako jediný na jej maniere doslova kašle.
On sám sa prišiel do Portugalska odreagovať od stereotypu, do ktorého doma upadol.
Magdalena, češka, ktorá sa zamilovala do cudziny, cudzincov, pocitu voľnosti.
Ako ďalšia postava vystupuje Inês, ktorá bola najlepšou priateľkou Beatriz, kým ale prišiel zvrat, a už nebola schopná sa jej pozrieť do očí.
Poslednou postavou, ktorá nám rozpráva svoj príbeh, je Beatriz z roku 1947. Autorka denníka, ktorý našla mladá Beatriz a vďaka nemu prišla k pár mylným dohadom. Beatriz (1947) ale svoj život prežila aj mimo stránok denníku, a všetko našlo svoje vysvetlenie.

Opäť príbeh ozvláštňujú krásne opisy prírody, miest, pláži v Portugalsku, ako autorka aj uvádzala, použila vlastnú skúsenosť s danými lokalitami.

Spočiatku sa možno zdá, že sa čitateľ v príbehu zamotá. Opak je však pravdou. Čím ďalej číta, tým viac sa mu otvára samotný príbeh a všetko do seba začne pekne zapadať. Čo sa sprvu javí ako nemožné spojenie, nakoniec najviac prekvapí. Osudy a príbehy sú prepletené od začiatku až po koniec.
Príjemné oddychové čítanie, ktoré čitateľa zavedie ku krásnym miestam v Portugalsku, ktoré si vďaka opisom dokáže pekne predstaviť.

Saudade Saudade Helena Žáková

Román odehrávající se na divokém pobřeží Atlantiku přináší čtyři různé pohledy na tajemné Portugalsko. Středoškolačka Magdaléna se účastní výměnného studijního pobytu v Portu a objevuje svět surfařů a nikdy nekončící zábavy. Šesta... více