Setkání s bestsellerem

recenze

Muži, kteří nenávidí ženy (2008) / Václav2015
Muži, kteří nenávidí ženy

Úkolem recenzenta je obvykle vzít do ruky nebo do čtečky titul, co vyšel nanejvýš před pár týdny, a pln očekávání vyslovit svůj kritický názor. Tentokrát to bylo v mém případě jinak. Očekávání zde byla také, ale vybral jsem si k hodnocení projednou knihu, která byla a je bestsellerem z nejbestsellerovatějších. Pod zvláštním názvem, který ovšem, jak se posléze ukáže, je naprosto důvodný, naleznete knihu opravdu vynikající. Shodnu se s naprostou většinou mých předrecenzentů. Tahle kniha Vás chytne a nepustí. A vy se bránit nebudete.

Základním motivem je pátrání po dávné vraždě v jedné ctihodné, nebo spíš „ctihodné“ (?) velkoprůmyslnické rodině. Do pátrání se pouští především Mikael Blomkvist, novinář, mající aktuálně svůj jeden velký problém. A co teprve Lisbeth Salanderová, dívka vskutku nesnadná, nevšední?

Nesouhlasím s těmi, kdo knížce vyčítali poněkud pomalejší rozjezd. Naopak se mi ten jakoby zpočátku pomalejší začátek líbí. Stejně tak vítám, že po odhalení vraha knížka nekončí a na čtenáře čeká ještě pár desítek stran, neméně zajímavých. A úplný závěr, tipuji, že zůstanete hledět do prázdna, možná s očima trochu zarosenýma.

Favorité a premianti to někdy mívají těžké. Znáte to, o co větší očekávání, o to větší zklamání. To však není případ téhle skandinávské čtenářské lahůdky. Zkrátka a dobře – doporučuji. (Poznámka: Sice bude těžké na přeplněném předvánočním trhu najít mezeru, ale pokud přece, začtu se rád do dalších dílů povedené trilogie.)

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Globální bestseller – vychází ve 34 zemích – dosud prodáno více něž 6 000 000 výtisků. Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy tém... více