Na konci 18. století zmítala Evropou Velká francouzská revoluce. Ve Švédsku v té době vládl král Gustav III, jehož politika se nesla v osvícenském duchu. Díky tomu si nadělal mezi šlechtou řadu nepřátel, kteří proti němu osnovali spiknutí.
Americká spisovatelka Karen Engelmannová strávila ve Švédsku pracovně devět let. Svoji první knihu Stockholmský oktáv tak zasadila právě do této země, konkrétně do Stockholmu - "Benátek severu", do doby posledních let vlády Gustava III. V historickém románu promíchala fakta, fikci a přidala velký díl magie a karetních věšteb.
Hlavní postavou knihy je mladý úředník Emil Larsson, který pracuje v Úřadu cla a mýta. Jeho osobní historie je poměrně smutná, protože jako malý sirotek vyrůstal u vzdálených příbuzných a pak se sám protloukal ulicemi Stockholmu. Díky tomu se ale naučil výborně jednu věc - hrát karty.
Karty ho pak posunuly na společenském žebříčku o něco výše, nadělal si několik známých a z výher si koupil místo úředníka na celním úřadu.
Jednoho dne mu ovšem nadřízený položí na krk pomyslný nůž. Přikáže mu vést ctnostný život a konečně se oženit. Emil dostává pevně stanovenou lhůtu, do kdy tak musí učinit, jinak přijde o své místo.
Mladý úředník nachází pomoc a radu u Sophie Grasparvové. Ta vlastní nejen karetní hernu, kterou on sám často navštěvuje, ale navíc i provozuje věšteckou živnost. Paní Grasparvová tak začne Emilovi vykládat oktáv. Devět tarotových karet v pevně daném postavení, z nichž jedna karta představuje jeho samotného a osm zbylých ukazuje lidi, kteří budou hrát hlavní roli v jeho budoucnosti.
Nejprve ale musí Emil přijít na to, koho karty označují jako Společníka, Vězně, Učitele, Kurýra, Kejklíře, Straku, Odměnu a Klíč. Teprve pak bude moci začít chápat a následovat svoji budoucnost.
Oktáv nakonec Emila směřuje úplně jiným směrem, než čekal. Karty ho vedou ke králi Gustavovi, kolem něhož se začínají splétat intriky. Jeho odpůrci začínají promýšlet, jak se ho definitivně zbavit. Emil tak prozatím není o moc blíž ke svému sňatku, ale zato se stává jedním z těch, kteří můžou zabránit lstivé baronce Uzanně v jejím pokusu o vraždu krále...
První část knihy je velmi tajemná, když krok po kroku představuje Emilovy karty oktávu. Celé jejich postavení je v knize několikrát přímo obrazně ukázáno. Po odkrytí poslední karty přichází trochu odlišná část knihy.
Ta představuje mnoho postav v čele s baronkou Uzannou, která je vášnivou sběratelkou vějířů. Máte tak možnost odhalit kousek z umění vějíře, který neslouží jen k osvěžujícímu ovívání, ale mnohem více představuje důležitý módní doplněk, ukazatel společenského postavení a prostředek ke svádění. Tato část je v mnohém zajímavá, ale postupem stránek se poněkud táhne. Vyprávění začíná být poněkud nezáživné a začne bohužel i trochu nudit.
Naštěstí přichází poslední třetina knihy, která předešlou pasáž smete napínavou akcí. Postavy se začínají projevovat, měnit strany, intriky dosahují vrcholu a předešlé poznatky o vějířích nesou ovoce. Vějíř totiž může mít i smrtící funkci.. Kapitoly se v závěru zkracují a kniha nabírá rychlé tempo.
Stokholmský oktáv bych určitě doporučila všem milovníkům historických románů. Skrývá v sobě zajímavý a netradičně pojatý příběh s velmi působivou dobovou atmosférou. Jen při některých pasážích je třeba obrnit se trochou trpělivosti.
Stockholmský oktáv Karen Engelmann
Mistrovský historický thriller, jehož děj nás vtáhne do světa intrik a kouzel v 18. století ve Švédsku. Emil Larsson, mladý celní úředník a šikovný karetní hráč, se má z popudu svého nadřízeného oženit a vést ctnostný život. Právě... více