Uměním k záchraně

recenze

Nové nebe (2023) 5 z 5 / Lena91
Nové nebe

Pak jsem uviděl nové nebe a novou zemi. To je úryvek ze Zjevení Janova, jímž je nejen inspirován název, ale vlastně i směřování a vyústění celého příběhu prvotiny německé autorky Margit Steinborn s názvem Nové nebe.
Příběh začíná v roce 1939 na zemědělské usedlosti Sanderhof, kde najde útočiště mladá židovka Hannah a její tříletá dcera Melina. Po rozchodu s německým právníkem Peterem Hagenem a krkolomném útěku z nacisty ovládaného Berlína, má Hannah opět pocit, že našla domov a bezpečné zázemí. Našla novou rodinu a Melina nového kamaráda Davida.
Autorka při vyprávění zvolila perfektní strategii a ukazuje nám příběh ze všech různých stran. Skáče s námi v kratších kapitolkách z místa na místo, a tak s postupně přibývajícími dny a měsíci, máme přehled, co se odehrává nejen na Sanderhofu, ale také, jaká je situace v Berlíně, v rodině Hagenových, na Hlavním úřadě říšské bezpečnosti, kde pracuje Peter jako jeden z blízkých spolupracovníků H. Heydricha, v Praze, ve Stalingradu nebo s Hitlerem v Berghofu. Jsme u zrodu Terezínského ghetta a bohužel také u nepovedeného Hannina vycestování z Německa, kdy je odchycena na Norimberském nádraží nacisty a odvedena.
Steinbornová ve mě dokázala při čtení vyvolat neuvěřitelné množství emocí, a poprvé to bylo právě v okamžiku, kdy Hannah tušila, že ji odvedou a poslala svou dceru k cizímu manželskému páru, aby ji ochránila. A zatímco Hannah byla deportována v onom roce 1943 do Osvětimi, malá Melina měla štěstí, když manželé tehdy na nádraží pochopili celou situaci a ujali se dívenky. Ta si však ze strachu vytvořila tak silný blok, že si nedokázala po další léta vzpomenout, jak se jmenuje ani odkud je a tak byl její původ zahalen tajemstvím.
Štěstí svým způsobem měla i Hannah, která se díky lásce k hudbě dostala do Osvětimského orchestru, což bylo to nejlepší, kam mohla být zařazena a když ji při své návštěvě Osvětimi poznal významný pracovník říšského úřadu Peter Hagen, dělal vše proto, aby Hannah pomohl. Pochopil, že stojí na špatné straně, že pravděpodobně přišel o dceru, o které dřív nevěděl, a že jeho velká láska je na místě horším než je samotné peklo.
To peklo, koncentrační tábory a vše kolem židovství autorka popisuje naprosto věrně, se všemi fakty a významnými událostmi jako jsou atentáty na Heydricha i Hitlera, masové popravy zrádců i konečné osvobození všech táborů, jež přišlo pro nemocnou Hannah v tu poslední možnou chvíli. Když se však Hannah i s přítelkyní Esther vrátily zpátky na Sanderhof, Hannah málem prasklo srdce žalem, že tam Melina není. Je ale možné ji ještě najít, když se obě strany snažily tolik let a bez výsledku? Když Melina není Melina ale Lina, a když nebydlí v Norimberku ale v Mnichově?
Zde se na nás chystá naprosto famózní závěr famózního příběhu, který mi doslova vyrazil dech. Před autorkou musím smeknout. Ačkoliv se mi ze začátku zdálo, že některé části jsou vleklé, možná nadbytečné, každá kapitolka tam má svůj smysl, svoje místo kam zapadnout v rozjetém příběhu, který nejen že je naprosto krásný i když ne veselý, ale také jde do hloubky, kdy si člověk uvědomí priority a na čem doopravdy záleží a to je něco, co prostě chci číst.

Moc děkuji za recenzní výtisk a úžasné čtení a už teď se těším na ten druhý poklad, co od autorky vyjde.


Nové nebe Nové nebe Margit Steinborn

Würzburg, rok 1933. Krátce poté, co Německo ovládli nacisté, přichází mladá Židovka Hannah Rosenbergová o místo učitelky hudby. Nový domov pro sebe i svou malou dcerku Melinu najde na odlehlém panství Sandnerhof, ovšem nebezpeč... více


Komentáře (0)

Přidat komentář