Uspokojivé, ale nedotažené završení trilogie Půlměsíční město

recenze

Rod plamene a stínu (2024) 4 z 5 / Suzanne
Rod plamene a stínu

Bryce Quinlanová odhalila temné tajemství vládců Asteri a teleportovala se branou do jiného světa. Její druh Hunt Athalar a bratr Rhun byli ale chyceni a v žalářích zakoušejí nepředstavitelná muka. Bryce musí najít způsob, jak se vrátit do svého světa, osvobodit svoje milované a ideálně svrhnout kruté a všemocné Asteri.

(Recenze vznikla v rámci dlouhodobé spolupráce s Albatros Media. Děkuju :)

Jenže nic nejde podle plánu, protože místo v Helu, kde chtěla požádat o pomoc démonické prince, skončila na původní planetě víl. Cizí víly jí nedůvěřují a chovají se k ní jako k nepříteli a Bryce je taky nemá zrovna v lásce. Jenže v původním světě víl se skrývá tajemství, na jehož odhalení závisí svrhnutí všemocných Asteri.

Sarah J. Maasová píše čtivě, proto dokáže čtenáře zaujmout od první stránky a vyvolat v nich pocit, že její romány nejsou nijak zvlášť dlouhé. Nezbytnou součást jejích knih tvoří překvapivé zvraty a odhalení, (ne)přátelské a romantické vztahy, humor a pár erotických scén. V nejnovější knize Rod plamene a stínu nechybí akce, nebezpečí, násilí ani smrt.

Bryce sice získává stále větší moc, ale naštěstí taky přemýšlí, plánuje a jedná. Hezky se vyvíjí postavy měničky Lidie Cervosové alias Laně a černokněžnice Jesiby Rogy. Obě ženy jsou opravdové drsňačky, které ale odhalují svou pravou tvář, minulost a tajemství a pěkně zamíchají dějem. Také se dozvíme trošku víc o princích z Helu, kteří jsou natolik skvělí, že by si zasloužili vlastní příběh.

Bohužel se ale řada dalších mužských hrdinů změnila v ukňučené a neschopné jedince. Ithan něco pokazí a pak se to snaží za každou cenu napravit, i když má daleko důležitější věci na práci. Tharion toho pokazí ještě víc a jen se lituje a Rhun má sice telepatické spojení s povstaleckou agentkou Den, ale i když trpí v žaláři, nevyužije ho, protože ji nenávidí, a přitom po ní pořád tak trochu touží.

Rod plamene a stínu trochu dojel na autorčino velikášství, ať už ve smyslu počtu stran nebo snahy přinést rozuzlení hodné vysoké fantasy. Kniha má 824 stran a prvních tři sta je omáčka. Sarah J. Maasová se snažila vytvořit propracovaný, komplikovaný svět a vysvětlit události, ale povedlo se jí to pouze částečně, protože místy je to trochu děravé a příběh spíš působí překombinovaně a zmatečně. Tentokrát nezafungovalo ani typické kouzlo knih od Maasové, kdy se nechám pohltit příběhem natolik, že si nevšímám nejrůznějších nelogičností a nedotažeností. Navíc se nemůžu zbavit pocitu, že by Rod plamene a stínu bezvadně (a možná dokonce i líp) fungoval bez onoho crossoveru se světem Dvora trnů a růží.

Nejlepším dílem pro mě zůstává ten druhý s názvem Rod nebes a dechu, ve kterém Sarah J. Maasová předvedla, jak jako spisovatelka dozrála, a v němž bylo všechno, co na jejích knihách milujeme. Od třetího a závěrečného dílu Rod plamene a stínu jsem měla vysoká očekávání, která bohužel nebyla úplně naplněna. Přesto se ale jedná o důstojné a uspokojivé završení trilogie Půlměsíční město.

Sarah J. Maasová si zároveň nechává otevřená vrátka pro případné pokračovaní, kde by hlavní roli měla hrát jedna z vedlejších postav. V jednom rozhovoru zmínila, že už ví, kdo bude hlavním hrdinou, a že má rámcově vymyšlený děj, ale zároveň dodala, že se pokračování nedočkáme v dohledné době, protože přednost má pátý a závěrečný díl série Dvůr trnů a růží. Takže čekání na volné pokračování Půlměsíčního města bude nejspíš stejně mučivě dlouhé jako u série Dvůr trnů a růží. Jedno je ale jisté, ať už napíše cokoliv, tak si to přečtu.


Rod plamene a stínu Rod plamene a stínu Sarah J. Maas

Spojeni vášní, rozděleni temnotou. Třetí díl bestsellerové fantasy série. Bryce nikdy nečekala, že uvidí jiný svět než Midgard, ale když už se tak stalo, chce jediné – vrátit se. V Midgardu je všechno, co miluje: její rodina, jej... více


Komentáře (0)

Přidat komentář