Utrpení litevského lidu v sovětských pracovních táborech v komiksové podobě

recenze

V šedých tónech (grafický román) (2023) 5 z 5 / Suzanne
V šedých tónech (grafický román)

Lina ráda kreslí a má před sebou skvělou budoucnost. Jenže se píše rok 1941, Rusové obsadí Litvu a deportují neznámo kam všechny lidi, které označují za nepřátele Sovětského svazu - a to i s celými rodinami včetně malých dětí.

Lina se společně s matkou a mladším bratrem ocitá ve špinavých nákladních vagónech pro zvířata, následně v sovětském pracovním táboře a nakonec na daleké, kruté a mrazivé Sibiři. Jejím cílem je, kromě přežití, najít svého otce, který byl odvezen do jiného tábora a nikdo netuší, co se s ním stalo. Lina za sebou prostřednictvím kreseb zanechává stopy v naději, že se jednoho dne všichni shledají.

Alespoň malou útěchu jí poskytuje setkání s mladíkem Andreasem, s nímž se spřátelí a postupně mezi nimi vyklíčí i křehký cit. Jakou naději má ale láska uprostřed boje o holý život?

Lina je mladá, svéhlavá a naštvaná na Rusy. V patnácti letech je ale logicky nezkušená a trochu naivní, takže úplně nechápe, co se děje a proč zrovna tohle potkalo její rodinu. Nebere si servítky, když mluví o Rusech, Sovětském svazu a Stalinovi. Navíc chce všechna příkoří zaznamenat pomocí kreseb a deníkových zápisků. Obojím riskuje nejenom svůj vlastní život, ale také život své matky a brášky. Občas se právě kvůli mladistvé naivitě unáhlí v názorech a špatně si něco vyloží, což komplikuje její vztah s Andreasem.

Andreas je sympaťák, který neváhá riskovat vlastní život, aby mohl pomohl druhým. Nejsilnější postavou ovšem zůstává Linina matka, která je odvážná, připravená, odhodlaná ochránit své děti i pomoci druhým lidem. Na rozdíl od mladičké Liny má dost zkušeností, aby nikoho nesoudila a neodsuzovala. Právě její osud je nejdojemnější částí komiksu, u které si nejeden čtenář pobrečí.

V šedých tónech zachycuje utrpení lidí v sovětských pracovních táborech: hlad, zimu, špínu, těžkou práci, nemoci, smrt a krutost ruských vojáků. Ukazuje, jak nelidské podmínky lidi mění a co je člověk schopný a ochotný udělat, aby si zachránil život - nebo aby zachránil život svým milovaným. Na druhou stranu ale také zachycuje nezdolnost lidského ducha, lásku mezi dvěma mladými lidmi, okamžiky pomíjivé radosti a štěstí i to, že lidskost se občas skrývá tam, kde byste ji nečekali - třeba na straně nepřítele.

Jedná se o grafické zpracování slavného románu V šedých tónech od Ruty Sepetysové. Ta knihu napsala podle skutečných historických událostí, které ale nejsou mezi širokou veřejností příliš známé. Román V šedých tónech jsem ještě nečetla, ale myslím si, že převedení do komiksové podoby je citlivé a velmi zdařilé. Kresba je barevná, spíš atmosférická než detailní, přesto velmi dobře vystihuje všudypřítomnou špínu, bídu, šeď a beznaděj v kontrastu s krásou litevské krajiny nebo polární záře. Také dobře zachycuje, jak mladí hrdinové v takových podmínkách rychle sejdou a předčasně zestárnou.

V šedých tónech přináší velmi silný příběh, v němž se mísí krutost, bezvýchodnost, smutek a ztráta, ale také láska, odvaha, záblesky lidskosti a jiskřička naděje. Grafický román V šedých tónech se vás hluboce dotkne, zlomí vám srdce a ještě dlouho ve vás bude rezonovat. Až se z něj vzpamatuju, tak se konečně pustím i do předlohy v podobě románu V šedých tónech.


V šedých tónech (grafický román) V šedých tónech (grafický román) Andrew Donkin

Barevná komiksová adaptace slavného historického románu. Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera do jejího domova ale vtrhne sovětská tajná policie. Linu, jej... více


Komentáře (0)

Přidat komentář