Vlak naděje

recenze

Vlak naděje (2015) 5 z 5 / ciniminisek
Vlak naděje

Celosvětově úspěšná kniha autorky Christiny Baker Kline, se dostala i na české pulty. Zda je titul vážně tak ohromující, jak se tváří, se dozvíte po přečtení Vlaku naděje.



Molly dnešní doby, konkrétně z roku 2011 putuje od jedněch pěstounů ke druhým. Když konečně najde rodinu, která ji neubližuje psychicky ani fyzicky, brzy narazí na problém a to na paní domu. Zastání v náhradním otci sice má, ale ne takové, aby Molly mohla v klidu a beze strachu žít. S ní samou, to také není jednoduché a proto není divu, že se dostala do situace, kdy musí provádět veřejně prospěšné práce. Mollynin přítel a veliká opora v jednom, navrhne, že by mohla uklízet u jedné starší dámy, kde pracuje také jeho maminka.

Když se Molly dostane do honosného domu jednadevadesátileté Vivian, brzy na to se spolu vzájemně spřátelí. Úklid půdy se zdá nekonečný a Molly nedokáže pochopit, proč si stařenka takovou veteš v domě nechává. Nechápe to alespoň do té doby, než se stařenka rozmluví.

Náhle se ocitáme na konci třicátých let a malá Niamh za příšerné situace přijde o rodiče i sourozence. Její poslední šance je Vlak naděje, který nabírá malé sirotky a rozdává je ve větších i menších městech. Niamh se dostane do několika rodin, díky kterým musí ve svých devíti letech dospět. Zda se děvčátko dočká šťastného konce a jak moc se obě dvě dívky z různých dob, ale s podobným osudem podobají, se dozvědí oni samy, i čtenáři v knize Vlak naděje.

Nemálo šokových scén a hlavní hrdinové s příšerným osudem dokážou, že čtenář si čtení přesto užije, ačkoli taková témata jsou povětšinou nepříjemná. Husí kůže, úšklebky, ale také rozhořčení a slzy beznaděje, to vše čtenáře čeká, při otevření knihy Vlak naděje.

Autorka do svého příběhu zasadila nemálo skutečného, kdy čerpala ze světových dějin. Vlak naděje vážně kdysi existoval a právě spisovatelka Christina Baker Kline, nám ho přiblížila. Můžeme teda číst o osudech, které se dějí dnes a denně, jen děláme, že o nich nevíme. O přátelství až za hrob a lásce, která hory přenáší. Na druhé straně, ale čtenář i pozná zášť, beznaděj a nenávist.

Na takové náročné téma plné smutku se kniha čte velmi lehce a utíká před očima. Autorčin slovník není složitý, tudíž čtenář není rušen absolutně ničím a může se ponořit do textu, jenž mu bude ještě dlouho setrvávat v mysli.

Vlak naděje je pln nejen sirotků různých věkových skupin, ale i emocí, jenž se díky autorce přenesou i na čtenáře. Knihu hodnotím velmi kladně, poněvadž i přes smutné téma se i světlé chvilky najdou a právě tento titul na to poukazuje.


Vlak naděje Vlak naděje Christina Baker Kline

V jednom z posledních vlaků naděje, které od poloviny devatenáctého století v Americe odvážely sirotky z přelidněného New Yorku k náhradním rodinám na Středozápadě, sedí i devítiletá Niamh. Píše se rok 1929 a Niamh, která přišla o... více


Komentáře (0)

Přidat komentář