451 stupňů Fahrenheita zajímavosti

451 stupňů Fahrenheita
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33119/stupnu-fahrenheita-33119.jpg 4 3815 3815

Guy Montag, hrdina románu žije ve své ohnivzdorné vile obklopen civilizací tryskových aut, raketových letadel, mechanické hudby a také ovšem policejních helikoptér a mechanických „ohařů“, kteří svým chemickým čichem neomylně sledují stopu zločince. Kdo je však tímto „zločincem“? Ten, kdo překročí základní zákon této utopistické civilizace, tj. ještě vlastní a čte knihy, kdo nemyslí tak, jak je předepsáno myslet, kdo se pokouší uvažovat samostatně. Tohoto „zločinu“ se právě dopustí Montag. A o příšerné, hrůzné štvanici, kterou na něho uspořádá policie ve svých helikoptérách, o zmechanizovaném děsu, který je mu v patách v podobě mechanického ohaře s prokainovou jehlou v čelisti, o úděsné televizní reportáži z této honičky a o konečném zániku onoho odlidštěného světa vypráví tento příběh. Je to jedno z nejlepších Bradburyho děl, v němž nastavil křivé zrcadlo fantastiky civilizaci moderního světa, jež člověku nepřinese skutečné štěstí, dusí-li v něm to nejcennější – lidskou myšlenku. Vydavatelství Svoboda v edici Omnia, kniha vydána s názvem 451° Fahrenheita (viz obálka knihy) Vydání druhé Překlad - Jarmila Emmerová, Josef Škvorecký Autor obálky - Leopold Dvořák Vazba brožovaná Počet stran 155 Doslov napsal Josef Škvorecký... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Svoboda
Originální název:

Fahrenheit 451, 1953


více info...

Zajímavosti (4)

Toto dílo, které je symbolem boje proti cenzuře, se samo opakovaně stalo předmětem cenzury na amerických školách. Důvodem byly vulgární výrazy užité v knize. V některých případech byly tyto výrazy začerněny, jindy byly knihy zcela odstraněny ze školní knihovny. (LiberX)


Dramatizace uvedená v Českém rozhlase: https://vltava.rozhlas.cz/ray-bradbury-451-stupnu-fahrenheita-teplota-pri-ktere-hori-papir-5012277 (Teckovana)


Teaser adaptace: https://m.youtube.com/watch?v=UEhsFEgsI5U
Prémiera: jaro 2018 HBO (Lenka.Vílka)


Kniha roku 2002 zvítezila v rámci Geffen v kategorii Nejlepší zahraniční sci - fi román. (chaera)