Axolotl Roadkill zajímavosti
Helene Hegemann
Šestnásťročná Mifti z Berlína je inteligentná, citlivá, ale duševne narušená. Matka schizofrenička ju psychicky aj fyzicky týrala, otec, ľavicový intelektuál, dcéru zanedbáva. Mifti nechodí do školy, berie drogy, spí s každým, kto je poruke, a najradšej trávi čas posedávaním v bare. Román je fiktívnym denníkom, jeho dej oživujú maily, intímne esemesky, výňatky z blogov i útržky rozhovorov. Z textu sa čitateľ veľa dozvie aj o berlínskej undergroundovej scéne, ktorú autorka cez svoju hrdinku komentuje a paroduje. Zručné a účelné narábanie s citátmi renomovaných autorov i filozofov a románová hra s literárnymi, spoločenskými a politickými kontextmi sa zaslúžili o to, že vzniklo pozoruhodné, kontroverzné dielo.... celý text
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 2011 , Ikar (SK)Originální název:
Axolotl Roadkill, 2010
více info...
Zajímavosti (1)
Román nejdřív sklidil velké nadšení u kritiky i běžných čtenárů a z Hegemannové se rázem stala malá velká hvězda. Nicméně brzy se přišlo na to, že kniha je ze značné části slepená dohromady z jiných zdrojů - mladičká autorka si "vypůjčovala" z jiných knih, blogů, filmů a textů písní a zjevně ji nenapadlo tyto zdroje vůbec uvést.
Toto zjištění vyvolalo v Německu pozoruhodně bouřlivou diskuzi o autorských právech v době (post)postmoderní - i vydavatel autorku omlouval "principem intertextuality". Během pár týdnů se k tématu vyjádřil snad úplně každý, z kritiků i blogerů a podobně.
Druhé vydání (a rovněž český překlad) už výpis citací obsahuje. (Bolkonská)