Bílá velryba zajímavosti
Herman Melville
Píše se rok 1814. V přístavním městečku New Bedford se chystá mladý Izmael na moře. Dá se najmout na velrybářskou loď, jejíž kapitán Achab kdysi přišel o nohu v boji s bílou velrybou zvanou Moby Dick. Brzy se ukáže, že cílem nové výpravy není lov, ale pomsta za každou cenu. Herman Melville (1819-1891) Americký prozaik a básník, jeden z největších klasiků americké literatury. Narodil se v bohaté rodině, ale otcův obchodní úpadek a jeho smrt zanechaly jeho rodinu bez prostředků. Chlapec byl nucen doslova bojovat o přežití. Stále však toužil dál cestovat. Stal se členem posádky velrybářské lodi, ovšem pobouřen surovým zacházením uprchl v tropických Marquesách na ostrov Nuku Hiva, kde byl měsíc zajatcem lidojedského kmene v údolí Taipi. Podařilo se mu uprchnout na australské velrybářské lodi a přes Tahiti a Havajské ostrovy se vrátil s americkou válečnou fregatou do Bostonu. Prožitá dobrodružství přivedla Hermana Melvilla k spisovatelské činnosti. Po prvních spisovatelských úspěších se setkal s nepochopením právě u svých vrcholných děl a upadl v zapomenutí. Posledních dvacet let svého života pracoval jako celní dozorce v newyorském přístavu. Miroslav Středa (1945) Český divadelní a filmový herec a dabér. Vyučil se seřizovačem textilních strojů a pracoval v továrně. Jeden z mistrů, zanícený divadelník, ho přivedl do ochotnického souboru a nakonec se přihlásil ke studiu herectví na JAMU, kterou absolvoval v roce 1968. Deset let strávil ve Státním divadle v Brně, potom přešel do Činoherního klubu v Praze, kde zůstal natrvalo. Kromě divadelních rolí je rozsáhlá jeho filmografie, která čítá sice desítky titulů pro film i televizi, ale uplatnil se především ve vedlejších až epizodních rolích. Další výraznou aktivitou je pole dabingu. Jeho hlas zazněl z řady známých filmů i seriálů. Neméně významná je také jeho práce pro rozhlas.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno:Originální název:
Moby Dick or the White Whale, 1851
více info...
Zajímavosti (5)
V knize se objevuje harpunář a pravá ruka kapitána Achaba, Starbuck. Edward C. Starbuck byl, dle lodních záznamů, skutečně velrybář na ostrově Nantucket. Shodou okolností jeho jméno použil Gordon Bowker při zakládání celosvětového kávového řetězce.
Zdroj: https://tv.nova.cz/clanek/54322-zahada-bile-velryby-vedeli-jste-co-ma-spolecneho-s-kavarnou-starbucks
Až zajdete na kafe, vzpomeňte! (Pablo70)
Inspirací pro knihu byl Edmund Gardner, kapitán velrybářského škuneru z Nantucketu. V roce 1807 se jeho loď potopila po kolizi s hejnem vorvaňů. Později, roku 1816 byl těžce zraněn, když na jeho loď v Pacifiku zaútočila bílá velryba. Gardner se proslavil jako muž, který unikl pomstě bílé velryby. A protože ji námořníci zahlédli poblíž ostrova Mocha (vyslovuje se Moka), nazvali ji Mocha Dick. (LiberX)
Když jsem do DK vkládala vydání Bílé velryby z roku 1945 (Státní nakladatelství v Praze, Knihovna pro mládež SAD, svazek 67), výslovně jsem do anotace opsala z titulního listu, že "Přeložil a pro českou mládež upravil Arnošt Ondrůj". Někomu se ta informace asi nezamlouvala, tak jí z anotace odstranil. Proto jí vkládám sem, neboť považuji za zajímavé, že světová díla v minulosti byla - z různých, asi hlavně morálních či ideologických důvodů - upravována, a Bílá velryba vydaná v češtině v roce 1945 (šlo už o druhé vydání) byla zvláště upravována "pro českou mládež". Bylo by zajímavé vědět, v čem spočívaly ty úpravy a o co byla česká mládež vůči původní verzi ochuzena. (Koka)
Spevák Richard Melville Hall si zvolil meno Moby kvôli príbuzenskému vzťahu s autorom knihy. V originále sa totiž bielej veľrybe hovorilo "Moby Dick". (Marquis)
Ve svém komentáři cituji úryvek z článku Ludvíka Součka "Kapitán Achab a bílá velryba". Přikládám odkaz, je to zajímavé čtení:
http://www.matrix-2012.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1097:ludvik-souek-kapitan-achab-a-bila-velryba&catid=58:ufo&Itemid=82 (Lector)
Štítky knihy
mořeplavba moře a oceány zfilmováno americká literatura Moby Dick rozhlasové zpracování velryby Cena Josefa Jungmanna velrybářstvíAutorovy další knížky
1956 | ![]() |
2006 | ![]() |
1978 | ![]() |
1978 | ![]() |
1990 | ![]() |