Boj o první místo zajímavosti
Jaroslav Foglar
Jako mnoho knih od Foglara, tak i tato popisuje problémy mezi dorůstajícími chlapci. Tentokrát se děj odehrává ve třídním kolektivu. Téměř všichni chlapci se obdivují Rudovi Lorencovi - umí skvěle hrát hokej, fotbal, je výborný atlet, je chytrý a dovede hodně věcí, o kterých se ostatním ani nesnilo. On však jejich náklonnosti zneužívá. Petr Solnar skoro jediný tuto špatnost na něm vidí, a proto s ním vede otevřenou válku. Protože celá třída je na straně Rudy, raději si ho nevšímá a trénuje na závod „napříč městem“,který vyhraje a získá si tím obdiv hrstky chlapců ze třídy. Poté co vstoupí do oddílu skautu, si ještě více utvrdí své morální hodnoty. Nalezne tam také vytouženého kamaráda na život a na smrt - Viktora. Postupem času se třída přesunuje na stranu Petra, který jim otevřel oči sám sebou - protikladem Rudy. Jejich náklonnosti však nezneužívá tak jako Ruda, ale je k nim stejně kamarádský jako oni k němu. Nakonec si získá i oblibu třídního učitele a stane se vedoucím třídního výboru.... celý text
Zajímavosti (8)
Boj o první místo se také šířil rozhlasem, nejprve byla část vysílána v únoru roku 1938, později ho zpracoval Český rozhlas jako četbu na pokračování do pořadů Rádio na polštář a Domino. (Luccy78)
Námět tohoto příběhu Jaroslav Foglar zkombinoval ze svých školních zážitků, prázdnin na kolonce v Piešťanech i ze zkušeností s vedení junáckého oddílu. (Luccy78)
Roku 1997 byla kniha přesázena do Braillova písma pro nevidomé a vydána malou tiskárnou v Brně. (chaera)
Přílohou této knihy je hra i s návodem hry: "Cestování po tábořištích" (Luccy78)
Na jaře roku 1968 byl skauting nakrátko obnoven a v září opět začal vycházet časopis Skaut-Junák. A opět byl jako román na pokračování vybrán román Boj o první místo. Vyšel ve 12 pokračováních a obrázky je doplnil Gustav Krum (originály mu byly později Státní bezpečností zabaveny).
Více zde: http://www.foglarovec.cz/products/a1968-69-casopisecke-vydani/ (nightlybird)
Mělo v nakladatelství Kobes dojít během války ještě k třetímu vydání Boje...Už k němu během války nedošlo. Jeho tajemná historie zamotala mnohému badateli hlavu a došlo tak k tomu, že jsou i dnešní vydání Boje o první místo v nakladatelství Olympie špatně označována. Teprve nedávno se podařilo jeho existenci ověřit. Hlavním důkazem jsou řádky z Foglarova deníku či z dopisů z posledních dnů roku 1945. Mnoho výtisků tohoto vydání se nedochovalo a tak je stále sběrateli 3.vydání z roku 1945 považováno za vzácné, stejně jako první vydání. (nightlybird)
V roce 1939 vyšel dotisk Boje... s novou, tentokrát Burianovou obálkou. Ta se s drobnými textovými úpravami objevuje i na 2. Kobesově vydání z roku 1940 (to navíc vycházelo v řadě variant desek a vazby). (nightlybird)
Úplně poprve se mohli čtenáři seznámit s knihou na stránkách časopisu Skaut-Junák, ve kterém kniha vycházela na pokračování v letech 1933 - 34. Teprve v roce 1936 vyšla knižně při příležitosti Jubilejního zemského sjezdu Svazu skautů, konaném k 25.výročí existence skautingu v českých zemích. (nightlybird)
Autorovy další knížky
2003 | Záhada hlavolamu |
2007 | Rychlé šípy |
2005 | Hoši od Bobří řeky |
1991 | Dobrodružství v temných uličkách |
1990 | Boj o první místo |