Zbabělci zajímavosti
Josef Škvorecký
Danny Smiřický série
< 2. díl >
Jedná se o román s autobiografickými rysy. Byl napsán krátce po válce, ale vyšel až roku 1958. Vyvolal velké diskuse, protože v něm autor pohlíží na válku zcela jinak – odkrývá rozpory mezi vlastenectvím a zbabělým jednáním některých prospěchářských měšťanů. Byl označen jako „plivnutí do tváře hrdinů odboje“ a kniha byla stažena z prodeje. Autor i nakladatelství se stali terčem ideologických útoků. Román byl napsán ve třech jazykových verzích – první verze byla psána slangem tehdejší tzv. zlaté mládeže, poté byla převedena do druhé – spisovné verze. Třetí verze, kterou známe dnes, je kombinací obou verzí předchozích. Děj románu se odehrává ve východočeském maloměstě Kostelci, jehož předlohou bylo autorovo rodiště Náchod. Je zde zachycen konec druhé světové války – konkrétně květnový týden roku 1945. Události jsou líčeny z pohledu ústřední postavy a zároveň vypraveče Dannyho Smiřického. Danny je bývalý gymnazista, pracuje v kostelecké továrně a ve volném čase hraje se svými přáteli v amatérské jazzové kapele jako saxofonista. Zažívá lásku k Ireně, účastní se „revoluce“, jejímž střediskem je kostelecký pivovar. Danny se také podílí na zničení německého tanku a je svědkem vražd zajatých Němců, které jsou páchány v pivovaru. Danny působí jako suverénní, domýšlivý a cynický mladík. Pouze takto ale utajuje své pravé vlastnosti – velkou vnímavost a citlivost. Nelíbí se mu pokrytecký měšťácký život, z něhož uniká díky společnosti svých přátel a jazzové hudby. Na jeho postavě chtěl autor zachytit atmosféru posledních válečných dnů tak, jak ji prožívala tehdejší mládež. Román je psán v ich-formě; má podobu určitého deníku. Autenticita je umocňována nejen způsobem vyprávění, ale především rovinou jazykovou. Škvorecký užívá silně hovorového stylu, nevyhýbá se vulgarismům a nespisovným výrazům, ladícím s mladým Dannym i celkovou jazzovou atmosférou. http://www.kampomaturite.cz/spisovatele-autori-z-cr/josef-skvorecky-zbabelci#ixzz1f1EddUuv... celý text
Zajímavosti (5)
V březnu roku 1991 jsem se svou dcerou (tenkrát ještě studentkou zdravotní školy) navštívil autogramiádu manželů Škvoreckých. Za stolem neseděl Dany Smiřický. Místo něj tam byl elegantní pán, takový příjemný prošedivělý playboy. Když na nás přišla řada, jeho pohled směřoval výhradně k mému doprovodu.
\"Jaké je vaše ctěné jméno slečno ? Zuzana, pravila dcera (která zcela zčervenala ve tváři). A mohu napsat prosím Zuzance ? Ano prosím, pouze špitla.\"
A oba jsme si při odchodu z dlouhé fronty říkali, že jsme se opět, ale ne v knize, setkali s Danym.
V této formě by již možná u Ireny uspěl. (1amu)
Tomáš Mazal napsal cestopis Zbabělců. Jmenuje se to Putování k Port Arthuru. Pokud jste velcí fanoušci tohoto díla a máte rádi okolí Náchoda, doporučuji knížečku zakoupit. Je tam spoustu zajímavostí nejen o Josefovi Škvoreckém. (MadamC)
Kostelec, ve kterém se děj tohoto románu odehrává, je ve skutečnosti Škvoreckého rodné město Náchod. (Eicherik)
Na jaře či v létě 1968 napsal Josef Škvorecký s Milošem Formanem synopsi scénáře k Zbabělcům. Samotný scénář, natož film ale už nevznikl. Škvorecký po odchodu do exilu přeložil synopsi do angličtiny, ale ani zde podle ní žádný film nevznikl. (chaera)
Scénář Zbabělců napsal také Petr Jarchovský a zfilmovat ho zvažovali v 90. letech 20. století Jiří Menzel či Vladimír Michálek. Prozatím tak prvotina Škvoreckého nemá žádné filmové pojetí. (vhojta)
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) zkrácená verze jazz poválečná doba mládež povstání Náchod převyprávění, literární adaptaceAutorovy další knížky
1964 | Zbabělci |
1990 | Prima sezóna |
1990 | Tankový prapor |
1991 | Mirákl |
1965 | Legenda Emöke |