Duna zajímavosti
Frank Herbert
Fenomenální dílo světové sci-fi literatury amerického spisovatele Franka Herberta popisující události na pouštní planetě Arrakis. Tato planeta trpí naprostým nedostatkem vody a zároveň je jediným nalezištěm zvláštního koření Melanž, které prodlužuje lidský život a dodává člověku mimořádné psychické schopnosti. Děj románu se odehrává v daleké budoucnosti, asi 21 000 let ode dneška, je však počítán ve zvláštním kalendáři. Na počátku tedy vstupujeme do roku 10 191, kdy lidé opustili planetu Zemi a vytvořili galaktické Impérium. Impériu vládne padišáh imperátor Shaddam Corrino IV. a spolu s ním ovládají vesmír vznešené velkorody. Koření Melanž se nachází výhradně na pouštní planetě Arrakis, kde je v drsných podmínkách nesmírně obtížně sbíráno v poušti. Jediný, kdo dokáže trvale přežít v hluboké poušti, jsou domorodí obyvatelé fremeni, náboženští poutníci, kteří na planetu uprchli před mnoha generacemi. Melanž je využívána navigátory Kosmické gildy, která má monopol na vesmírnou dopravu. Koření rovněž potřebuje mocné Sesterstvo Bene Gesserit, které kříží genové linie lidí za účelem vypěstování Kwisatze Haderacha, vesmírného nadčlověka, jehož pomocí by Sesterstvo mohlo ovládnout Impérium. Na koření jsou závislé i miliardy obyvatel Impéria, protože koření je vysoce návyková droga. Román vyšel poprvé v roce 1966, získal několik literárních ocenění a měl u čtenářů nebývalý ohlas. Podle knihy natočil v roce 1984 americký režisér David Lynch velmi úspěšný film. Frank Herbert po úspěchu prvního dílu napsal celkem pět pokračování zachycující následné osudy planety Arrakis a nelítostné boje o její ovládnutí.... celý text
Zajímavosti (18)
Vyšlo i jako audiokniha:
https://onehotbook.cz/collections/frank-herbert/products/duna (Lenka.Vílka)
V prosinci 2020 bude uvedeno do kin nové filmové zpracování. Bohužel doba si žádá své.
Narozdíl od předchozích zpracování ztvárnila roli planetárního ekologa Lieta Keynese, který byl vždy ztvárněn jako bílí muž, černá žena (viz. CSFD). (Franc)
Audioverze knihy - ukázka: https://soundcloud.com/onehotbook/frank-herbert-duna-cte-marek-holy-jana-strykova-audiokniha-onehotbook-demo (piratmartin)
Vydavatelství Chilton se specializovalo především na knižní manuály k automobilům a příručky "udělej si sám". Velká nakladatelství však Dunu odmítla. Chilton bylo v pořadí 24. osloveným vydavatelstvím. Záloha autorovi za román činila pouhých 7500 dolarů. (Zlord Antiježíš)
První originální vydání se od všech dalších odlišuje nepřítomností dodatků. Výjimku tvoří Terminologie impéria, která se v tomto vydání nachází na začátku knihy. (Zlord Antiježíš)
Duna je první knihou která získala cenu sdružení profesionálních spisovatelů (Nebula) za nejlepší dílo v žánru sci-fi za uplynulý rok. (Zlord Antiježíš)
Prestižní žánrová cena Hugo za rok 1966 byla udělena zároveň Duně a románu "...a říkejte mi Konrád" Rogera Zelaznyho. Bylo to poprvé kdy se porota nedokázala jednoznačně dohodnout. (Zlord Antiježíš)
Úspěch duny se pro Franka Herberta stal zároveň určitým prokletím. Na obálkách paperbackového vydání je například uváděn jako "Frank Herbert, autor Duny" jako jakási připomínka že v Duně dosáhl vrcholu jehož stín se mu nepodaří překročit? (Zlord Antiježíš)
"Spasitel Duny" a "Děti Duny" psal Herbert ještě před prvním vydáním úvodního románu "Duna". "Jsem spisovatel, a tak jsem psal." říká autor, který ne že by dle vlastních slov čekal neúspěch Duny, ale úspěch jaký se skutečně dostavil si představit nedokázal a docházel mu jen velmi pomalu. "Člověk nepíše proto, aby měl úspěch. To odvádí část jeho pozornosti od psaní. Když to někdo bere opravdu vážně, tak dělá jediné: píše. Úspěch znamenal, že jsem mohl dalším psaním strávit více času." (Zlord Antiježíš)
Dva roky po prvním vydání Duny byli Frank Herbert i vydavatelství doslova bombardováni stížnostmi knihkupců a čtenářů sci-fi, že knihu nemohou sehnat. (Zlord Antiježíš)
První pokus o zfilmování Duny skončil ve fázi příprav, jejichž součástí bylo i najmutí Salvadora Dalího pro tvorbu vizuální stránky projektu.
Druhý pokus angažoval jiného velkého umělce H.R.Gigera, ten z projektu nakonec vycouval, přesto je jeho stopa na Lynchově adaptaci patrná.
Třetí a zatím poslední zpracování, je minisérie z roku 2003. Natáčela se v ČR a Itálii, je zpracováním Duny a Spasitele Duny a hraje v ní řada českých herců.
"Mnoho lidí se pokoušelo zfilmovat dunu. Všichni selhaly. Kdysi jsem se k ní pokoušel napsat scénář. Byl mizerný" [Frank Herbert] (Zlord Antiježíš)
Před a během psaní Herbert šest let studoval historii pouštních kultur, především arabskou. Výsledkem je, že mnohé z duny má své arabské kořeny. Arabská civilizace se svými beduínskými kmeny se stala předobrazem pouštního národa Fremenů. (Zlord Antiježíš)
Autor původně uvažoval o umístění děje knihy na Mars, poté co se myšlenka rozšířila o ekologický podtext, vznikla planeta Arrakis. Inspirací Herbertovi byla cesta do Oregonu v USA kde se setkal s projektem ministerstva zemědělství zabývající se možností kontroly pohybu písečných dun. Zde si autor uvědomil že naše civilizace vlastně vznikla v pouštích blízkého východu a rozšířil myšlenku na celou planetu. (Zlord Antiježíš)
První část románu vycházela na pokračování, pod názvem Svět Duny již v roce 1963, ve sci-fi časopise Analog. Díky zájmu čtenářů příběh pokračoval částí Prorok Duny, opět napokračování v témže časopise. Román Duna je spojením obou těchto částí. (Zlord Antiježíš)
Duna se stala inspirací pro dlouhohrající album ruské (s anglickým vokálem) progresivní skupiny Mechanical Poet s názvem Eidoline: The Arrakeen Code. (Zlord Antiježíš)
Album Piece of Mind (1983) britské skupiny Iron Maiden uzavírá skladba která měla nést jméno Dune a je napsána podle knihy. Herbertovi agenti ale kapele neposkytli práva k názvu, skupina tak skladbu přejmenovala na To Tame a Land. (Zlord Antiježíš)
Román okamžitě po svém vydání vzbudil obrovský rozruch, byl příznivě přijat i u kritiky a dodnes je vedle Pána prstenů Johna Tolkiena pokládán, za nejlepší román ze žánrů fantasy a sci-fi, který byl kdy napsán. (Zlord Antiježíš)
První originální vydání románu Duna vzdavatelství Chilton Books z roku 1965 je jednou ze sběratelsky nejcennějších knih žánru sci-fi. Pokud už se objeví např. na internetové aukci, cena dosahuje až 10 000$ za zachovalý výtisk. (Zlord Antiježíš)
Štítky knihy
zfilmováno Hugo (literární cena) Nebula (literární cena) sci-fi
Autorovy další knížky
1988 | Duna |
1993 | Spasitel Duny |
2007 | Děti Duny |
2001 | Božský imperátor Duny |
1999 | Kapitula: Duna |