Gulliverovy cesty zajímavosti
Jonathan Swift
Hrdinou této dobrodružné knihy je Lemuel Gulliver, nejprve lodní ranhojič, později námořní kapitán a objevitel neznámých končin. Gulliver zcestoval notný kus tehdejšího známého světa a několikrát zabloudil do krajin, v kterých před ním (a ani po něm) nestanula noha Evropanova. Tak se octl v Liliputu mezi trpaslíky, v Brobdingnagu mezi obry, na Létajícím ostrově mezi potrhlými hvězdáři a matematiky, v Balnibarbi mezi bláznivými vynálezci a reformátory, v Luggnagu mezi nesmrtelnými strulbrugy, kteří marně touží po smrti, v zemi Hvajninimů mezi moudrými koni. Věru, tolik dobrodružství pohromadě se najde v málokteré knize. Je v ní všechno, co si mladý čtenář žádá: živý a poutavý děj, kouzlo neznámých zemí, příhody hned vzrušující, hned zase směšné, to všechno, a ještě něco navíc: hluboká a osvěžující moudrost.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: 1975 , Albatros (ČR)Originální název:
Gulliver's Travels, 1726
více info...
Zajímavosti (6)
Z Gulliverovy cesty z roku 1726 pochází pojem Yahoo... (ddkk)
Kniha, jejíž originální název zní Travels into Several Remote Nations of the World, in Four Parts. By Lemuel Gulliver, First a Surgeon, and then a Captain of several Ships (Cesty k rozličným dalekým národům světa ve čtyřech dílech, napsal Lemuel Gulliver, zprvu ranhojič, později kapitán na rozličných lodích), vyšla poprvé roku 1726, ale definitivní vydání je až z roku 1735. (Luccy78)
Hlavní hrdina knihy, lodní lékař a později kapitán Lemuel Gulliver, v ní vypráví o neuvěřitelných dobrodružstvích, která prožil u maličkých obyvatel Liliputu, u brobdingnackých obrů, u učenců na létajícím ostrově Laputa a nakonec u moudrých koní Hvajninimů. Swift dílo napsal pro dospělé čtenáře, neboť v jeho podtextu jsou satiricky zobrazeny a kritizovány poměry na anglickém královském dvoře v době panování Jiřího I., šarvátky anglických politických stran toryů a whigů a dlouholeté nepřátelství Angličanů a Francouzů. Zároveň však Gullivera všude potkávají neuvěřitelné a zábavné příhody, takže se kniha (zejména její první dva díly) stala postupem času četbou pro děti.
Podle některých postav z knihy jsou pojmenovány krátery na Phobosu, měsíci planety Mars (např. Drunlo, Reldresal, Limtoc, Clustril a další). (Luccy78)
Anglický spisovatel úzce spjatý s Irskem byl nejen známým autorem řady knih, ale také vynikajícím astronautem. Poznámky uvedené v jeho knize Gulliverovy cesty totiž posloužily jako vědecký materiál pro řadu astronautů-profesionálů, a to i stovky let po vydání knihy. (chaera)
Celý název knihy je Cesty k rozličným dalekým národům světa ve čtyřech dílech, napsal Lemuel Gulliver, zprvu ranhojič, později kapitán na rozličných lodích. (chaera)
Jonathan Swift napsal Guliverovy cesty, které místy hraničí se Sci-Fi. Je zajímavé, že toto dílo bylo napsáno mnohem dříve, než se v literatuře kategorie Sci-Fi stala naprosto běžnou. V jeho knize popisuje dva měsíce, které obíhají kolem Marsu. Bylo to přesně sto let předtím, než tehdejší astronomové o těchto měsících podali první zprávu. (vhojta)
Štítky knihy
satira zfilmováno anglická literatura fiktivní cestopisy vznášející se ostrovy
Část díla
- Cesta do Brobdingnagu
- Cesta do Laputy, Balnibarbi, Glubbdubdribu, Luggnaggu a Japonska
- Cesta do Liliputu
- Cesta do země Hvajninimů
Autorovy další knížky
1975 | Gulliverovy cesty |
1930 | Skromný návrh |
2006 | Gulliverovy cesty 1 - Gulliver na Liliputu |
2010 | Eseje o věcech veřejných |
1911 | Pohádka o kádi |