Lovci mamutů zajímavosti

Lovci mamutů
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/265421/bmid_lovci-mamutu-WSB-265421.png 4 2011 2011

Tento příběh vypráví o kmeni pravěkých lidí ,,Lovců mamutů“. Udál se asi před dvaceti až třiceti tisíci lety. Tehdy žila na Bílé skále tlupa pravěkých lidí. Ovládali jednoduchou řeč a doplňovali ji posunky a mimikou v obličeji. Věděli, že je oheň nejen zahřeje, ale dokáže upéct maso a chránit před divokou zvěří. Oheň hořel před vchodem do jeskyně, aby dovnitř nemohly šelmy. Tehdy ho ještě neuměli rozdělat, tak spoléhali na přírodu a oheň donášeli. Příběh nám bude vyprávět o tom, jak lovili zvěř a jak z ní vše dokázali zužitkovat. Vnitřnosti zvěře jedli syrové, protože byly ještě teplé. Stažené kůže hned zpracovávaly ženy a děti. Lovili například zubry, lišky, ryby, ale také vlky a mamuty. Věřte, chytit takového mamuta je věc těžká, na kterou se museli dlouho připravovat. Museli nejdřív vykopat obrovskou jámu, do které toho mamuta museli vehnat. Učili se také vyrábět si nástroje, jako je například kámen opracovaný do tvaru slzy (pazourek). Díky pazourku, který poté použili na rozbíjení kamenů, dokázali vykřesat oheň. Ale to chtělo zručnost a trpělivost. Později se jim podařilo dokonce rozdělat oheň za pomoci kousku dřeva. Oheň byl totiž v pravěku největší vynález pravěkých lidí a měl pro ně opravdu obrovský význam. Dovídáme se tu také o cizích tlupách, například jak mezi sebou bojovali o území, o kořist atd. Při lovu nebo boji o území zahynula velká spousta pravěkých lidí. Byl to pro ně boj na život a na smrt. Sedmé úplné a nezkrácené vydání.... celý text

Zajímavosti (10)

Lovci mamutů 2 - Kopčem v nebezpečí .. vyšlo v roce 2003 v audio verzi, načetli Petr Kostka, Bronislav Poloczek ad. (lioncel)


Lovci mamutů 1 - Kopčem, strážce ohně .. vyšlo v roce 2001 v audio verzi, načetli Petr Kostka, Bronislav Poloczek ad. (lioncel)


V roce 1973 vyšlo i v audio verzi, načetl Rudolf Pellar. (lioncel)


V roce 1939 napsal Eduard Štorch pokračování Lovci mamutů ještě po pěti letech jako novoročenku, pod pseudonymem Edus Štorchus-Ciconius Troglodytus. (Dajda)


Za tento román a ostatní svá díla získal autor v roce 1948 literární cenu Boženy Němcové hlavního města Prahy. (Luccy78)


Knihu provází realistické kresby Zdeňka Buriana z roku 1954 (pérovky i barevné obrazy). (Luccy78)


Děj románu se odehrává před 20-30 tisíci lety na území Moravy a Čech.
Pouť tlupy pravěkých lidí začíná od jejich sídla na břehu Dyje u současných Dolních Věstonic až po Libeň na území dnešního hlavního města Prahy. (Luccy78)


V díle vystupují skutečné nálezy historických předmětů z doby kamenné, které jsou do děje zakomponovány. (chaera)


První stránky příběhu byly napsány v roce 1907, kdy jej Eduard Štorch vydal jako útlý svazek pod názvem Člověk diluviální. Podstatně rozšířený vyšel v roce 1918 již pod názvem Lovci mamutů. Po dalším rozšíření byla kniha vydána v roce 1937, kdy získala současnou podobu. (chaera)


Doslov napsal PhDr. Jiří Hrala, CSc. (Luccy78)