Máj zajímavosti

Máj
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414421/bmid_maj-Zfs-414421.jpg 4 6091 6091

Čtvrtý svazek Kritické hybridní edice přináší nové vědecké a čtenářské vydání básně Máj Karla Hynka Máchy (1810–1836). Od své první publikace (1836) se Máj objevil ve stovkách vydání včetně mnoha překladů. Přítomná edice ale téměř po šedesáti letech nabízí vydání, jež vychází z komplexního zpracování všech dochovaných pramenů a revize dosavadních edičních řešení. Opírá se především o důkladný písmoznalecký, chemický a textologický průzkum jediného dochovaného úplného rukopisu Máje, který předcházející generace editorů neměly k dispozici v originále. Tento průzkum usiloval o prověření Máchova autorství a následně o stanovení jeho pozice mezi ostatními prameny. Vědecká digitální edice na přílohovém DVD přináší nové faksimile jak tohoto rukopisu, tak i všech dalších relevantních textových pramenů (např. tzv. Náčrtu Máje či prvního tištěného vydání). Tyto prameny digitální vědecká edice dále nabízí v jejich transkribované podobě (rukopisy) a diplomatickém znění (tištěné texty). Na základě nového komplexního ověření všech pramenů a textové historie edice ustavuje nové vědecké komentované znění Máchova Máje. Mimo ně DVD obsahuje podstatně revidovaný soupis všech tištěných vydání této básně. Přítomné knižní vydání pak prezentuje text Máje ve čtenářském znění, jež bylo pravopisně aktualizováno při zachování všech osobitých jevů autorova jazyka. Součástí knižního vydání, opatřeného stručným úvodem a jazykovými a věcnými vysvětlivkami, je ediční komentář, který přináší podrobné informace o všech pramenech Máje, o vzniku básně a historii jejího vydávání od roku 1836 do současnosti.... celý text

Literatura česká Poezie
Vydáno: ekniha , Akropolis , Ústav pro českou literaturu AV ČR
Originální název:

Máj, 1836


více info...

Zajímavosti (13)

https://literarni-kavarna.knizniklub.cz/clanek/63965-vytvarnice-mila-furstova-ziju-v-anglii-ale-dusi-mam-ceskou
Dokončením ilustrací k dílu Karla Hynka Máchy Máj zakončila výtvarnice Míla Fürstová práci na třech zásadních knihách české literatury. První byla Kytice Karla Jaromíra Erbena (Naďa2411)


K. H. M. musel do své básně zařadit i jednu vlasteneckou báseň, která je hned na začátku knihy. Kdyby tak neučinil, nedošlo by vůbec k samotnému tisku. (Petr874)


Rozhlasová dramatizace díla s Rudolfem Hrušínským: https://vltava.rozhlas.cz/maj-genialni-basen-karla-hynka-machy-v-jedinecnem-prednesu-rudolfa-hrusinskeho-5054886 (Teckovana)


".. Karel Havlík, přítel Karla Hynka Máchy a K. Jar. Erbena, narodil se 12. 1. 1811 v Žebráce a zemřel 12. března 1884 jako okresní soudce v Poděbradech.
Byl snad nejbližším důvěrníkem Máchovým a první a jediný, jenž v rukopisu četl Máj.
Viz nekrolog jeho v "Osvětě" 1884 str. 468, napsaný od F. Čenského."

(Úvod, kniha: Karel Jaromír Erben: Kytice z pověstí národních, literárně historický úvod napsal Ladislav Quis, rok 1901) (Cusco)


Ve své době byl Máj kritiky nepochopen a některými (Slavomír Tomíček) dokonce dehonestován a potupován (chaera)


Nejmenší vydání této knihy má 35x28 mm. Jeden z výtisků můžete spatřit v expozici pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. (chaera)


Mácha se nechal při psaní Máje inspirovat příběhem o Hynku Schiffnerovi z Dubé, který spáchal roku 1774 otcovraždu kvůli své lásce. (chaera)


Krajina popisovaná v Máji je skutečnou krajinou v okolí dnešního Máchova jezera. (chaera)


Hlavní postavy jsou v básni rozmístěny tak, aby se nepotkaly; Mácha tak potlačuje posílení děje prostřednictvím jejich potenciálního vzájemného působení. (chaera)


Rukopis Máje byl objeven během první světové války v Katusicích u Mladé Boleslavi v pozůstalosti obrozence Jana Nepomuka Krouského. (chaera)


Několik veršů Máje recituje dr. Skružný (Rudolf Hrušínský) ve filmu Vesničko má středisková. (chaera)


V roce 2008 režisér F. A. Brabec zpracoval knižní předlohu do podoby filmu. (chaera)


Osudy básníka Karla Hynka Máchy byly rozeklané, ani jeho básnická skladba Máj nebyla přijímána jednoznačně - ostatně právě k ní, pásmo v dobové transkripci jako Mág, název filmu odkazuje. Režisér František Vláčil se snažil pásmo životopisných událostí ozvláštnit poetickým nazíráním, avšak výsledek přesto svírá těžkopádnost, obraz vnitřně rozervaného umělce zůstává plochý. (oficiální text distributora) (WEIL)