Muži, kteří nenávidí ženy zajímavosti
Stieg Larsson
Milénium / Millennium série
1. díl >
Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. První díl (Muži, kteří nenávidí ženy) byl v roce 2008 nominován na cenu Duncan Lawrie International Dagger a získal také cenu britské televize ITV3 Crime Award. Obdobný úspěch zaznamenaly i další knihy (Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda). Dosud se prodalo více než 46 milionů výtisků v 44 zemích. Všechny tři díly byly zfilmovány. Stieg Larsson (1954–2004) byl novinářem a šéfredaktorem časopisu Expo. Ve své profesi byl považován za odborníka na pravicový extremismus, o němž často psal. Jeho politické přesvědčení a novinářské zkušenosti ho v devadesátých letech vedly k založení nadace Expo, jejímž cílem bylo sledování a dokumentace rasistických a nedemokratických tendencí ve švédské společnosti. Stieg Larsson se bohužel mezinárodního úspěchu svého literárního díla nedožil, v padesáti letech zemřel na infarkt.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: 2011 , HostOriginální název:
Män som hatar kvinnor, 2005
více info...
Zajímavosti (21)
'Muži, kteří nenávidí ženy' (v orig. Män som hatar kvinnor) byl provizorní název pro celou sérii, ale nakonec zůstal jen u prvního dílu. Nakladatelství se příliš nelíbil, ale ve Švédsku přesto prošel. Ne tak ve Francii, kde byl změněn na mírnější 'Les hommes qui n'aimaient pas les femmes' (Muži, kteří nemají rádi ženy) (chaera)
Milénium nebylo plánováno jako trilogie. Stieg Larsson údajně měl v plánu napsat až 10 dílů. Napsat stihl před svou smrtí ale pouze tři. Částečný rukopis čtvrtého existuje dodnes v laptopu, na němž před svou smrtí pracoval. (chaera)
Ve čtvrtém, nedopsaném díle Milénia (s prozatímním názvem 'Boží pomsta') se měla Lisbeth Salanderová utkat se svou minulostí a vyřizovat si účty s lidmi, kteří ji někdy ublížili. Tento díl nebyl nikdy dopsán, ale částečný rukopis (necelých 200 stran) je stále uložen v laptopu, na němž Stieg Larsson pracoval. (chaera)
Stiegova životní družka Eva Gabrielssonová již léta vede spory s rodinou Larssonových o duševní vlastnictví svého zesnulého partnera. To ji bylo právně odepřeno, stejně jako velká část společného majetku, neboť se Stiegem nikdy neuzavřeli manželství. Eva se ale nevzdává a po více jak třiceti letech soužití se Stiegem nadále bojuje. Dokonce z její strany padl návrh, že sama dopíše čtvrtý díl Milénia (neboť zná příběh a podílela se i na třech dílech předchozích) pod podmínkou, že na ni bude převedeno duševní vlastnictví po Stiegovi z jeho prací a děl. Larssonovi odmítli. (chaera)
Kniha získala v roce 2005 cenu za nejlepší skandinávský kriminální román. (chaera)
První díl trilogie, Muži, kteří nenávidí ženy, byl v roce 2008 nominován na cenu Duncan Lawrie International Dagger. Ta se ve Velké Británii uděluje nejlepším dílům světové literatury krimi, thrillerům a hororům, které byly přeloženy z jiných jazyků a publikovány ve Velké Británii. Součástí ceny je finanční odměna pro autora a také pro překladatele knihy do angličtiny. (chaera)
Lisbethina internetová přezdívka je "Wasp", což anglicky znamená Vosa - jedno z Lisbethiných tetování. (chaera)
Španělský Institut pro kontrolu domácího a genderově motivovaného násilí (Observatorio contra la Violencia Doméstica y de Género), který je součástí španělského Nejvyššího soudního dvora, udělil švédskému spisovateli Stiegu Larssonovi čestnou cenu za přínos v boji proti genderově motivovanému násilí. (chaera)
Milénium magazín, který se v románu objeví, má podobné charakteristiky jako Larssonův magazín, Expo, který též měl finanční potíže. (Coonan)
S výjimkou fiktivního Hedestatu, se román odehrává ve skutečných švédských městech. (Coonan)
Když bylo Larssonovi 15 let, byl svědkem toho, jak skupina tří mladíků znásilnila jeho přítelkyni, Lisbeth, a on nic neudělal. Po několika dnech později, zničený vinnou, šel prosit za odpuštění - ta však naštvaně odmítla. Tato událost ho po roky pronásledovala a částečně inspirovala k vytvoření postavy jménem Lisbeth, která též byla obětí znásilnění. (Coonan)
Spisovatel a autor knižní předlohy pro filmovou trilogii zamýšlel dílo mnohem rozsáhlejší. Podle Stiega Larssona mělo následovat ještě minimálně dalších šest pokračování. (Coonan)
Larsson měl v počítači rozepsaný i čtvrtý díl, ale náhle zemřel a na práva na dopsání textu si nárokovala jeho manželka Eva Gabrielsson. (Coonan)
Vedou se dohady, zda vlastně Stieg Larsson doopravdy Milénium trilogii napsal. Byl to novinář, který se živil psaním článků a popiskům k fotografiím. Jeho přátelé, zkušení autoři, tvrdili, že psát romány ani neumí. Ale že je pravděpodobné, že Larsson vymyslel pouze základ příběhu, který pak do knih zpracovala jeho manželka Eva Gabrielsson. (Coonan)
Stieg Larsson v rozhovoru přiznal, že si nějaký čas před napsáním série Milénium, která je předlohou snímku, s humorem pohrával s myšlenkou, co by asi dělal Kalle Blomkvist a Pipi Dlouhá punčocha v dospělosti. Hlavní postavy trilogie jsou tak do jisté míry inspirovány dětskými knihami Astrid Lindgrenové. Mikael Blomkvist dokonce po známém malém detektivovi zdědil příjmení a v návaznosti na to i přezdívku Kalle Blomkvist, kterou hrdina nemá rád. (Coonan)
Célé Milénium trilogie se prodalo přes 40 milionů výtisků. (Coonan)
Lisbethin hackerský program se jmenuje Asphyxia, což v řečtině znamená "udušení". (Coonan)
Kniha byla zfilmována přesně 2x. Poprvé v roce 2009 pod režií dánského režiséra Nielse Ardena Opleva a podruhé v roce 2011 s americkým režisérem Davidem Fincherem. (Coonan)
Lisbeth je, podle Larssonových slov, dospělou Pipi Dlouhou punčochou (od spisovatelky Astrid Lindgrenové). (Kamčari)
Anglický název knihy je v překladu Dívka s tetováním draka. (Coonan)
Rukopis románu poslal Larsson nejdříve nakladatelství Piratförlaget. Po několika měsících mu jej vrátili s formálním dopisem, aniž ho někdo z redaktorů četl. (kní)
Štítky knihy
vraždy detektivní a krimi romány zfilmováno sérioví vrazi tajemství hackeři pomsta psychická traumata psychologické thrillery švédské detektivky rodinná tajemství dobro a zlo světová literatura napětí a spádAutorovy další knížky
2008 | Muži, kteří nenávidí ženy |
2009 | Dívka, která si hrála s ohněm |
2010 | Dívka, která kopla do vosího hnízda |
2010 | Milénium 1–3 (box) |