Pohřbívání a hřbitovy zajímavosti
David Stejskal , Jaroslav Šejvl
V této unikátní knize první svého druhu v EU je téma pohřbívání pojednáno ve vyčerpávající šíři. Pod vedením editora Jaroslava Šejvla se sešel více jak dvacetičlenný autorský kolektiv předních odborníků z nejrůznějších oblastí: od lékařské vědy a antropologie přes zahradní architekturu až po religionistiku. Cenné jsou rovněž kapitoly vycházející z praktické správy hřbitova ať už ze zkušeností obecní samosprávy, nebo přímo z pohledu hrobníků s dlouholetou praxí. Kniha je určena především pro obce a hrobníky či správce pohřebiště, kteří chtějí dále zvyšovat svoji kvalifikaci, zaujme však i širší veřejnost například rozsáhlým pojednáním o pohřebních rituálech u různých náboženství a kultur.... celý text
Zajímavosti (2)
A zde je clanek o autorovi teto publikace a jeho v Ceske Republice prvnim akreditovanem kurzu Hrobnika z roku 2013.
V soucasnosti je uz nabidka kurzů sirsi a vzdelavat se v teto oblasti je tak pro zajemce jednodussi.
https://archiv-nuv.npi.cz/univ3/profesni-vzdelavani-muze-vratit-hrobnikum-ztracenou-uroven-a.html ((O.O))
Hřbitov je jiný český termín pro pohřebiště, jsou to synonyma, etymologicky odvozená od slovesa pohřbít, pohrabat. V některých evropských jazycích jej nahrazují termíny odvozené z latinského coemeterium (cemetery, cmentarz, ...). Dalším místem určeným k pohřbívání zemřelých je Boží pole.
Slovo hřbitov má pocházet od slovesa hřbít (s původním významem hrabat dle německého graben) v návaznosti na staročeský výraz břítov vzniklý jako spodoba původního německého Friedhof (Fried – mír + Hof – dvůr = hřbitov). Zastarale také krchov (z německého Kirchhof = kostelní dvůr).
(Zdroj: Wikipedia) ((O.O))