Případ otrávené bonboniéry zajímavosti
Anthony Berkeley
Čokoládou lze obalit oříšek, kandované ovoce nebo fondán, jestliže se ovšem přidá jed, má kroužek detektivů-amatérů práci na několik večerů. Klasický román se znamenitě charakterizovanými postavami, lidskými vztahy i reakcemi a prostoupený navíc typickým britským humorem.
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 1966 , Mladá frontaOriginální název:
The Poisoned Chocolates Case, 1929
více info...
Zajímavosti (1)
V báječné knize Jednadvacet detektivů je i povídka Anthonyho Berkleye "Náhoda mstí", která se - díky své originalitě - stala předchůdcem románu Případ otrávené bonboniéry. Povídku provází zajímavá předmluva editora, ze které zde cituji:
Náhoda mstí patří ke klasickým detektivním povídkám mimo jiné také proto, že právě v ní autor vynalezl a dokonale uplatnil nový druh zápletky. Protože detektivní zápletka existuje jen ve velmi omezeném počtu typů (a autoři musí proto většinou jen vynalézat nové obměny na stará témata) a protože jen zřídka se podaří objevit typ skutečně nový, je tato povídka pečlivě zaznamenaná v každé historiografii či terorii detktivky. Zápletka je nejen nová, ale lze jí také těžko napodobit nebo jí zneužít; poznal by to na první pohled nejen odborník, nýbrž každý, kdo povídku jednou ze zájmem přečetl. Originalita námětu byla tak všeobeně uznána, že se autor ihned rozhodl rozpracovat ji ve formě románu, a tak v roce 1929 vydal Případ otrávené bonboniéry.
...
A. B. se zasloužil o popularizaci a rozvoj dobré detektivky i jinak ... právě on byl v roce 1928 iniciátorem založení "Londýnského detektivního klubu", který sdružoval elitu autorů a odborných zájemců v oblasti klasické detektivky a svými vysokými požadavky přivedl detektivní autory na myšlenku, že mohou patřit i do literatury, budou-li skutečně spisovateli. (Koka)
Štítky knihy
Zlatý věk anglické detektivky (1920–1939)
Autorovy další knížky
1966 | Případ otrávené bonboniéry |
1988 | Za španielskou stenou |
1948 | Přelíčení a omyl |
1929 | Záhada u jeskyně milenců |