Pygmalión zajímavosti

Pygmalión
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2307/pygmalion-2307.jpg 4 2021 2021

Líza Doolittlová, která mluví velmi nevybíravým způsobem a ani nedbá o svůj vzhled, přijde za Henrym Higginsem, aby ji naučil vybranému chování a hovořit spisovnou angličtinou. U Henryho je v té době na návštěvě plukovník Pickering. Muži spolu uzavřou sázku, že Higgins udělá z Lízy vznešenou dámu. Nechá ji u sebe doma, vyučuje ji vytříbenému chování a správné řeči, ale on sám se k ní chová velmi ošklivě, zatímco plukovník Pickering se k ní chová jako k opravdové dámě, což se jí samozřejmě líbí. První zkouška, která Lízu čeká po výuce gramatiky a výslovnosti, je návštěva matky profesora Higginse. Líza bohužel umí zatím mluvit pouze o počasí a zdravotním stavu. Za půl roku ji profesor Higgins naučí mluvit spisovně a vystupovat ve společnosti. Vezme mladou dámu na ples, která se zde dokáže začlenit mezi londýnsku smetánku. Když se vrátí domů, profesor ani plukovník si Lízy nevšímají. Líza je velmi nešťastná a uteče od Higginse k jeho matce. Ta si jí váží pro její upřímnost. Květinářka si nakonec vezme chudého Freddyho, se kterým si otevře květinářství za peníze svého otce.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur , Ex libris
Originální název:

Pygmalion, 1912


více info...

Zajímavosti (7)

Rozhlasová adaptace hry: https://vltava.rozhlas.cz/g-b-shaw-pygmalion-jirina-bohdalova-a-milos-kopecky-v-brilantni-komedii-irskeho-8473473 (Teckovana)


O G.B.S. se vypráví, že mu jedna dáma kdysi řekla: "Být vaší ženou, podala bych vám jed." Odpověď zněla: "Být vaším manželem, jak rád bych jej vypil."
(Citováno nepřesně po paměti.) (kapr)


V pedagogické psychologii existuje pojem Pygmalion efekt - jak učitel k žákovi přistupuje, takovým se stane. (Eeli)


Hru uvádělo Stavovské divadlo, a to v období od 05.09.2005 do 04.02.2009. Více info v archivu ND - http://archiv.narodni-divadlo.cz/default.aspx?jz=cs&;dk=Inscenace.aspx&sz=0&ic=4595&abc=0&pn=256affcc-f002-2000-15af-c913k3315dpc (milamarus)


Tato satira představy společenských tříd byla hrána nejprve roku 1913 ve Vídni, v Berlíně a v Praze, tiskem vyšla roku 1915. Když byla uvedena roku 1914 v Londýně, šokovala tehdejší diváky šťavnatým zaklením bloody arse z úst hlavní hrdinky (doslova zatracená prdel), dosud na anglickém jevišti neslýchaným. (chaera)


Příběh inspiroval i filmaře. Uvádím tato zpracování: Pygmalion, rok 1938, režie
Leslie Howard a Anthony Asquith; My Fair Lady, rok 1964, režie George Cukor, v hlavní roli Audrey Hepburn; Pygmalion, rok 1981, v hlavní roli modelka Twiggy. (D.-e.-e.-)


Název upomíná na antický mýtus o kyperském sochaři Pygmalionovi, který vyřezal ze slonové kosti tak krásnou dívku, že se do ní zamiloval a uprosil bohyni lásky Afroditu, aby jí vdechla život. Dívka pak jeho city opětovala. (D.-e.-e.-)