Řeka bohů: Román ze starého Egypta zajímavosti

Řeka bohů: Román ze starého Egypta
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199/bmid_reka-bohu-roman-ze-stareho-egypta-9wN-199.jpg 5 2251 2251

Řeka bohů / Rieka bohov série

1. díl >

Řeka bohů nádherně a barvitě popisuje strhující příběh ze starého Egypta. Z části je podložen skutečnými události i historicky doloženými postavami a z části geniálně vymyšlen. Koho zajímá starověký Egypt a hledá správnou knihu, Řeka bohů je ta pravá.

Zajímavosti (7)

Vyšlo také jako audiokniha (vyd. Audiotéka) - čte Libor Terš. (deninka1516)


Smith také prozradil, že nápad na knihu se vztahuje k nálezu z roku 1988, kdy byla nalezena hrobka nezaznamenané královny, která zemřela kolem roku 1780 př. nl. Akademik, který vykopávky na západním břehu Nilu vedl pozval Smithe na pomoc při přepisu vzácných spisů nalezených ve skrytém výklenku hrobky. (Kimmie)


Ke své inspiraci k románu Smith říká: To bylo, když jsem seděl sám v Karnaku. Slunce pomalu zapadalo a velká Sloupová síň byla plná stínů a duchů minulosti a najednou jsem slyšel slabý hlas říkajíc „Mé jméno je Taita, napiš můj příběh...A pokud věříte tomu, pak uvěříte všemu! (Kimmie)


V čem má však román pravdu je připsáním zásluh Hyksům za přivedení koně do Egypta. Další technologie připsaná útočníkům je vylepšený luk. To je také s největší pravděpodobností správně. (Kimmie)


Klíčovou událostí v knize záleží na neobvyklém „modrém“ meči patřící Arkounovi. Autor tvrdí, že je ocelový, ale ocel byla vynalezena až v roce 1856. I kdyby byl ze železa, nejsou žádné důkazy železných mečů před rokem 1200 př. nl. Více jak 400 let po roce 1780. (Kimmie)


Středobodem zápletky je invaze Hyksů, která proběhla přibližně 100 let po uváděném roce 1780. 1780 byl přibližně rok nástupu třinácté dynastie. Hyksové byli řazeni do patnácté dynastie. Proto není možné vztahovat postavy a události v knize konkrétním postavám a událostem v historii. (Kimmie)


Kniha má dvoustránkový doslov ve kterém Smith tvrdí, že román je založen na sedmi svitcích objevené v egyptské hrobce datované přesně do 1780 př. nl. Bylo řečeno, že byly objeveny egyptologem Dr. Duraid al-Simmem, který dal překlad Smithovi, aby jej mohl přepsat na román. To je však nesmysl, jak později v doslovu druhého dílu odhaluje. (Kimmie)