Spalovač mrtvol zajímavosti
Ladislav Fuks
Román tzv. psychologický horror. Příběh psychopata a maniaka, který se za okupace pod vlivem fanatizujících nacistických frází stává nebezpečným vrahem, udavačem a katem. Tento zaměstnanec a později ředitel pražského krematoria, trpící chorobnou představou, že člověk proměňovaný v prach vykupuje se ze všech pozemských strastí, stává se pod dotekem nacistické ideologie typickou postavou horroru. Román, který se v tomto žánru snaží zachovávat groteskní panoptikální ovzduší, avšak prozrazuje i mnoho hrůz z nacistické okupace.... celý text
Zajímavosti (14)
Jako audiokniha k poslechu zde:
https://audioteka.com/cz/audiobook/mistri-slova-spalovac-mrtvol (knihodrak23)
Ve filmovém provedení dojde k pokusu o vraždu Karlovy dcery. Ale v knihe není o této části ani zmíňka. (Petr874)
Hlavní hrdina používá jiné jméno, než je to jeho skutečně. Stejně tak i u jeho ženy. (Petr874)
Adaptováno jako rozhlasová hra: https://vltava.rozhlas.cz/ladislav-fuks-spalovac-mrtvol-jedine-co-v-zivote-je-jiste-je-smrt-7748742 (Teckovana)
Postava Milivoje je Fuksovým alter - egem. (NaiTenshi)
Podle příběhu vznikla i audiokniha s hlasem Miroslava Táborského. (bbeettyynnaa)
Je povinná k maturitě (2016) (AnetaM)
Film natočený podle knihy se stal tzv. trezorovým - při premiéře 14. 3. 1969 StB promítání předčasně ukončila a obnovenou premiéru měl až 1. 8.1990. (svatas007)
Ladislav Fuks knihu uvedl citátem od italského básníka Giovanni Papiniho: „Největší lstí ďábla je, když sám o sobě prohlašuje, že není.“ (chaera)
Jazyk knihy je striktně spisovný, a to i v promluvách postav. Postavy i jazyk svou groteskností působí uměle a nepřirozeně. Připomínají tak voskové figuríny, které navozují atmosféru horroru. S tím souvisí i časté opakování variací jedné a té samé věty. Toto opakování navozuje dojem hry na jevišti s omezeným počtem herců, kteří se objevují v různých rolích na stále stejné scéně. (chaera)
Pokud se chcete projít s Karlem Kopfrkinglem po Praze a vciťovat se do míst kde působil, můžete tak učinit pomocí těchto podařených stránek:
http://www.makropulos.net/kopfrkingl/ (Klamm)
Krematorium z filmu, ve kterém Karel Kopfrkingl léta působil, najdete v Pardubicích. (Klamm)
Když na knihu narazil režisér Juraj Herz, zaujal ho její název. Obsah se mu líbil už o něco méně. Po dva roky se pak stýkal s Ladislavem Fuksem, aby spolu pracovali na scénaři, jednoho z nejlepších filmů české kinematografie. (Klamm)
Řada použitých jmen odpovídá perspektivě hlavního hrdiny a jeho rovnocennému chápání lidí a zvířat (např. Zajíc, Lišková, Beran). Další postavy deklarují Kopfrkinglovo zaujetí hudbou (Strauss, Dvořák, Wagner aj.). (Kamčari)
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) nacismus zfilmováno česká literatura kolaborace antisemitismus první republika, 1918-1938 ideologie krematoria Protektorát Čechy a MoravaAutorovy další knížky
2017 | Spalovač mrtvol |
1985 | Pan Theodor Mundstock |
2004 | Myši Natálie Mooshabrové |
1975 | Příběh kriminálního rady |
1978 | Variace pro temnou strunu |