Tichá dohoda | zajímavosti | Databáze knih

Tichá dohoda zajímavosti

Tichá dohoda
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17614/bmid_ticha-dohoda-CKM-17614.jpg 4 292 292

Kniha vyšla v roce 1967 v USA a sklidila velký ohlas jak u čtenářů, tak u literárních kritiků. O dva roky později natočil sám Kazan podle tohoto románu stejnojmenný film. Román o citové a morální krizi amerického intelektuála se odehrává v 60. letech 20. století v Los Angeles a New Yorku. Hrdinou je muž středních let, úspěšný zaměstnanec reklamní agentury a dopisovatel prestižních časopisů, který se vášnivě zamiluje do nekonvenční dívky. Milostný vztah v něm vyvolá touhu po oproštění od rozumové konvence, která ho spojuje se stárnoucí manželkou, od kompromisů a přetvářky v zaměstnání i ve společnosti, kam je svým majetkem a postavením automaticky zařazen. Individuální osud hrdiny je tak prostředkem k zamyšlení a kritice nedostatků americké společnosti 60. let 20. století. .... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon
Originální název:

The Arrangement, 1967


více info...

Zajímavosti (2)

Hlavní hrdinka knihy je založena na Kazanově druhé manželce, herečce Barbaře Loden, která je sama o sobě zajímavá. Jejich vztah bohužel vyhasl a Loden zemřela na rakovinu prsu v relativně raném věku. Ale mnohem mladší Loden musela vstoupit jako blesk Kazanova života, když se poprvé setkali a následně se dali dohromady. Pravděpodobně, než aby se kniha přeměnila ve film autora knihy, měl ji režírovat jiný režisér, protože Kazan do toho tolik investoval, příběh byl odrazem ústředního vztahu v jeho vlastním životě (Pablo70)


"Nikdo nemůže žít naprosto přesně tak, jak by si přál. Všichni něčím musíme v určitém čase a s určitým odporem zaplatit nájemné a potraviny. Je to tichá dohoda, jakou člověk uzavírá se společností, která sama o sbě je už jedna velká kompromisní tichá dohoda, chápete? Abych to vyjádřil hodně staromódně, je to takhle: já vám dám kousek své duše, a vy mi dáte chleba. My všichni tady do té či oné míry předstíráme, že milujeme něco, co se nám hnusí. Obyčejně to děláme tak dlouho, až už úplně zapomeneme, že se nám to oškliví. Ale přes to všecko, je to přece jenom jakástakás civilizace, ne? Není? Řekněte!" (carodej-ucednik)