Ztracený svět zajímavosti
Arthur Conan Doyle
Příběhy profesora Challengera / Profesor Challenger série
1. díl >
Zpráva o úžasných nedávných dobrodružstvích profesora G. E. Challengera, lorda Johna Roxtona, profesora Summerleea a pana E. D. Malonea z redakce Daily Gazette Třiadvacetiletý reportér Edward Dunn Malone by se velmi rád oženil, ale jeho vyvolená si chce vzít pouze někoho, na koho by mohla být pyšná. Malone proto hledá možnosti, kde by mohl vyniknout. Dostane se do výpravy na náhorní plošinu – ztracený svět v Jižní Americe, která má potvrdit informace profesora Challengera o tom, že zde žijí prehistorická zvířata. Cesta opravdu není jednoduchá, výprava zažije mnohá dobrodružství a několikrát se ocitne v ohrožení života. Podaří se výpravě bombastický objev potvrdit a hlavně – uvěří jim svět? A co Maloneho láska? Jak přivítá svého hrdinu? Vedle popisu napínavých dobrodružství dělají z knihy posluchačský zážitek i popisy jihoamerické fauny a flóry.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2021 , TympanumOriginální název:
The Lost World, 1912
Interpreti: Jiří Klem
více info...
Zajímavosti (4)
Profesor Challenger se objevuje v dalších čtyřech Doylových knihách. (Kmotr99)
Kniha byla poprvé zfilmována v roce 1925. (Kmotr99)
Se skutečností za románem se čtenář může seznámit např. v knihách ing. Jaroslava Mareše, který po stopách knihy uspořádal expedici. (HTO)
Ivo Fencl, komiks.cz: „V roce 1909 už tehdy velice slavný tvůrce Sherlocka Holmese navštívil přednášku plukovníka Percyho Harrisona Fawcetta, jinak znalce brazilských pralesů. Fawcett, tento voják i cestovatel byl pověstný urputnou důsledností, tvrdostí a až chorobně železnou vůlí. Právě se vrátil do Londýna. Nadšeně na přednášce vyprávěl zhruba toto (parafrázuji): „Osamělé tabulové hory na rovníku o nadmořské výšce přes dva tisíce metrů se tyčí vysoko nad okolní pralesy a náhorní vegetace NA NICH bude určitě zcela odlišná od porostu v nížině... Jsou to ostrovy! Jsou od světa odříznuty a tyčí se uprostřed šumícího a zeleného oceánu džunglí. Noha člověka se ještě nedotkla těch vrcholků. Ony se tyčí vzhůru k nebi jako nějaký ZTRACENÝ SVĚT a po většinu roku jsou zahaleny mračny a mlhou. A tak tam smí naše představivost oprávněně umísťovat království tvorů, kteří už jinde vymřeli. Ano, všude jinde vyhynuli, ne však tam nahoře. Říkám: Izolovány se pravěké příšery určitě i v tuto chvíli toulají po oněch existujících stolových horách. Samy, nikým neohrožovány, ale uvězněny, současně však chráněny nepřekonatelnými skalními srázy a útesy.“ Poutavá přednáška na Doyla hluboce zapůsobila. S Fawcettem se spřátelil a získal senzační podklady pro román Ztracený svět (1912). Ten inspiroval nejen filmy, ale i skutečné výpravy!“ (HTO)
Štítky knihy
zfilmováno darwinismus Jižní Amerika rozhlasové zpracování
Autorovy další knížky
1978 | Pes baskervillský |
2010 | Případy Sherlocka Holmese |
1982 | Dobrodružství Sherlocka Holmese |
1971 | Ztracený svět |
1987 | Muž s dýmkou a houslemi |