Boris Leonidovič Pasternak životopis

ruská, 1890 - 1960

Životopis

Boris Leonidovič Pasternak, rusky: Борис Леонидович Пастернак (10.2.1890 — 30.5.1960) byl ruský sovětský prozaik, básník a překladatel, nositel Nobelovy ceny.
Narodil se v Moskvě v Carském Rusku, v rodině významného malíře Leonida Pasternaka. V dětství projevoval výtvarné a hudební nadání, které uplatnil také v literatuře. Té se věnoval celý svůj život. Univerzitní studia filozofie a literatury absolvoval v Moskvě a v Marburgu. Za román Doktor Živago uveřejněný roku 1957 v Itálii (v Rusku až 1988) dostal Nobelovu cenu. Ale fyzicky ji obdržel až roku 1989 jeho syn. Pod tlakem štvavé kampaně bývalými vládnoucími kruhy v SSSR se jí byl nucen vzdát. Důvodem k nespokojenosti bylo uveřejnění románu na západě. Zemřel v Peredělkinu u Moskvy.

Pasternakovy lyrické sklony se projevují i v prozaické epice. Svým dílem navázal na Lermontova, Ťutčeva a Rilka. Částečně je ovlivněn symbolismem (Blok) a futurismem, ale nikdy se nezařadil do žádného proudu. Spolu s V. Majakovským označován za největšího ruského meziválečného tvůrce.

Hodnotná je kromě románu Doktor Živago i jeho milostná, společenská a přírodní lyrika. Pasternak skrze ni vyjadřuje svůj vztah ke skutečnosti. Příroda ho okouzluje svou svěžestí a čistotou (časté obrazy bouře, hromu, blesku, vichru), objevuje poetičnost v jejích nejvšednějších projevech a někdy ji personifikuje.

Začínal jako futuristický lyrik, hlásící se k tzv. kubofuturismu. Pasternak ve svých raných sbírkách rozvíjel umění senzitivní reflexe světa a dějin prostřednictvím lyrických momentek i větších epických skladeb, jež vyvrcholilo v jeho pozdní lyrické tvorbě; ta již připomíná symbiózu hermetického uzavírání veškerých rovin reality do jednotlivých estetetických fenoménů a zároveň demonstruje její rozrušování vlivem básnické osobnosti. (zdroj životopisu: ld.johanesville.net; https://bit.ly/3usm74I)

Ocenění (1)

1958 - Nobelova cena za literaturu