Irina Valerjanovna Karnauchova životopis

Irina Karnauchovová, Irina Valerjanovna Karnauchovová · pseudonymy

ruská, 1901 - 1959

Životopis

Irina Valerianovna Karnauchova (rusky: Ирина Валериановна Карнаухова) (* 20.11.1901 Kyjev, † 13.6.1959 Leningrad). Spisovatelka a folkloristka. Narodila se v Carském Rusku v Kyjevě, otec byl železničář, matka pracovala v redakci různých kyjevských novin, děd z matčiny strany byl vykladatelem kyjevských novin a časopisů.
Publikovat začala v v roce 1918, po ukončení gymnázia. V roce 1921 odjela do Moskvy, kde studovala na Institutu živého slova. V roce 1922 se s rodinou přestěhovala do Petrohradu, kde studovala na Státním institutu historie umění (GIII), kde poté vyučovala folklór. Seznámila se s Kornějem Čukovským a Annou Achmatovovou, s vnučkou L. N. Tolstého Sofií Tolstou se v roce 1923 rekreovala na Krymu.
V letech 1926—32 se zúčastnila folkloristických expedic na sever Ruska (Zaoněží, Pinega, Mezeň, Pečora, Pomoří), kde sbírala materiály na pohádky. V 30. letech po reorganizaci GIII přišla o práci a začala psát, stala se členkou leningradského odělení Svazu spisovatelů. Spolupracovala s rozhlasem, kde měla pořad Сказки бабушки Арины (=pohádky babičky Ariny), což ji přivedlo k vydání dětských knih s literárním zpracováním pohádek. Její první dvě knihy vyšly roku 1931. Pro děti zpracovala rozličné národní básně a psala pro ně divadelní hry. Její umělecky vkusné práce si kladly za cíl probudit v dětech ty nejlepší vlastnosti ruského lidu.

Během Velké vlastenecké války se spolu s táborem-internátem evakuovala do Molotovské oblasti, kde pracovala jako učitelka. Za války jí vyšlo několik knih se zpracováním nasbíraného folklórního materiálu. Po válce se vrátila do Leningradu a pokračovala v literární činnosti, napsala divadelní hry pro děti založené na folklóru (Zlaté rouno, Alenuška, Ilja Muromec a další). Její díla byla přeložena do řady jazyků.
Zemřela v Leningradě v důsledku těžké nemoci. (zdroj životopisu: https://bit.ly/2VDvXBv)

Ocenění

Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.