Životopis
Milada Marešová (16.11.1901 - 19. 2.1987) byla významná česká malířka, první žena, která studovala na Akademii výtvarných umění v Praze.
Její umělecká tvorba zahrnovala malbu, kresbu a ilustrace. Byla ovlivněna expresionismem německého ražení, zejména hnutím Neue Sachlichkeit (Nová věcnost), což bylo v českém uměleckém prostředí meziválečné doby obvykle odmítáno.
Byla inspirována nejen expresionismem, ale také umělci jako Picasso, Bosch a Henri Rousseau. Tématem jejích obrazů bylo město a lidé, s důrazem na ženy v různých situacích a s různým sociálním postavením. V jejích dílech se také výrazně objevovala sociální témata a problémy.
Měla pohnutý život. Byla jednou z prvních vzdělávajících se žen. Studovala na Uměleckoprůmyslové škole (UMPRUM) a následně u Vojtěcha Hynaise na Akademii výtvarných uměnía později u Františka Kupky v Paříži. Během studií měla možnost cestovat do Berlína a Paříže, kde studovala u českého výtvarníka Františka Kupky. První samostatnou výstavu měla v Topičově salonu v roce 1925. Její umělecká kariéra zaznamenala větší pozornost až po výstavě v Aventinské mansardě v roce 1930.
Věnovala se také ilustraci knih, bibliofilií a časopisů. Pracovala pro různé publikace, včetně Lidových novin, Prager Presse, Českého slova, Pestrého týdne a Ženského světa.
Jako první vytvořila tzv. domácí biograf, vymyslela a nakreslila čtyři filmy pro pobavení rodiny. Tyto filmy jsou v jednom z výstavních sálů galerie průběžně promítány.
Během druhé světové války byla zatčena za spolupráci s ilegálním protifašistickým časopisem V boj a byla Němci zatčena a odsouzena k 12 letům vězení a 10 letům ztráty cti. Kresby z káznice ve Waldheimu věcně i satiricky ukazují život vězeňkyň.
Po válce se 20 let věnovala pouze ilustracím, vstoupila do Komunistické strany Československa (KSČ), ale v roce 1969 z ní vystoupila jako protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Po návratu z cesty do Číny v 60. letech začala znovu malovat, přičemž její poslední obrazy vytvořila v roce 1983. Ke konci života ji omezovala Alzheimerova nemoc.
Zemřela 19. února 1987 v Praze.
(zdroj životopisu: https://livebid.cz)