Viktor Karlík životopis

česká, 1962

Životopis

VIKTOR KARLÍK (nar. 1962) výtvarník, redaktor Revolver Revue. V roce 1981 absolvoval Střední průmyslovou školu grafickou v Praze a pak pracoval v depozitáři Orientální sbírky Národní galerie, pro niž i restauroval, například čínské hrobové figury. V osmdesátých letech se podílel na řadě samizdatových a jiných neoficiálních kulturních aktivit. Roku 1985 spoluzaložil časopis Revolver Revue, v roce 1995 Kritickou Přílohu Revolver Revue. Stál u zrodu týdeníku Respekt (je autorem loga), graficky upravil několik desítek knih. Jako redaktor a příležitostný kurátor se zasloužil o prosazení díla mnohých autorů (např. Pavla Brázdy, Věry Novákové, Ivana Sobotky a dalších) do povědomí kunsthistorické i širší veřejnosti.

Značná část jeho vlastní výtvarné práce je spojena s rodnou čtvrtí Smíchov. O Karlíkově tvorbě psal zejména Zbyněk Hejda, Jaromír Zemina, Pavla Pečinková, Pavel Brázda, Egon Bondy, Marcel Fišer, Viktor Šlajchrt. V roce 1999 natočil režisér Svatopluk Vála Karlíkův portrét pro TV cyklus Ateliéry. Samostatně i kolektivně vystavuje v Čechách a v zahraničí. V roce 2001 mu Galerie Klatovy-Klenová uspořádala retrospektivní výstavu a vydala knižní monografickou publikaci. Katalog Karlíkových serigrafických prací na překližce vyšel v Praze roku 2003 nákladem autora a Galerie Ztichlá klika. Vlastním nákladem vydal album Památník (Praha 1994) a album Linolea (Praha 2000). Je autorem Ceny RR – bronzové plakety s motivem RR -, dále bronzové pamětní desky Milana Mejly Hlavsy (odhaleno v Praze 2005) a bronzových cen Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava. (zdroj životopisu: http://www.revolverrevue.cz/viktor-karlik)

Ocenění (1)

2004 - Nejkrásnější české knihy roku (Knihy o výtvarném umění a obrazové publikace – 3. místo) - kniha Černé práce - Black works - Linolea 2000-2004