Anor505 Anor505 komentáře u knih

Kouzlo obsidiánu Kouzlo obsidiánu Petra Martišková

Druhý díl začal tam, kde první díl skončil a příběh hezky plynule pokračoval. Dozvěděli jsme se něco víc o zaklínačích a jejich týmu, vylouplo se jedno proroctví a přibylo pár nových postav, které jsou téměř všechny sympatické, ale nestrhávají na sebe příliš pozornosti. Autorka se dokonce zdárně vyhnula některým YA klišé, které se přímo nabízely, za to palec nahoru.
Druhý díl se mi líbil stejně jako první, zvrat na konci nebyl sice úplně nečekaný, ale rozhodně to bylo napínavé. Těším se na finále.

04.12.2023 4 z 5

Hodinová věž Hodinová věž Natalja Ščerba

Už potřetí jsem se vydala do světa časodějů a zase jsem docela spokojená. Oproti předchozím dílům je vyprávění svižnější, čtivější a dobrodružnější. Zatím se mi série opravdu líbí a rozhodně je originální. Trochu mě mrzí, jen dvě věci:
Za prvé, že ani v polovině série pořád neznáme motivace některých docela důležitých postav - zejména dospělých, které se občas chovají poněkud zvláštně. A za druhé mi nesedí ta nevraživost mezi dětmi, která je místy opravdu přehnaná (kam se hrabe Draco Malfoy).

28.03.2023 4 z 5

Rytíř ve zlaté zbroji Rytíř ve zlaté zbroji Jude Deveraux (p)

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy. Hledala jsem něco jednoduššího, protože 16. století není můj šálek kávy. A jsem kupodivu docela spokojená, knížka splnila svůj účel.
V první polovině jsem se i zasmála, pak přišlo ono 16. století, kterým jsem se nečekaně rychle prokousala až do konce. Sice to byla blbina, ale v tomhle žánru to rozhodně nebylo špatné. =)

22.01.2023 3 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Zajímavý počin… ale proč ne. Dopisy a povídky hezky doplňují hlavní knihu a ilustrace jsou roztomilé. Bylo to milé ohlédnutí za Kronikami prachu na jedno volné odpoledne.

19.01.2023 3 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

První díl série mi moc nesedl a nebyla jsem si jistá, jestli mám ve čtení pokračovat. Nakonec jsem po delší pauze vzala do ruky druhý díl a dobře jsem udělala. Dostala jsem milý, zábavný, romantický příběh se sympatickými hlavními hrdiny. Za mě spokojenost. =)

06.12.2022

Nezkrotná magie Nezkrotná magie Allison Saft

Tohle byla docela příjemná, něžná, pomalá romantika, která mě mile překvapila. Vyprávění opravdu nikam nespěchá, vztah Margaret a Wese se vyvíjí pomalu a přirozeně od počáteční nedůvěry k přátelství a možná i k něčemu víc. Oba hrdinové jsou sympatičtí, mají své silné i slabší stránky, historii, rodinu a proto působí docela reálně. Atmosféra blížící se zimy a lovecké sezóny je taky vykreslená moc hezky.
Autorka otevírá i několik vážnějších témat jako je například rasová či náboženská nesnášenlivost a komplikované rodinné vztahy.
Bohužel mě zpočátku mátl popis prostředí. Docela dlouho mi trvalo, než jsem si ujasnila, jak vlastně vypadá tenhle fantasy svět. Nakonec jsem si ho představovala zhruba jako začátek 20. století, které bylo vylepšené o alchymii. Proto mi přijde poněkud zavádějící název knížky, moc magie jsem v tomhle světě opravdu nenašla. I tak dávám knize pěkné 4 hvězdičky, protože příběh byl krásně komplexní.

06.06.2024 4 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Devátý spolek mě příjemně překvapil - nečekala jsem takhle temnou mysteriózní detektivku s nebezpečnou magií a duchařinou. Vyprávění bylo sice pomalejší, ale zase tím dostalo prostředí i postavy hloubku a to já mám ráda.
Hned v prvních kapitolách byl čtenář hozený do děje a musel plavat, i to mám radši než zdlouhavé úvody a seznamování s postavami. Jen mě ze začátku trošku štvalo, jak okatě autorka zadržovala některé informace.
Nevím, jestli si kniha zaslouží plný počet hvězdiček, ale mně prostě sedla. Žánr dark academia je pro mně nový a neokoukaný, některé zvraty byly opravdu nečekané a hlavní hrdinka byla netradiční. Jsem docela zvědavá na druhý díl.

25.05.2024 5 z 5

Božská hra Božská hra Danny Tobey

Knihu jsem si náhodou vytáhla z police v knihovně a anotace mě tak zaujala, že jsem si řekla, proč to nezkusit. A dobře jsem udělala.
Příběh se točí kolem umělé inteligence, která si myslí, že je Bůh… a že není milující ani milosrdný, to asi nemusím zdůrazňovat. Autor si vybral i perfektní hlavní postavy - skupinu chytrých teenagerů, kteří jsou od přírody zvědaví a k počítačům mají blízko, ale zároveň jsou zranitelní. Postavy nejsou černobílé, mají své kladné stránky i problémy, které jsou naprosto uvěřitelné. A když jim Bůh slíbí, že jim za drobné protislužby a úkoly splní všechna přání, tak se rozjíždí řetězec událostí, které připomínají spíš peklo.
Téma bylo zpracované velmi dobře, že mě místy opravdu mrazilo. Knížka se četla rychle díky krátkým kapitolám, bylo to napínavé a neuvěřitelně uvěřitelné.
Proto mě trochu zklamal konec, asi vím, jak to autor myslel, ale přišlo mi to jaksi překombinované. I tak dávám pěkné 4 hvězdičky.

19.05.2024 4 z 5

Trůnu předurčená Trůnu předurčená Hannah Whitten

Kniha Vlku zaslíbená se mi moc líbila a měla naprosto skvělou atmosféru, tak jsem byla na příběh druhé sestry docela zvědavá. Nebylo to špatné čtení, ale kvalit prvního dílu to nedosáhlo.
Říše stínů měla být asi temná a děsivá, ale někde se to zadrhlo a ve výsledku byla spíš nudná. Romantickou linku mohla autorka klidně víc rozvinout. A neustálé opakování, že je vše šedé, všude jsou kosti a všichni mají jizvy, mi trošičku lezlo na nervy.
Za to linka Redy a jejích přátel byla docela fajn, i když se opakoval motiv z prvního dílu - záchrana někoho, kdo nechce být zachráněný.
V závěru knihy se mi líbilo, jak to autorka vymyslela, hezky to do sebe zapadlo.

03.05.2024 4 z 5

Zahrada slibů a lží Zahrada slibů a lží Paula Brackston

No, asi můžu klidně zopakovat, co jsem psala u Tajemství čokoládovny. Knížka byla vzhledem k obsahu opravdu dlouhá, navíc mě ubíjely šíleně dlouhé odstavce a slibovaná romantika se opět nedostavila. Hlavní hrdinka, to je kapitola sama pro sebe. Její plány a lsti mi hodně připomínaly bojové hry dětí v mateřské škole, to jako vážně? Abych nebyla nespravedlivá, tak začátek knihy a poslední dvě kapitoly mě docela bavily. A celá série má opravdu krásné obálky, za ty dávám hvězdičku k dobru.

27.04.2024 3 z 5

Tajemství domu Thornů Tajemství domu Thornů Margaret Rogerson

Jedná se o krátkou doplňující novelu k původnímu příběhu, která vše hezky uzavřela. Příběh byl spíše romatický, ale takovým roztomilým způsobem. Zároveň jsem se při čtení výborně bavila - například bitva s prapratetiným oblečením byla naprosto skvělá.
Škoda, že nebyla knížka delší, protože tenhle svět čarodějů s démony a grimoáry mě hrozně baví.

11.03.2024 5 z 5

Hudba z vedlejšího kupé Hudba z vedlejšího kupé M. K. Hardy

Romantický příběh o dvou mladých lidech, kteří se potkají na výletě. Nápad dobrý, ale něco tomu chybělo. Možná bylo v knize příliš mnoho úvah hlavních hrdinů a oproti ostatním knížkám od autorky jsem postrádala tu lehkost, s kterou se mi její knížky čtou. Jako romantická oddechovka to nebylo špatné.

04.03.2024 3 z 5

Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

Láska po španělsku je celkem milý romatický příběh, ale nepřináší nic nového. Celou dobu jsem měla pocit, že tohle už jsem někde četla. Místy jsem se zasmála, ale častěji jsem se cítila spíš trapně - hned první setkání hlavních hrdinů bylo vážně podivné a takových momentů bylo v knize víc. Často se v knize opakují slova, fráze i celé myšlenkové pochody hlavní hrdinky, že jsem si toho všimla i já a to mi tohle většinou až tak nevadí. Jako romantická oddechovka to bylo fajn, ale nic hlubšího bych tu nehledala.

26.02.2024 3 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Oproti prvnímu dílu je Dívka ve věži rozhodně svižnější, čtivější a napínavější. Hluchých míst je málo a Vasja se Slavíkem se pouštějí do jednoho dobrodružství za druhým. Zároveň si druhý díl udržel krásný sloh a popisy krajiny, města i postav.
Vasja je mi vážně sympatická, sice dělá blbiny a naschvály, ale tak nějak úměrně svému věku. Zároveň se mi líbí, že se učí a nově nabyté dovednosti dál používá. I její vydávání se za kluka jsem jí věřila. A konečně jsem se dočkala a zjistila něco víc o Mrazíkovi.
Za sebe můžu říct, že druhý díl rozhodně nebyl jen vycpávkový a jsem ráda, že jsem si ho po rozpačitém úvodu do série přečetla.

20.02.2024 4 z 5

Království obávaných Království obávaných Kerri Maniscalco

Poslední kniha je dočtená a teď jak to celé zhodnotit? Celá série byla rozhodně originální, čarodějky, hříšní princové, zamrzlé peklo a spousta intrik. Knihy jsou čtivé, napínavé a svižné, ale pár výhrad bych přece jen měla. Od prvního dílu jsem bojovala s pocitem, že je příběh jaksi neukotvený v čase a nedokázala jsem se orientovat, kolik hodin, dní nebo týdnů vlastně uběhlo.
Detektivní linka byla trochu roztříštěná, Emilie skákala od jednoho k druhému a ve velkém množství intrik, polopravd a lží se člověk občas trochu ztrácel.
Zajímavý vývoj prodělal vztah mezi Emilií a Irou - od velmi nenápadné hate to love romantiky z 1. dílu, přes pikantní jiskření v 2. dílu až po 3 díl, který už si servítky kolem erotických scén rozhodně nebere. =)
Nejsem si úplně jistá, jestli té erotiky ve 3. dílu nebylo už moc, právě na úkor detektivní zápletky, která by si zasloužila víc prostoru. Možná proto mi její konečné rozuzlení přišlo poněkud malicherné, nějak jsem od toho čekala víc.
I přes drobné výhrady se mi celá série líbila, možná si jí po čase přečtu znovu a některé dílky skládačky pak do sebe lépe zapadnou.

13.11.2023 4 z 5

Před svatbou Před svatbou Julia Quinn

Tak tohle se mi líbilo. Začátek knihy byl napsaný jako taková romantická klasika, která mi trochu připomínala příběh Anthonyho a Kate. Ale postupně děj nabíral tempo a gradoval, že jsem se od knížky nemohla utrhnout. Gregory byl poděs, občas jsem koulela očima a chytala se za hlavu, ale bavilo mě to moc. =)
Celá série byla povedená a tohle byla pěkná tečka na závěr.

10.08.2023 5 z 5

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

Krásku a zvíře já můžu na všechny způsoby. A tahle její temnější a propracovanější verze se mi líbila moc.
Mrazivá atmosféra Divého lesa je vykreslená skvěle, jeho magie, nafialovělé světlo, všudypřítomná mlha... brrr. Hlavní i vedlejší postavy jsou sympatické, příběh je napínavý a pomalá romantická linka neruší. I když je knížka delší, tak mi to vůbec nevadilo. Čtenář dostane tak akorát informací, aby si představil celý svět, ale důraz je kladený na to důležité.
Nečekaných zvratů v knize moc nebylo, ale to u retellingu známé pohádky spíš vítám. Tohle mi prostě sedlo a těším se na druhý díl.

27.07.2023 5 z 5

Kufr z nebe Kufr z nebe Lin Rina

Elisu jsem si oblíbila už v Kronikách prachu a trochu víc ji pak poznala v Pár stránkách navíc. Reakce na tuto knihu byly poměrně rozporuplné, takže jsem byla na příběh Elisy a Jamieho docela zvědavá.
Nakonec to byl historický román/detektivka v tak trochu Holmesovském stylu a bylo to docela milé čtení. Jen mi nějak neladila dohromady forma (policejní zpráva) s obsahem (romantická linka). A moc se mi nelíbila ani grafická úprava stránek, které měly připomínat policejní spis. Kvůli množství tiskařské barvy mi knížka hrozně smrděla. Možná proto na mě v průběhu čtení dopadla nějaká čtecí krize, takže jsem s knížkou trochu bojovala.

21.07.2023 3 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Nečekala jsem mnoho, ale tohle bylo nemastné, neslané a ještě ke všemu kostrbatě napsané. Alespoň knížka nebyla dlouhá a bod do čtenářské výzvy je splněný.

28.06.2023 2 z 5

Ozvěny run Ozvěny run Christina Courtenay

Podle anotace i názvu knihy jsem asi očekávala něco trošku jiného. Knížka obsahuje dva téměř samostatné romantické příběhy - jeden z minulosti a druhý ze současnosti.
Oběma dějovým linkám se dostane zhruba stejné pozornosti a to je podle mě kámen úrazu. Díky tomu autorka pouze klouže po povrchu a oběma příběhům chybí hloubka. Minulost a současnost se střídají docela rychle, takže sotva jsem se začetla do jedné linky, už jsem musela přepínat na druhou. To mi prostě nějak nesedělo.
Jinak nápad je to pěkný, archeologie, vikingové, trošku duchařiny a osudovost. Klidně bych přidala pár stran, aby se příběhy více prokreslily a pak by to byla pecka.

04.06.2023 3 z 5