boeink boeink komentáře u knih

Volání hvězd Volání hvězd Emma Donoghue

Příběh z období španělské chřipky čtený v době covidu. Drobná paralela by tu byla. Jen ten přístup vlád je nějak jiný..
Během čtení jsem přemýšlela, jakou tato kniha bude mít pointu. O hlavní hrdince mnoho nevíme, vlastně s ní jen sdílíme její tři úmorné směny, coby zdravotní sestry na oddělení nastávajících matek se španělskou chřipkou. Pacientky na Juliině oddělení rodí, ne ze všech jsou však šťastné matky. Přicházejí, odcházejí. Červená, hnědá, modrá, černá... Tuhle knihu si budu asi pamatovat.

12.11.2021 5 z 5

Ještě jsem to já Ještě jsem to já Lisa Genova

V minulosti jsem viděla film, tak jsem sáhla i po knize. Líbilo se mi obojí, protože Julianne Moore zahrála Alici výborně. Při čtení jsem se mockrát přistihla, že testuju svůj vlastní mozek a doufám, že moje míra zapomínání je ještě v pohodě!

06.06.2021 5 z 5

Vířivka Vířivka Lucie Konečná

Knížka je to hodně tenká, ale příběh,který ukrývá, je silný. Je o odhodlání žít znovu a líp, ale taky o tom, že hajzl zůstane hajzlem. Asi mi zůstane chvíli v hlavě.

11.05.2021 5 z 5

Sběratelka sirotků Sběratelka sirotků Ellen Marie Wiseman

Přiznám se, že o epidemii španělské chřipky jsem dosud věděla jen to, že byla. Musela to být strašná doba a autorka ji skvěle vystihla. Jak na zavěr píše, vycházela z pravdivých událostí, sestry v záloze byly skutečné, ovšem sestra Wallisová, ta byla dobře vyšinutá. Pia byla statečná holka.

29.04.2021 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Psycho! Těžko představitelné, že by něco takového mohlo být reálné, ale...dobře vím, že týraných, ušlapaných žen je spousta a magorů, kteří si na nich léčí své komplexy jakbysmet. Autorka si svého psychopata dovedla k naprosté dokonalosti a díkybohu, jeho oběti zanechala dostatek zdravého rozumu a životaschopnosti. Super napínavá dvojhubka.

27.03.2021 4 z 5

Kde se les dotýká hvězd Kde se les dotýká hvězd Glendy Vanderah

Kde se les dotýká hvězd je kniha krásná navenek i svým obsahem. Kéž bych měla štěstí číst vždy takové knihy. Přes některá vážná témata (rakovina, deprese, drogy), je to kniha především o přátelství, lásce a naději. Zamilovala jsem si Jo, Gabea a hlavně Ursu, o níž si ani po dočtení nejsem jistá, odkud vlastně přišla.
Tenhle příběh se mě opravdu dotkl, byl opravdový, o obyčejných věcech, ale taky o hvězdách, kvarkách a zázracích.
Moc doporučuji.

14.04.2024 5 z 5

Ztracené dívky z Willowbrooku Ztracené dívky z Willowbrooku Ellen Marie Wiseman

Psycho.
Příběh skvěle napsaný, ale otřesný. O to otřesnější, že si ho autorka nevycucala z prstu, ale v mnohém se zakládal na pravdě. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Super mrazivé čtení, přes všechen ten hnus a popisovaná zvěrstva mě to moc bavilo.

11.10.2023 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Ještě nikdy mě Jodi nezklamala, patří mezi moje nejoblíbenější autory. Každá její kniha otvírá nějaké silné, mnohdy kontroverzní téma, tady jde o volbu života a smrti.
Moc se mi líbily pasáže z Lukova soužití s vlky, ale popravdě, zrovna jeho postavě jsem moc nerozuměla.
Druhou polovinu knihy jsem dala na jeden zátah, tak moc mě děj vtáhl.
Moc knih J.P. mi k přečtení nezbývá, ale chystá se zase nová, takže se těším.

05.06.2023 5 z 5

Seriál Přátelé je u nás doma "bestoffka", jedeme ho pořád dokolečka a Chandler je moje oblíbená postava v něm. Takže přečíst si tuhle knížku byla pro mě jasná věc.
Pro Matthewa bylo určitě těžké takhle otevřeně psát o svém zpackaném životě, zdraví, kariéře, o promrhaném talentu a celé té hromadě prášků a alkoholu. Mám z toho smíšené pocity, na jednu stranu je mi ho líto a doufám, že zůstane čistý, ale moc mu to nevěřím a (asi to je ode mě hnusné a omlouvám se) přijde mi, že tu knihu napsal hlavně proto, že mu začaly docházet ty jeho miliony. Navíc mi fakt dost vadilo to přeskakování v čase.
Takže Chandlere, Tebe miluju a Matty, Tebe teda ne. Ale držím Ti palce!

27.02.2023 3 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

To teda byla povedená rodina! Každý z nich by mohl být pachatel, nenávisti v nich bylo dost. No ani se nedivím, vyrůstat s takto despotickým otcem...
Možný spoiler!
Ne, že bych věděla s určitostí, kdo tím vrahem bude, ale tušila jsem to s ohledem na to, jak se Shari vyhýbala popisovat její emoce a myšlenkové pochody.
Jinak to byla typická Lapena. Od čtení odcházíte jen neradi a těšíte se, až se zase ponoříte do čtení. Lapena je pro mě sázka na jistotu, když nevím přesně, co číst.

31.12.2022 5 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Jsem moc ráda, že jsem pana Niedla objevila, díky němu se totiž snadno přenesu do drsného 14. století.
Historické romány jsem donedávna nečetla, nebo jen velmi málo, ale Niedlovy knihy se čtou tak krásně lehce, že je nelze odložit. Příběh Ondřeje z Rohatce je plný napětí, dobrodružství, okořeněný špetkou romantiky a trefných hlášek.
Za mě moc dobrý!

20.07.2022 5 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Začátek knihy byl super. Kdybych knihu četla na jeden zátah, asi bych vnímala stupňujíci se napětí, ale začalo se to nějak táhnout. Závěr pro mě nebyl překvapivý, tušila jsem ho, ale i tak dobrý.
Za mě sice čtivá kniha, ale úplně průměrná.

15.05.2022 3 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Moje první přečtená kniha autora a tímto si pana Niedla přidávám do oblíbených.
Kniha se dobře čte, je psána čtivým, živým jazykem, moc se mi líbily vtipné dialogy. Ondřej z Rohatce je sympatický hlavní hrdina, stejně jako jeho přítel Hašek, Chiara i Bruno.
Jsem spokojená a koupě tohoto knižního skvostu nelituju. Těším se na druhý díl.

07.05.2022 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Další silné téma, které Jodi bravurně zpracovala. Je smutné, že i v současné době se stále setkáváme s tak silnou rasovou nesnášenlivostí.
Ruth, skvělá máma, pečlivá sestra musí bojovat za spravedlnost proto, že má jinou barvu kůže.
Kapitoly, které vyprávěl Turk, plné nenávisti k barevným, se mi četly o něco hůř, byly pro mě nepoživatelné. Vyprávění Ruth a její právničky Kennedy mě bavily o moc víc.
Krásná kniha, ale tu poslední Turkovu kapitolu si Jodi mohla odpustit. Za mě za jedna! (Teda za pět..hvězdiček.)

23.02.2022 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Tak..jsem nějak na rozpacích. Tato kniha mi zabrala poněkud více času, než jsem ji dočetla. Nedařilo se mi nechat se vtáhnout do děje, myšlenky mi neustále odbíhaly. Přestože se kniha čte snadno, nemohla jsem se zkrátka pořádně začíst. Budu si muset dát pauzu a pak zkusím druhý díl.

02.11.2021 3 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Moc se mi nechtělo do knihy na válečné téma, ale přesvědčilo mě to všeobecné nadšení, které kolem Posledního knihkupectví je.
Knize nechybí vůbec nic. Je o válce, ale hlavně o lásce ke knihám, odvaze, pomoci druhým. Navíc jsem se dozvěděla o činnosti hlídky civilní obrany.

21.10.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Jen bych opakovala to, co psali jiní čtenáři. Dechberoucí kniha, asi na deset hvězdiček.

25.02.2021 5 z 5

Špatná dcera Špatná dcera Joy Fielding

Nechápu, jak si někteří čtenáři mohli být už v půlce knihy jisti pachatelem. Já jsem podezřívala průběžně snad skoro všechny postavy a jistá si byla až na konci. Za mě super, dobře to odsejpá, dobře se to čte. Fieldingová je prostě Fieldingová..

22.02.2019 5 z 5

Psí cesta Psí cesta W. Bruce Cameron

Pěkné, dojemné i vtipné čtení o bezmezné psí lásce. I když máme kočku, jsme přesvědčeni, že se nám v ní vrátila moje psí slečna Daisynka, takže na to jejich převtělení věřím. První díl se mi sice líbil víc, přesto mě i tenhle pohladil po (kočko-psí) duši.

19.03.2024 4 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Malé ženy jsem poprvé četla, když mi bylo asi čtrnáct. Dlouho jsem odsunovala dobu, kdy si ji přečtu znovu. Bohužel, vydání, které se mi dostalo do rukou, je plné překlepů, a ty mi čtení dost narušovaly. Taky nechápu, proč jsou přeloženy osobní jména, i to mi vadilo.
Nicméně dílo, které napsala paní Alcottová, je přes všechny nedostatky překladu, klasikou, která je stále skvělým, milým čtením.

07.01.2024 4 z 5