eva3992 eva3992 komentáře u knih

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Hlavní hrdinkou knihy, jak už název napovídá, je Jana Honzlová. Mladá talentovaná dívka, členka souboru Sedmikráska. Je však politicky nespolehlivá. Nelehká doba 50. let v Československu, autorka ji líčí syrovou mluvou, a hlavně do příběhu přidává vlastní vzpomínky.

Knihy z období naší historie, kdy tu vládli komunisté, mám moc ráda, ač se nejedná o lehké čtení. Honzlová je opět jedna z knih, která skvěle popisuje to, co se u nás dělo, ale je uchopena a napsána trošku jinak, originálně.

Ze začátku jsem měla problém zvyknout si na styl. Kniha je psána ich formou a chvílemi působila jako dlouhý monolog. Jakmile jsem se začetla, už jsem knihu nemohla odložit, ponořila jsem se do příběhu a prožívala jsem s Janou zdánlivě obyčejné léto, trable v rodině i v práci. Chvílemi jsem měla pocit, že sedím s kamarádkou u kávy a ona mi vypráví o svém životě.

Je zde skvěle vylíčena doba padesátých let, jak to tu chodilo, jak si žili lidé v různém postavení, jak nikde a před nikým nebylo bezpečno. Je tu i úžasně popsána Praha, jak vypadala, kam se mladí chodili koupat, kam bavit.

Ač jsem si myslela, že vím, kam se kniha bude ubírat, autorka přidala pár nečekaných událostí a díky nim ve mně bude příběh doznívat ještě spoustu dní po dočtení

14.01.2024 5 z 5

Rusko pohledem z kuchyně Rusko pohledem z kuchyně Witold Szabłowski

Autor se vydává po celém Rusku, včetně zemí, které byly součástí sovětského svazu. Hledá kuchaře a pamětníky, kteří byli u důležitých momentů z historie Ruska. Osmnáct příběhů, které nám přiblíží osudy lidí, kteří vařili pro vůdce, a to od období Mikuláše II. až po Putina. Je to kniha o tom, jak může být kuchařské umění zneužito k politickým cílům a jak Rusko krmí své obyvatele především propagandou.

Toto bylo skvělé čtení, absolutně předčilo mé očekávání. Neskutečně zajímavé, psáno poutavě, čtivě. Už jen samotný nápad, ukázat to, jak to vlastně chodí v Rusku, pohledem přes kuchyň. Je to skvěle promyšlené, propracované, přehledné. Doslova jsem hltala každou stránku.

Dozvěděla jsem se v knize tolik nového. Kromě toho, co třeba rádi jedli prezidenti se dozvíme, jaké jídlo se podávalo večer před rozpadem SSSR. Díky pamětníkům se dočteme, jak se jim podařil přežít hladomor na Ukrajině. Jaké jídlo letělo společně z Gagarinem do vesmíru. A jedna z nejsilnějších kapitol pro mě bylo, vyprávění kuchařek, které vařily v Černobylu po jaderné katastrofě.

Ač je kniha literaturou faktu, čte se jako poutavý román. Nemohla jsem se od knížky odtrhnout. Navíc tu najdete i fotografie, a i několik receptů na jídla, o kterých se dočtete.

Pokud se chcete dozvědět více, jak to chodí v Rusku. Poutavě, chytře a bez nudných pasáží, rozhodně sáhněte po této knize, nebudete litovat. Za mě rozhodně příjemné překvapení.

14.01.2024 5 z 5

Josef Mareš pracoval u policie téměř 30 let, poslední roky jako šéf 1. oddělení. V knize se dočteme o neskutečných případech, které vyšetřoval, o útočnících, o způsobu vyšetřování. Ale dozvíme se třeba i to, jak se dostal ke psaní scénářů k seriálům.

Knihy Martina Moravce jsem začala číst od té nejnovější s Markem Dvořákem a pohltila mě natolik, že si potřebuji přečíst i všechny ostatní. A i tentokrát je nadšení veliké.

Celý rozhovor je neskutečně zajímavý. Ač místy hodně drsné, je to zároveň i vtipné a pohodové. Od knížky jsem se vůbec nemohla odtrhnout a přečetla ji na jeden zátah.

Některé případy se mi propojily i s jinými knihami, které jsem četla o skutečných zločinech, takže toto je „must have“ i pro všechny fanoušky true crime.

Ač se dívám na televizi minimálně a na seriály vůbec, kniha mě tak navnadila, že se musím podívat na Devadesátky i na Případy 1. oddělení.

Už se těším na další knihy rozhovorů, které povede Martin Moravec.

07.01.2024 5 z 5

Zapomeňte na neděli Zapomeňte na neděli Valérie Perrin

Justine žije spolu se svým bratrancem u babičky a dědy, protože jejich rodiče před lety zemřeli při autonehodě. Pracuje v domově důchodců jako ošetřovatelka a spřátelí se s Hélene. Každá má svá tajemství a navzájem si je pomohou odhalit.

Toto byla taková nádhera!
Já věděla, že se mi to bude líbit. Od autorky jsem četla knihu Vyměnit vodu květinám, a ta se umístila v mém TOP 10 za rok 2021. Zapomeňte na neděli bude velkým adeptem na TOP 10 v roce letošním.

Miluji to, jak autorka píše! Její nádherné věty, přirovnání, životní moudra. Takový text číst je prostě zážitek. A ten příběh k tomu. Je krásný i když smutný, ale tím, že ho vypráví Justine, působí až rozverně, i když se jedná o nelehké věci a životní situace.

Je to kniha o stáří, smrti, rodině a láskách. Vše skvěle podáno, kolikrát překvapivě. Je to až detektivní příběh, kdy odhalujeme minulost stařičké Helene, ale i rodinná tajemství Justine. Nakonec přišlo až nečekané rozuzlení a bylo mi z toho neskutečně úzko.

Tolik příběhů, tolik lidských osudů. Zasáhlo mě to tak silně, že se mi při čtení kolikrát sevřelo srdce.

Byla to krása a já si užívala každičkou stránku.

07.01.2024 5 z 5

Nedokončený příběh Nedokončený příběh Rebecca Yarros

Hlavní hrdinka Georgia právě přebírá dědictví po své babičce, slavné spisovatelce romantických příběhů. Kromě jiného po ní má nedopsaný rukopis o její lásce a je na ní, aby se rozhodla, zda ho svěří dopsat jinému spisovateli. Tím by měl být Noah, ale Georgia mu nevěří, že to zvládne.
Zároveň sledujeme příběh její babičky, její první lásku, i to, jak se z Anglie dostala do Colorada.

Toto je velmi vysoko hodnocená kniha. Příběh, kde sledujeme dvě časové linie, které do sebe zapadnou v tu správnou chvíli. Ač se zdá, že je to celé velmi předvídatelné a jasné, tak si s námi autorka pěkně pohraje a na konci nám připraví nečekaný zvrat, který může šokovat.

Kniha je psána jednoduše, čtivě, na druhou stranu na mě působila zdlouhavě a nejraději bych ji řádně proškrtala. Hlavně v současné lince příběhu, kdy se Georgia s Noahem jen dohadují a některé situace se dost opakují. Musím však říct, že v historické lince je to popsáno tak, že jsem se do pocitů jednotlivých hrdinů dokázala vžít a pochopit jejich činy.

Pokud máte chuť na něco romantického s pořádnou dávkou vášně a s koncem, kdy ukápne slzička, rozhodně knihu zkuste. Já s ní měla pár drobných problémů, kromě výše zmíněného, to celé pro mě bylo málo uvěřitelné, a hlavně mi nesedla kombinace historického a až erotického románu.

Věřím, že si kniha své čtenáře najde, ale mě lehce zklamala.

07.01.2024 3 z 5

S odvahou v srdci S odvahou v srdci Wendy Holden

Příběh o odvaze a dobrých lidech. V roce 1941 žije Ella ve varšavském ghettu. Díky manželům, kteří jsou zapojeni v odboji, se jí podaří utéct a Zula se rozhodne, že Ellu přijme do rodiny. Nějakou dobu jim to prochází, ale ne všichni lidé kolem jsou čestní

Jelikož mám ráda skutečné příběhy z druhé světové války a autorčina předchozí kniha – Narodili si, aby přežili – byla skvělá, nemohla jsem si tuto knihu nechat ujít. Je to historie, na kterou by se nemělo zapomínat, a navíc je popsána očima běžných lidí.

Ač jsem již četla spoustu knih na toto téma, nikdy mě nepřestane udivovat krutost, jaká byla během druhé světové války páchána. Bylo to smutné, kruté, ale dojemné čtení. Lidské osudy, které v tomto případě naštěstí dobře dopadly.

Je tu samotný příběh hlavních hrdinek Elly a Zuly, ale dozvíme se i to, jak postupovala válka, jaká byla nová nařízení a také, jak se v té době žilo v Polsku, například rozdíly mezi městem a venkovem.

Ze začátku se mi trochu pletla jména, poznáváme tu obě rodiny a já jsem se trošku ztrácela v tom, kdo je kdo. Poté však mě příběh pohltil, že jsem nemohla knížku odložit.

07.01.2024 4 z 5

S láskou Pamela S láskou Pamela Pamela Anderson

Příběh malého děvčátka z malého města, které se přes noc stane skutečnou hvězdou. Jak na svůj život nahlíží sama Pamela? Co ji pomohlo ustát tlak médií a všudypřítomné paparazzi? Ukáže nám důležité momenty ze života, tak, jak je sama vnímá.

Sexy symbol devadesátých let, kdy na obrazovky vtrhla jako C.J. v červených plavkách v Pobřežní hlídce. I já si ji tak pamatuji, je to přeci jenom seriál mého mládí. A jelikož miluji životopisné knihy, moc ráda jsem si přečetla, jaký má za sebou Pamela osud a jak se vůbec dostala na televizní obrazovky.

Hned v úvodu musím říct, že se nejedná o žádný literární skvost. Knihu píše sama Pamela, nevzala si na pomoc žádného slavného spisovatele. Je to na tom znát, ale zároveň to působí hodně osobně. Je to psáno jednoduše, text je prokládán básněmi, které vyjadřují pocity Pamely v důležitých momentech jejího života. A ten rozhodně nebyl jednoduchý, situace, kterými si prošla, by mnoho lidí ani neustálo.

Na můj vkus Pamela v knize líčí svůj život hodně pozitivně. Ve všem je dobrá, vše zvládá na výbornou. Přišlo mi, že ze sebe dělá až hloupou. Pravděpodobně to však byl záměr, který vám odhalí až v poslední větě v poděkování.

Každopádně pro mě zajímavý pohled na život, který je pro mě nepředstavitelný a jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

30.12.2023 4 z 5

Profesionální žena Profesionální žena Vladimír Páral

Příběh Soni Čechové, mladé servírky, která se díky lásce k muži dostává trnitou cestou k vysněnému cíli.

Mé první setkání s Vladimírem Páralem a pravděpodobně i poslední. Toto není druh knížek, který bych vyhledávala. Díky společnému čtení se však dostanu i k takovýmto knihám, kterých bych si jinak ani nevšimla a jsem každopádně ráda, že si tak rozšířím své čtenářské obzory.

Ze začátku jsem měla pocit, že knihu ani nedočtu a odložím, vytrvala jsem a příběh mě i začal zajímat, chtěla jsem vědět, co bude dál. I tak to bylo pro mě takové nijaké, ale uznávám, že konec byl rozhodně překvapivý a vůbec jsem ho nečekala.

Nadšení se však nekoná, ale jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

Poslední půlšilink Poslední půlšilink William Somerset Maugham

Tento již klasický román je inspirován životem malíře Paula Gauguina. Hlavní hrdina se rozhodne ve čtyřiceti letech opustit rodinu a začít se věnovat kariéře malíře. Nebude to mít vůbec jednoduché a jistý klid nalezne až na Tahiti. Autor nám ukáže jeho cestu za splněným snem.

Tuto knihu už mám v knihovničce nějaký ten pátek a nikdy na ní nebyl ten správný čas. Až díky skupině Klasikomilů, kdy jsme četli klasickou britskou literaturu, jsem se jí rozhodla přečíst. A lepší volbu jsem si nemohla přát.

Od autora jsem již četla knihu Barevný závoj, která se mi moc líbila, tak jsem zhruba věděla do čeho jdu. Autor ani tentokrát nezklamal, ba naopak Barevný závoj předčil. Autorův styl je naprosto skvostný, to, jak píše, jak skládá věty, jaká používá přirovnání. No prostě nádhera.

Ač je tato kniha napsána již v roce 1919, působí tak současně. Autor používá nadčasové myšlenky. Celkově se to prostě skvěle čte. Určitě i díky výbornému překladu.

Samotný příběh je napínavý, zajímavý a poutavý. Dohledávala jsem si informace o životě Paula Gauguina, porovnávala je s knihou. Hledala jsem si jeho obrazy, abych věděla, jak vypadají ta díla, o kterých autor píše v knize.

Jedním slovem to byl prostě zážitek. Rozhodně se nebojte klasiky!

30.12.2023 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Kniha nás zavede na hrad do východních Čech na sklonku 16. století. Mladá vdova přijíždí z Francie, aby našla nový domov u svého švagra. Naráží však pouze na chlad a odmítání. Dokonce se jí někdo pokusí i otrávit. Jediný, kdo za ní stojí, je rodinný právník, který bude dělat vše proto, aby ji přijali do rodiny.

Po této knize jsem sáhla díky čtenářské výzvě na Databázi knih, chybělo mi splnit poslední téma – Kniha odehrávající se v 16. století. Jelikož knihy z tohoto období moc nečtu, ale autorku mám moc ráda, s chutí jsem se do knihy pustila, bohužel mě příliš nenadchla.

Příběh je pomalejší a předvídatelný. Je to něco mezi romantickou knihou a detektivkou. Naštěstí to bylo psáno opravdu čtivě, tak stránky mizely před očima jako vítr. Ale jinak si z této knihy moc neodnáším.

Je skvělé, že díky čtenářské výzvě vyzkouším i knihy, které obvykle nečtu, ale šestnácté století nebudu vyhledávat ani nadále.

Ještě musím zmínit časté chyby v knize. Tolik špatně umístěných nebo úplně chybějících uvozovek jsem už dlouho neviděla.

30.12.2023 3 z 5

Prokletí - Antologie bajek nejtemnějších Prokletí - Antologie bajek nejtemnějších * antologie

Dvacet příběhů. Temných, zábavných, napínavých i strašidelných. Všechny však spojuje jedno – prokletí. Kletby známe z pohádek, ale tady je můžete potkat i v dnešní době.

Dvacet fantasy autorů, dvacet povídek. Každá je jiná, originální, ale mají společné jedno – kletbu. Ať už to jsou povídky, které vychází z tradičních pohádek jako Sněhurka či Karkulka, tak i příběhy z různých období a různých světů. Všechny povídky jsou napínavé i lehce strašidelné, ale nic, po čem byste nemohli v noci usnout. Je to takové to příjemné mrazení, když se chcete bát.

Povídky jsou ideální volbou pro seznámení se s fantasy autory. Díky jednotlivým příběhům poznáte, který ze spisovatelů vám sedne a který nikoliv. Pak už je snadná volba, po jaké další fantasy knize sáhnete. A že tento žánr nečtete? Nevadí. Tato knížka je pro všechny a vás může navnadit k tomu, abyste fantasy literaturu v budoucnu vyzkoušeli.

Po knize sáhněte i ve chvíli, když přijde čtecí krize. Já sama se v takové situaci ocitla a díky krátkým povídkám to má spád, navíc téma prokletí je napínavé a probudí ve vás opět touhu číst. U mě se to rozhodně podařilo a už jsem si hledala, co dalšího bych si měla od autorů přečíst.

Nesmím zapomenout zmínit nádhernou obálku. Ta rozhodla o tom, že si knihu přečtu, je prostě kouzelná.

Některé povídky se mi líbily více, jiné méně, jak už to u knih, které mají různé autory, bývá. Ale díky tomu věřím, že si tu každý najde to své.

Ponořte se do příběhů, které pro vás sepsali ti nejlepší a nejoblíbenější.

3,5*/5*

Zaříkávač zvířat Zaříkávač zvířat Wolfgang Schreil

Wolfgang Schreil je člověk, který žije lesem a vším, co se v něm najde. Ve svém rajónu zná každé zvíře, kámen i každou šišku. Nikdo jiný se nedostane k divokým zvířatům tak blízko jako on, proto dostal přezdívku Zaříkávač zvířat. Najdete jej na Šumavě, v česko-německém pomezí, poblíž města Bodenmais.

V dnešní uspěchané době je potřeba občas uniknout všemu tomu hektickému a kam jinam než do přírody. Pokud si tam nemůžete zrovna teď dojít, vemte si alespoň knihu, díky níž se ocitnete v lese. Navíc s průvodcem, který toho ví o přírodě a zvířatech tolik. Zná každé zvíře i rostlinu a díky tomu nahlédneme pod pokličku lesního života.

Kniha začíná povídáním o zmiji a já, která má fobii z hadů, jsem ji tak četla jako thriller. Bylo to popsáno opravdu živě, že jsem viděla hady všude kolem mě. Naštěstí autor brzy přešel k pro mě příjemnějším zvířátkům a já si tak knihu mohla naplno vychutnat.

Z každého slova je cítit, jak autor přírodu miluje. Najdeme tu osobní zážitky a příběhy, ale i fakta. Některá více, jiná méně známá. Díky tomu jsem se dozvěděla spoustu nového, a to mám u knížek ráda. Navíc tu jsou fotografie, které autor pořídil při svém pozorování a některé z nich jsou naprosto unikátní.

Kromě příběhů z lesa tu najdeme místy až filozofické myšlenky o lidském bytí, ale psány tak, aby je pochopil každý. Psáno přirozeně a lidsky.

Nechte se unést krásami přírody.

30.12.2023 4 z 5

Náhradka Náhradka Barbora Postránecká

Autorka v knize zachytila příběhy těch, kteří nemohli vyrůstat se svými biologickými rodiči. Jaké to je vyrůstat v dětském domově? Co obnáší pěstounství a adopce? Skutečné životy, zajímavé příběhy, které vás donutí zamyslet se nad tím, jak je u nás nastaveno to, kam s dětmi, kteří nemají své rodiče.

Mám ráda knihy rozhovorů a ráda čtu o lidských osudech a když se navíc dozvím něco nového, tak je to top. Tohle všechno v této knize bylo. Najdete zde několik lidských příběhů, přečtete si rozhovory s lidmi, kteří vyrůstali v dětských domovech, ale dozvíte se i pohled z druhé strany – od pěstounů a těch, co si děti adoptovali. Jsou tu rady odborníků a je tu ukázáno, jak to v našem státě funguje a kde se můžete dozvědět více.

Je to opravdu smutné, když při čtení pomyslíte na to, kolik dětí je bez domova, odložených, nechtěných. Při čtení však cítíte i určitou naději, že by se dětem mohlo pomoci. Je to rozhodně zajímavé čtení, chvílemi jsem knihu četla jako román, úplně jsem jí byla pohlcena.

Skutečně nádherné fotografie skvěle doplňují atmosféru jednotlivých příběhů a vy se tak více seznámíte s jednotlivými „hrdiny“.

Jelikož mám tendenci všem pomáhat, při čtení o pěstounské péči jsem měla pocit, že bych i já do toho měla jít. Ale vím, že bych to nezvládla. Všichni pěstouni mají můj neskutečný obdiv.

Tuhle knihu by si měli přečíst všichni, kdo se alespoň trochu zajímají, jak to v našem státě chodí. Odkryje mu tak jednu důležitou část, na kterou bychom neměli zapomínat.

Bílá vlčice Bílá vlčice Vanessa Walder

Když se narodí vlčata, to nejmenší dostane jméno Pětka. Je to samička, která si usmyslí, že se stane tou nejodvážnější vlčicí a tou nejlepší lovkyní. Jednoho dne Pětka opustí svůj domov a společně se svým přítelem havranem bude hledat své nové místo.

Kniha pro děti, ale než ji dám přečíst mým dětem, rozhodně si ji přečtu nejprve já. Jednou za čas se moc ráda ponořím do dětských knížek, u kterých můžu myslet jen na krásné věci. U této jsem se navíc dozvěděla spoustu nového.

Autorka zde totiž do příběhu zakomponovala skutečný život vlků. Jak to chodí ve smečce nebo jak si hledají smečku novou. Jak loví, jak spolupracují s ostatními zvířaty. Ač pohádkový příběh, máte pocit, jak kdybyste sledovali dokumentární film. Ale vše je popsáno tak, že to pochopí i děti. Tato kniha je určena pro čtenáře od devíti let a myslím, že to tomuto věku přesně odpovídá.

Právě pro děti je tu ideální délka kapitol. Krátké tak akorát, aby je přečetly a zároveň napsané tak, aby se těšily na tu další. Kniha je nádherně ilustrována. Realistické obrázky k příběhu skvěle sedí.

Příběh je napínavý i dojemný. Druhá polovina knihy je rozhodně akčnější, že nemůžete přestat číst. A konec mě rozhodně překvapil. Autorka ho však vysvětlí, proč příběh zakončila tak, jak ho zakončila.

Teď už má knihu v rukách má desetiletá dcera, která miluje vlky, a vypadá to, že bude stejně nadšená, jako já.

17.12.2023 5 z 5

Coco Chanel: Legenda a skutečnost Coco Chanel: Legenda a skutečnost Justine Picardie

Neskutečná Coco Chanel – módní návrhářka, žena, která stála u zrodu jednoho z nejoblíbenějších a nejprodávanějších parfémů, žena, která osvobodila ženy od korzetů. Ale také žena, která o sobě ráda vytvářela mýty, upravovala si pravdu o své minulosti a zanechala po sobě spoustu tajemství.
Autorka se vydala po jejích stopách a dlouhé roky sbírala informace, aby se pokusila složit ucelený obrázek o tom, kdo a jaká ve skutečnosti byla Coco Chanel.

Jelikož mám ráda životopisné knihy, mám ráda vše francouzské a od autorky jsem již četla knihu Miss Dior, rozhodně je tato kniha pro mě jako stvořená a já si její čtení neskutečně užívala.

Když vezmete knihu do rukou, pocítíte závan luxusu. To, jak je zpracovaná, je úžasné. Kvalitní papír, více jak 200 fotografií a ilustrací. Text přehledně rozdělen do kapitol podle důležitých životních milníků Coco. Přehledně zpracované. Je opravdu zážitkem už jen držet knihu v rukou.

Život Coco Chanel je zpracován již ve spoustě příběhů, já sama jsem četla několik knížek a viděla film s úžasnou Audrey Tautou, ale na této knize je vidět, jakou si autorka dala práci s tím, aby zjistila pravdu. Vyrazila na místa, kde Coco žila i tvořila. Strávila v její pracovně i v hotelovém pokoji, který obývala, nějaký čas. Snažila se vcítit do situací, které se tam mohly odehrávat.

Při čtení jsem si ještě dohledávala blíže to, co mě více zaujalo. Dozvěděla jsem se spoustu nového a naprosto si mě získalo to, jak Coco Chanel popisovala své „malé černé“ a vůbec to, proč říci ano černému oblečení.

Je to nádherná kniha se zajímavým obsahem, která by rozhodně neměla chybět ve vaší knihovničce.

Trápení všeho druhu Trápení všeho druhu Mariana Leky

Kniha povídek, která se může číst jako román. Starosti i radosti běžných dní – o nemoci, nespavosti, úzkosti, prvních láskách. Postavy z autorčina života nám budou blízké a snadno v nich poznáme sebe nebo třeba někoho z naší rodiny.

Autorčin román, Co je odtud vidět, si mě naprosto získal, proto mi je jasné, že jakmile od autorky u nás něco vyjde, já si to rozhodně hned přečtu. A musím říci, že i tentokrát, ač se jedná o povídky, mě autorka zaujala, kniha mě pohltila a já se od ní nemohla odtrhnout.

I když se v knize píše o obyčejných věcech a situacích, je to tak krásně napsáno, že jsem si užívala každou větu. Navíc se mi líbilo to, že o těchto běžných věcech dokáže autorka napsat tak hluboký a smysluplný text, úplně se do něj ponoříte.

Všechny povídky jsou podány lehce a s vtipem. I když to jsou kolikrát vážná témata, tak je autorka nezesměšňuje, ale garantuji, že se při čtení budete i usmívat.

Témata z běžného života, v knize se prostě musíte najít. Já se našla, a to v povídce Noci, kdy jsme nemohly spát. Díky tomu mi je to blízké a dokázala jsem se knížkou sžít.

Jednotlivé příběhy doplňují krásné ilustrace, které přesně vystihují to, o co tam šlo.

V knize mi bylo opravdu dobře. Tak se zachumlejte pod deku, uvařte si čaj a pusťte si do svého života Marianu Leky.

Kéž bys tu byl Kéž bys tu byl Jodi Picoult

Kdo by neznal Jodi Picoult? Její knihy, ať už Vypravěčka, Je to i můj život, Velké maličkosti a mnoho dalších, se zapsaly do srdcí mnoha čtenářů, včetně toho mého.

Tentokrát se seznámíme s Dianou, brzy ji bude 30, žije v New Yorku, celý svůj život si naplánovala a pomalu si odškrtává splněné kroky. S přítelem Finnem se chystá na romantickou cestu na Galapágy, jenže svět postihne neznámý virus a Finn musí zůstat. Diana s těžkým srdcem odjede a doslova uvízne na ostrově, který se uzavře pro okolní svět. Poznává tak přírodní krásy, místní obyvatele, ale hlavně rekapituluje nad svým životem, zda je vlastně vše tak, jak má být.

Ač se podle anotace může zdát, že dostaneme obyčejný romantický příběh, nenechte se zmást. Tak, jak to autorka umí, je tu spousta vážných témat jako rodinné vztahy, LQBT, smrt, nemoc, ochrana přírody, láska, budoucnost. A vše je skvěle zpracované a vše do příběhu patří. Budete prožívat to, co Diana, knihu nebudete moci dát z ruky a budete hltat každou stránku. Obzvláště po tom, kdy v druhé polovině knihy přijde nečekaná situace.
Autorka si ráda vybírá různá společenská i historická témata. Zde si zvolila nedávnou celosvětovou pandemii koronaviru. Je to část naší historie, která se v knihách bude objevovat stále častěji. Nejprve jsem z toho měla smíšený pocit, ale poté, co se na mě přenesly veškeré pocity, které jsme zažívali, když jsme nevěděli, co od covidu můžeme čekat a co bude dál, jsem se nechala příběhem strhnout.
Emoce jsou ostatně další silnou stránkou příběhu a všech autorčiných knih. Umí skvěle vyvolat pláč i smích. Rozhodně si nezapomeňte ke čtení připravit kapesníčky. Také tu je skvěle vylíčena atmosféra, ať už ta temná, co se neznámého viru týká, ale i ta krásná, když se ocitáme na malém ostrově bez turistů a poznáváme tak jeho krásy. V tu chvíli jsem na sobě cítila sluneční paprsky i mořskou vodu.

Ať už jste fanoušky Jodi Picoult anebo se s ní teprve chystáte seznámit, tato kniha je rozhodně tou správnou volbou. A navíc, ta obálka

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Když se spojí dva velcí umělci – Karel Hynek Mácha a Míla Fürstová – nemůže vzniknout nic jiného než velkolepé dílo.

Kdo by neznal Máchův Máj. Dílo, které nás doprovází více jak 150 let. Příběh, který byl inspirován skutečností, převedl autor do podoby, jenž je nadčasová a můžeme ho tak obdivovat i v dnešní době. Nyní navíc vychází v této nádherné podobě.

Mezinárodně uznávaná umělkyně Míla Fürstová, která již ilustrovala taková díla jako Kytice a Babička, na sebe vzala nelehký úkol. Ač jí Máj ze začátku připadal jen temný a depresivní, pomalu v něm začala nacházet světlo a sílu a díky svým ilustracím na nás přenáší krásu přírody i lidskosti.

V předmluvě Mgr. Ivy Krejčové se seznámíte s dílem a životem Karla Hynka Máchy, dozvíte se to, co jste už od školy zapomněli, ale i mnohem víc. A hlavně se tu dočtete i o tom, jak vznikl tento úžasný projekt.

Kniha vás rozhodně zaujme na první pohled. Nádherné ilustrace, a i celkové grafické zpracování. Neobvyklý černý podklad a bílý text vás vtáhne do příběhu, u kterého nejedna romantická duše zaplesá.

Toto dílo bude určitě ozdobou mé knihovničky a já k ní do budoucna přidám i ilustrovanou Kytici a Babičku, aby se necítila osamocena. Kniha je nádherným dárkem pro všechny knihomoly a pro ty, kteří ocení krásu.

Hynku, Viléme, Jarmilo! Předveďte se v nových, krásných ilustracích.

Pozoruhodně bystrá stvoření Pozoruhodně bystrá stvoření Shelby Van Pelt

Zajděte někdy do Mořského světa a zaposlouchejte se. Třeba zaslechnete někoho, kdo zná vaše tajemství.

Když se Tova stane vdovou, nechce jen sedět doma a smutnit. Najde si práci v akváriu jako uklízečka. Tam pozná Marcella, obří tichomořskou chobotnici. Začne se mu svěřovat a on pomalu zjišťuje, že vlastně ví, co se stalo před třiceti lety, kdy zemřel Tovin syn. Teď jen přijít na to, jak dát pravdu vědět lidem dřív, než bude pozdě.

Toto byl opravdu velice originálně pojatý příběh. Aby jako hlavní vypravěč byla chobotnice je neobvyklé a sama jsem se bála, jak to bude působit, jestli to nebude až moc přehnané. Ale bála jsem se zbytečně. Všechno do děje skvěle pasovalo, působilo to přirozeně a já od chobotnice hltala každou myšlenku, názory i životní pravdu.

Jak se na knize uvádí, je to příběh pro všechny, komu se líbila kniha Muž jménem Ove. Já osobně Oveho moc nemusím, tak jsem si nebyla jistá, jak mi tato kniha sedne, ale musím říci, že Teva mi přirostla k srdci daleko víc a příběh jsem si užila od začátku až do konce. Je pravda, že první stránky mě hned nepřesvědčily, ale s každou další jsem potřebovala vědět víc a víc.

Postupně od chobotnice víte více než hlavní hrdinové. Díky tomu si moc přejete, aby vše dopadlo dobře, fandíte jim, bojíte se jejich špatných rozhodnutí, chcete jim pomoci. Zkrátka pro ně žijete i dýcháte, emoce pracují na plno a na závěr přišla i nejedna slzička dojetí.

Je to příběh o rodině, přátelství a stáří. Můžete v něm najít sebe i své blízké. Poznáte nejen Tevu, ale i další obyvatele městečka a jejich tajemství. Na chvíli se přestěhujete k nim domů a budete s nimi žít jejich životy.

Nejsem fanynka chobotnic, ani jiných mořských „potvor“, ale slibuji, že Marcella si musí zamilovat naprosto každý.

Můj život v Severní Koreji Můj život v Severní Koreji Serin Čche

Když bylo Pak Čihjon dvacet devět let, rozhodla se, že uteče ze své vlasti – Severní Koreji. Teprve až v dospělosti pochopila, kam se KLDR ubírá a že není normální takto žít. Útěk se jí podařil až na podruhé, nyní žije v Anglii a rozhodla se uveřejnit svůj příběh, aby celý svět mohl vidět, jaké podmínky v KLDR panují.

K práci na své knize si přizvala Čche Serin, jihokorejskou spisovatelku. Díky tomu je zde skvěle zachycen rozdíl těchto dvou zemí a jejich obyvatel. Ženy, které byly vychovávány k tomu, aby jedna druhou nenáviděla, se díky knize spolu sblíží a spřátelí. Životy, jež rozdělovala 38. rovnoběžka se nyní protnuly navždy.

Život v Severní Koreji je pro nás nepředstavitelný. Při čtení se mi ani nechtělo uvěřit, že se jedná o skutečný příběh. Měla jsem pocit, že čtu fikci, ale jen pro to, že můj mozek odmítá uvěřit, že se ještě v dnešní době dá takto žít. Hrůza.

Pak Čihjon svůj příběh líčí bez sentimentu, tak jak svůj život vnímala, od dětství až po dospělost. Je zde skvěle ukázán vývoj – bezmezná důvěra systému až po prozření. Hladomor a diktatura, kontroly každého kroku, nesmyslná nařízení. Neskutečné a nepochopitelné.

Knihu by si měli povinné přečíst všichni a nebála bych se ji zařadit do doporučené četby ve školách. Silné čtení, o to více, že se to stále ještě děje.