Finskej Finskej komentáře u knih

Na západ od Pecosu Na západ od Pecosu Zane Grey

Standardní zanegreyovka podle (jednoho z) osvědčeného receptu: sympatická krásná hrdinka ve svízelné situaci, podlí darebáci a muž s pošramocenou pověstí, leč zdravým a čestným jádrem. A přesně jako ta polévka od babičky ničím nepřekvapí, ale zato se vždycky hrozně snadno a rychle sní, protože pořád skvěle chutná...

11.05.2016 4 z 5

Syn hvězd Syn hvězd John Morressy

Nekomplikované čtení k vodě. Nic převratného a nic, na co by si člověk po letech vzpomněl, rozhodně nic hlubokomyslného, převratného, extra nápaditého, objevného nebo tak něco, ale z nějakého neznámého důvodu se to hrozně příjemně čte, přečte a neurazí.

18.08.2015 3 z 5

Letní rytíř Letní rytíř Jim Butcher

Svět Harryho Dresdena dostává nový rozměr, o jehož přítomnosti měl čtenář doposud jen matné tušení. A je dobré mu věnovat zvýšenou pozornost, protože řečený rozměr nám v sérii vydrží i nadále a postupně se stane novým proudem vláken ve složité osnově, v níž se nakonec začne vynořovat řada vzorů v tuto chvíli ještě netušených. Zkrátka... touto dobou již máte Harryho Dresdena rádi anebo ne – pokud ano, počítejte s tím, že celé série, která vůbec není krátká (spíš naokap), graduje i napříč mnoha díly *postupně* a nepolevujte.

28.04.2015 4 z 5

Pašeráci, pytláci a podloudníci -- A jiné příběhy ze Šumavy Pašeráci, pytláci a podloudníci -- A jiné příběhy ze Šumavy František Kadoch

Další z knih, které bych bez váhání zařadil do kategorie „objevitelské cesty“. Šumavu sice máme (zejména dnes, v globálním věku) prakticky za rohem, ovšem divoký a nemilosrdný svět česko-německého pomezí a zuřivého souboje desperátů s „muži zákona“ jako by z westernového kotle vypadl. Zábavné a dobře stravitelné čtení.

28.04.2015 4 z 5

Osudy zlatých pokladů Osudy zlatých pokladů Milan Vároš

V zásadě celkem solidní čtení, které umožní člověku si vytvořit základní přehled o historii „zlatých průšvihů“ v dějinách lidstva. Schválně říkám „základní“, protože kdyby se člověk chtěl konkrétněji orientovat na některé z uvedených případů (inkové, piráti, Kalifornie, Klondike atd.), musel by nutně sáhnout po dalších, běžně dostupných populárně-naučných knihách, ale jako prvotní průvodce dobré.

01.04.2015 3 z 5

Za brouky Saharou Za brouky Saharou Miroslav Dvořák

Vcelku příjemné vyprávění. Na druhou stranu ale připusťme, že zajímavé bude především pro čtenáře cestopisů a příznivce přírodních věd, pro ty ostatní již méně.

19.02.2014 3 z 5

Husitská kronika Husitská kronika Miloš Václav Kratochvíl

Bylo by to vlastně docela dobré čtení, kdyby z toho tak ukrutně netrčelo podřízení té správné ideologické linii. Jenže trčí. A jak. A tak se z toho, co původně mohlo být dobrým čtením, stalo čtení "správně socialisticky výchovné". Škoda. Autor byl zjevně postižen, protože z oné éry známe i takové spisovatele, kteří činili toliko úlitby nezbytně nutné.

15.02.2014 2 z 5

Záblesk paměti Záblesk paměti Piers Anthony

Bál jsem se zbytečně, vcelku se to dá číst. Příjemná oddychovka pro vyznavače žánru.

11.02.2014 3 z 5

Mladí lvi Mladí lvi Irwin Shaw

Skvostný (proti)válečný román, který se navíc dočkal ucházejícího zfilmování s Marlonem Brandem v jedné z hlavních rolí.

10.02.2014 5 z 5

Les / Je těžké být bohem Les / Je těžké být bohem Arkadij Strugackij

Jako u mnoha dalších: Les stačil právě tak jednou, Je těžké být bohem jsem zhltal několikrát dokola a zamiloval se.

10.02.2014 4 z 5

Jezdci z purpurových stepí Jezdci z purpurových stepí Zane Grey

Nejznámější román autora vůbec. Naše babičky a maminky jej zbožňovaly. V rámci žánru jistě nezanedbatelné. A přesto... osobně bych řekl, že napsal i lepší věci. Se vším respektem vůči žánru jako takovému.

09.02.2014 3 z 5

Chemie kolem nás Chemie kolem nás Zdeněk Opava

Výborný populární úvod do všeobecných základů chemie na úrovni základo - středoškolské. Kdyby všechny učebnice byly takové (to jako čtivé, dobře členěné, postupně logicky krok za krokem vysvětlující atd.), bylo by pumpování vědomostí do hlavy čirou radostí.

07.02.2014 5 z 5

Někdo se loudá po psím Někdo se loudá po psím Jitka N. Srbová

Technická poznámka: hrůzné charakteristiky "něžně žensky odvážná poesie" se nebojte, nic takového ona nemá! To se jen někdo famózně pitomě upsal. Jsou to docela normální básně kultivované autorky znalé řemesla, jazyka i citu pro detail.

06.02.2014 5 z 5

Sebevražda čápem Sebevražda čápem Michal Bystrov

Bystrovovi poezie neslouží jako nástroj k zbudování aureoly „velikého básníka“ – Bystrov slouží poezii a to je daleko větší věc. Píše, protože chce a protože má co. V jeho textech jsou všechna malá vítězství, i ta upocená, a všechny hořké prohry, jichž se dopouštíme. Jsou v nich divné noční toulky i zpětná ohlédnutí, jenže nenabarvená narůžovo, ale nemilosrdně svlečená až donaha. A všechny ty krásný holky. Je v nich dovedná poetika vybroušená k elegantní jednoduchosti.

06.02.2014 5 z 5

Paleontologie Paleontologie Zdeněk V. Špinar

V podstatě populární učebnice základů paleontologie určená širokému okruhu laických čtenářů s bohatým obrazovým a fotografickým materiálem. Je to už o trochu náročnější, než bývají obvyklé "knihy o pravěku".

06.02.2014 4 z 5

...a to je blues : antologie textů blues a o blues ...a to je blues : antologie textů blues a o blues Michal Šanda

Jen bych doplnil, že autorem řady variací na klasická blues uvedených v knize je Michal Bystrov - a modří okamžitě vědí.

06.02.2014 4 z 5