Frizer Frizer komentáře u knih

Nekroskop Nekroskop Brian Lumley

Skvělý příběh. V rámci "upírské tématiky" jsem čekal něco jiného, ale byl jsem velice mile překvapen....kam se hrabe například Salem´s lot. Příběh se odehrává za "studené války" což jsou výborné kulisy které vytváří výbornou atmosféru a lidé v té době pořád ještě věřily na telepaty, vizionáře a různé další "espery" jak jsou zde nazýváni. Pokud si přečtete Jitro kouzelníků, tam se to podobnou tématikou jen hemží. Celkově je vyprávění poměrně civilní, což není na škodu. Premisa tedy fajn...schopnosti hlavních postav, to jak se k nim dostanou a jakým způsobem je využijí je napsán velice zajímavou formou a ani nevím komu z hlavních hrdinů fandit....motivace obou jsou pochopitelné. Harry na straně "dobra" je velký sympaťák i když se snad více o něm dozvíme v dalších dílech....Dragosani na straně "zla" je také naprosto skvěle napsaný a čtenář mu může v mnoha situacích fandit. Postavy, příběh i kulisy tedy nezklamaly a v podstatě doporučuji každému kdo má rád neotřelé příběhy s "upírskou" tematikou.

28.04.2024 4 z 5

Srdcovka Srdcovka Štěpánka Jislová

Ale jo, dobre je to. Zajimavy nahled na casti zivota a vnitrnich "pochodu" autorky. Velke plus za odvahu a zpracovani. Jako emocne vice plochemu skoro ctyricatnikovi mi to i tak neco dalo. Zpracovani je v pohode na svetove urovni a jsem rad ze i nasi autori maji komiksem co rici. V podstate asi jeden z nejlepsich citove/vztahovych komiksu ktere jsem cetl..i kdyz je moc nevyhledavam..tam kde Pod dekou konci, tady zaciname.

09.04.2024 5 z 5

Štvrté krídlo Štvrté krídlo Rebecca Yarros

Z toho, že je toto soft-porno řazeno pod Fantasy, je mi na zvracení.

29.12.2023

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Konecne jsem zmaknul tuhle klasiku...v podstate dost podobne jako film s DeNirem. Resp. naopak. Jako zaklad pro mnoho dalsich del je to skvele a na svou dobu nadcasove. Tezko hodnotit z dnesniho uhlu pohledu vzhledem k tomu ze je cela popkultura timto dilem prodchnuta...

11.12.2023 4 z 5

Poslední jednorožec Poslední jednorožec Peter S. Beagle (p)

Bohužel již notně zastarale...kdo se rad rochni v kvetnate proze plne prirovnani, bude si lebedit. Me osobne to prijde moc. Ne nadarmo to Rothfuss uvadi jako svou hlavni inspiraci...jeho knihy trpi stejnym neduhem. V dobe vydani to muselo byt ale supr a pro decka dobre...Pribeh a postavy jsou takovy prumer ktery neurazi, ani nenadchne.

11.12.2023 3 z 5

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

Po geniálním prvním dílu, nastalo pro mě bohužel velké zklamání. Úžasná narace jednotlivých příběhů z prvního dílu vyšuměla do prázdna a přišla vniveč. Namísto rozvoje hlavních charakterů a ladění jejich příběhů , se nám do příběhu dostane pár nezjímavých postav, spousta politiky a konflikt který mě vůbec nezajímal.

11.12.2023 3 z 5

Sochaři masa Sochaři masa Jakub Hoza

(SPOILER) Knížka vůbec není špatná. Pro fanoušky dospělé, temnější fantasy ideální. Možná trochu svižnější než bych potřeboval, ale akce je dostatek a čte se dobře. Potud ok. S jednou věcí mám ale problém.

Pokud tedy knihu více rozeberu.

Worldbuilding/ Svět- Funkční, ale nic převratného. Premisa "prokletého sídla" je provařená a ověřená. Napadá mě na první dobrou Warhammer- Lovec Čarodejnic, Prokletí domu Usherů a mnoho jiných. Ale proč ne, pro temnou, akční fantasy se hodí. 2,5/5

Characters/ Postavy- V rámci příběhu a žánru dostačující a funkční. Žádná velká charakterová studie se nekoná, ale víme o co komu jde, hlavní motivace atd. Občas je vzhled na můj vkus popsán až moc konkrétně, ale proč ne. Hlavní duo hrdinů je fajn. 4/5

Plot/ Příběh- Tady nastává pro mě zásadní problém. Příběh je skvělý, akční, svižný a občas i překvapí. To ale není překvapením, jelikož je derivací dvou slavných předloh. A to bohužel nejen kostrou, ale kompletně s masem i cévami. Osm hrozných znám skoro nazpamět a Věc jsem viděl také mnohokrát. Styčných a doslovných bodů je na můj vkus tolik, že se již nejedná o inspiraci jinými příběhy....ale, když budu hodně mírný, o fanfikci. Osobně se mi tento přístup nelíbí, zvláště ve Fantasy žánru. Usnadnění práce je obrovské a namísto originálního příběhu se mi dostane známý příběh v jiných kulisách.

Pro neznalé předlohy bude fungovat ale velice dobře 4/5... za mě osobně 1/5.

Osobně bych byl rád, aby se tímto přístupem neinspirovali další autoři, míru tolerance se ale každý musí nastavit vlastní.

11.12.2023 2 z 5

Němé duše Němé duše Jitka Ládrová

(SPOILER) Nevím proč je kniha označována jako Fantasy...jde spíše o "civilní beletrii" od ženy pro ženy.

City, vztahy a nekonečné promluvy hrají prim. Pokud očekáváte dynamiku, napětí, akci nebo drama...poohlédněte se jinde.

Svět/ Worldbuilding- bungalovy u džungle, město s palácem a pár jmen království....toť bohužel vše...žádná historie, žádné zajímavosti....nic. 1/5

Postavy/ Characters- Prospěchářský nesympaťák a jeho sestra " Mary Sue" jsou hlavní postavy plus pár dalších. Chování, minulost a záměry postav nejsou nijak extra prokreslené...hlavně že vedou nekonečné debaty. Mužské postavy dbají na city a pocity ostatních. "Velitel stráží" se baví se šetnáctiletou burankou jako se sobě rovným a ještě dbá na její city...ježišikriste. Vlastně se většina postav točí kolem naší hlavní dvojce i když není vysvětleno proč. Umíš pár jazyků a jsi hudebně nadaná...šup do nejvyšších pater říše. Muži se chovají a přemýšlí jako ženy a to je také poměrně zásadní problém....alespoň v "dospělém a drsném světě" jakým by kniha asi chtěla být. 1/5

Příběh/Plot - Zápletka jako taková není špatná. Sem tam se objeví i překvapení nebo záhada. Hlavně v první polovině knihy, pak už byla trochu moc překombinovaná. Hlavní problém spatřuji v nelogických věcech a "hlouposti" hlavních postav. V celku je příběh ale hrozně placatý a takový nijáký.....asi jako když jede na monitoru v nemocnici zelená linka a občas dojde k malému zakolísání. Taky mi přišlo že se autorka vyhýbá záměrně drsnějším nebo naturálnějším popisům které by se často nabízely. To může být ale práce redakce. 3/5

Moje hodnocení bude stejně přejeto mnoha nadšenými ohlasy o jak skvělé a propracované dílo se jedná a jak jsou "ty naše autorky" úžasné....proč ne, napsat příběh není jednoduché.

Nečekejte nicméně Fantasy klasického střihu nebo dokonce drsný a dospělý příběh....čekejte "vztahovku" s pár naprosto zbytečnými prvky žánru. Fantasy prvků má kniha naprosto minimálně, a to ještě možná tak v poslední třetině. Bylo by dobré mít v žánru trochu načteno....možná se autorka inspirovala mnoha "romantasy" příběhy různé kvality, ale alespoň to není young adult...

27.11.2023 2 z 5

Nimona Nimona Noelle Stevenson

Takové dílo jednoho poměrně zajímavého nápadu, který se ale rychle vyčerpá. Vizuální stránka neurazí, ale z čeho jsou všichni na větvi, mi zůstane záhadou. Podobně jako u serie Robokat...

23.11.2023 3 z 5

Kasta metabaronů Kasta metabaronů Alejandro Jodorowsky

Nebudu se zde intelektuálně dojímat na významem díla jako takového, takže jednoduše.... vizuálně úchvatné umělecké dílo. Příběh je prostým odvozením Duny, což může být pro některé lidi dobrá nebo špatná zpráva. Pokud jde o evropské komiksy, chápu, proč je tento často zmiňován, ale dvakrát bych ho nečetl.

04.11.2023 4 z 5

Hlad bohů Hlad bohů John Gwynne

Tato kniha se mi líbila mnohem více než první díl. Zatímco první kniha byla o popisu světa, se spoustou nezodpovězených otázek, tahle měla mnohem lepší tempo. Je tu více postav než dříve, takže někdy byl příběh trochu matoucí. Hlavně se mi ale líbil příběh Guddwara, zrádce, zbabělce a survivora... mám rád tyhle záporné charaktery. Stále se mi nelíbí některá slova jako seax a myšlenková klec místo hlava nebo mysl. Ale to je problem AJ verze. Autor zbytečně machruje vymýšlením již vymyšleného . Akce nebyla úplně skvělá, ale dostatečně věrohodná. Solidní 4 hvězdy a pokud třetí kniha udělá další velký skok jako druhý díl z prvního, máme se opravdu na co těšit.

02.11.2023 4 z 5

Superman: V každé roční době Superman: V každé roční době Jeph Loeb

Geniální počin. Úžasná narativní struktura, citlivé a nostalgické vyprávění o zrodu novodobého mýtu. Design panelů,barvy i kresba připomínají klasické kresby a komiksy z 50. let. Určitě bych ho zařadil mezi svou top 20 grafických románů. Tohle dilo je potřeba mít v co největším formátu a shodou okolností DC nedávno vydalo Absolute edici...

28.10.2023 5 z 5

Vyvrhel Vyvrhel Anthony Ryan

(SPOILER) Velice dobré, moderní fantasy. Zajímavý mix více prvků. Nevyhneme se sice pár klišé, to ale není na škodu. Příběh začíná variací na " temného Robina Hooda" abysme se později dostali obligátně do " důlního vězení" a poté na sever za "vikingy".

Alwyn mě jako hlavní hrdina velice bavil a i ostatní postavy zdatně sekundují. Děj je dostatečně napínavý aby čtenáře udržel u četby. Celá kniha je prodchnuta otázkou "víry" a předurčení a i když to nevyhledávám nijak mě to nevadilo.

Příběh a postavy jsou tedy dostatečně zajímavé....co je ale na knize nejlepší jsou akční scény a akce jako taková i když ty se objeví až po polovině. V knize je asi jedna z nejlepších bitevních scén jaké jsem kdy četl.....pěkně naostro, z první a druhé řady voje. Nablízko a z očí hlavního hrdiny. Podobně špinavé jako třeba "Bitva Bastardů" ze seriálového GoT.

V AJ je již třetí díl...já jsem zatím u druhého. Bohužel i zde funguje Ryanovo prokletí, že první díly jeho sérií bývají nejlepší. Nicméně pro čtenáře dospělé, moderní fantasy velice doporučuji.

26.10.2023 4 z 5

Hrdinové umírají Hrdinové umírají Matthew Woodring Stover

Jsem asi zaujaty protoze nesnasim mix SF a Fantasy...nedava to zadny smysl. Presto jsem knihu zkusil kvuli pomer e dobrym recenzim.Pribeh i hrdinove mi ale prisli nudni a nebyli ani dobre napsani. Akce obcas ok, ale nic extra. Jedna z knizek ktera mela zustat hluboko v 90. letech. Vcelku zklamani. Knizka mi pripomina film Running man s Fantasy zasazenim...Styl psani, pribeh i postavy jsou proste prumer...

07.10.2023 2 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Vubec nechapu proc jsem si udelal dobrovolne takovou vec a precetl pul teto knihy. Kulhanek me nezaujal a neprisel vtipny ani ve dvanacti s Cestou krve....natozpak ted, skoro po ctvrtstoleti. Autor neumi dat dohromady zajimave vety ani pribeh. Postavy nudne a popisovat vystrely slovy..."prask, prask" to si snad dela p... Kulhanek je proste zumpa a brak nejvetsiho zrna a dost me mrzi kolik autoru a napodobitelu z nej do dneska vychazi. Vsem lobotomum vzivajicim Kulhanka jako sveho guru a jeho styl jako vzor dobre akcni fantasy/sci-fi bych vzkazal at si jdou dat klystyr....rozhodne pujde o zajimavejsi zkusenost nez cist jeho veci.

30.09.2023 odpad!

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Je to milé, je to kraťoučké, má to trochu makabrozní nádech. Poetiku Tima Burtona či Addams family v tom ovšem nehledejte. Neil si odskočil k tomu napsat dílo pro děti a být mi dvanáct, hodnotil bych dílo jistě lepším hodnocením, takto se jednalo o poměrně přímočarý a jednoduchý příběh s pár zajímavými momenty.

11.09.2023 3 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Bouře mečů je Martinův magnum opus, který se obávám, nemá šanci nikdy překonat. Linky prvních dvou knih se zde potkávají a střetávají ve smrtícím, dynamickém tanci který nešetří nikoho. Událostmi které jsou zásadní jak do budoucna, či k otevření a uzavření mnoha linek, kniha nešetří. V tomto díle se ukázalo Martinovo "zahradničení" v té nejlepší formě aby v dalších dílech začal příběh pomalu upadat a nabírat na unylém tempu.

Být v mé moci poradit svému mladšímu já, poradil bych toto. "Z Her o trůny si přečti první tři díly. Třetí díl klidně dvakrát za s sebou...nikdy ale nepokračuj dál"

Z Martina vychází a bude vycházet mnoho dalších úspěšných autorů, jeho přínos pro Fantasy žánr je naprosto neoddiskutovatelný a Bouře mečů je to nejlepší vůbec.

11.09.2023 5 z 5

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Grafická stránka díla je již notně zastaralá....opravdu se na to nekouká moc hezky , oproti Z Pekla nebo Watchmen...jejichž vizuál odolal zubu času, může být zde kdekdo zklamán. Příběh jako takový není špatný....bohužel jsem četl dříve 1984 a viděl film Brazil....Vendeta mi bohužel přijde jako slabší odvar a až moc velká inspirace, až kopie. Moore je sice Moore, Vendeta pro mě zůstává ale slabším dílem.

11.09.2023 4 z 5

Conan nepřemožitelný Conan nepřemožitelný Robert Jordan (p)

Jednoduchý, rychle plynoucí příběh z Conanova mládí. Do metra ideální četba, ve třinácti letech jsem byl z knihy paf. Dnes už by byla jen k pousmání.

03.09.2023 3 z 5

Vzpomínky ledu Vzpomínky ledu Steven Erikson (p)

Vzpomínky Ledu jsou asi nejvíc akční, dynamický a zábavný díl celého Malazu. Třetina knihy je jedna velká bitva, poměrně dobře zpracovaná. Rychlý Ben ukazuje co umí a ostatní Paliči mostů mu zdatně sekundují. Balast typu.... dinosauři se šavlema, šamanka s x osobnostmi a Barghasty jsem schopen překousnout. Kdyby se kniha osekala od nesmyslů a zbytečných linek na polovinu, bude to skvělá Fantasy jízda....takhle jen klasický, lepší Erikson.

03.09.2023 5 z 5