Racík Racík komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Další kniha Aleny Mornštajnové nezklamala, četla se jedním dechem. Téma je výborně zpracované, promyšlené, ale je to téma opravdu náročné. Hlavní hrdinka prožila dětství plné traumat, citového strádání. Při čtení vás obestře smutek, temnota, beznaděj, není to jednoduché čtení a rozhodně vám nepozvedne náladu. Spíš vás napadne, kolik takových cácor znáte, ale vlastně neznáte, protože jsou sice trochu zvláštní, ale vás nenapadne, čeho to může být důsledkem.
Hodně se mi líbila metafora "lesa" a také závěrečná přeměna na "lež".

17.05.2023 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Skvělá detektivka. Autorka umí psát výborně, shoduji se s dalšími komentáři, že tento díl je ještě lepší než ty předchozí. Rozhodně se těším na další a doporučuji k přečtení.
Příběh je krutý, ale všechno má své důvody... Dějová linka vás vede a dozvíte se vše potřebné k vysvětlení děje. Ale chápe se to dost těžko, že někdo je schopen takových hrůz... i když sám prožíval možná ještě horší.

28.12.2021 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Výborně napsaný detektivní příběh. Napínavý, čtivý, bez zbytečně velké brutality, ale s rozsáhlým rodinným příběhem. Přesně ve stylu, který mám ráda a vyhovuje mi. Doporučuji, určitě se nebudete nudit.

23.07.2023 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Čtivý, krásný příběh, ale konec je úplně jiného charakteru. Netušila jsem, že se jedná o knihu podle skutečné události. O to je závěr knihy smutnější a dojemnější.
Velké uznání autorce, že příběh zpracovala a hlavně, jak vše dala dohromady. Hlavní postavy jsou milí, obyčejní lidé, kteří se radují z toho, že válku přežili a těší se na nový život. Ale i po válce musí nést její následky, které jsou o to horší, že celoživotně pronásledují nevinné lidi.

07.08.2021 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Pěkně napsaná česká detektivka, čtivá.

02.06.2022 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Skvěle napsaná česká detektivka. Nečekejte severskou brutalitu, ale čtivý příběh, plný napětí. Paralelně se rozvíjí příběh hlavních hrdinů z kriminálky. Konec je nečekaný a jsem zvědavá, jestli znamená i konec této výborně napsané série.

25.06.2023 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Čtivě napsaný příběh s detektivní zápletkou. Označení detektivka se mi nechce použít, protože toho příběhu souvisejícího se 2 vraždami je vlastně mnohem víc. Ze začátku se mi to zdálo až přehnané, ale rychle jsem se začetla a musím říct, že se mě příběh hodně bavil. Všechno vlastně vypadá na první pohled úplně jinak, než je ve skutečnosti. Ale autorka vás k závěru dovede logickými cestami, všechno vysvětlí, pospojuje. Za mě výborné čtení. I když její další příběhy, které jsem četla dříve, se mi líbily kapku víc. Proto tentokrát jen 4*, ale určitě doporučuji.

10.06.2022 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Knížka se mi moc líbila, i když na začátku jsem ji chtěla odložit. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na autorčin styl, protože mi nejdřív připadal moc popisný. Ale nakonec jsem se začetla a bylo to moc pěkné počtení. Trochu napínavé, trochu tajemné... Hodně se mi také líbilo líčení přírody v "prokletém kraji". Knížka si zaslouží 5 *, i když jsem si to na začátku nemyslela. Ale jsem ráda, že jsem vydržela a četla dál. Doporučuji.

17.11.2021 5 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Přestože je celá kniha vlastně hrozně smutná, čte se výborně. Je to pohled do života manželů, kteří se mají rádi, překonali spolu spoustu problémů, ale mají před sebou i tajemství. Tajemství, která mají chránit toho druhého. Už to mi bylo na knize sympatické, protože v poslední době je většina knih napsaná tak, že to vypadá, že se hlavní dvojice miluje, ale vlastně je to naopak.
Pokud máte rádi psychologické příběhu, určitě po této knize sáhněte.

01.04.2021 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Chvilku trvalo, než jsem se začetla, ale pak se mi kniha moc líbila. Rozhodně nepředkládá jednostranný pohled na věc a nutí k zamyšlení. Určitě si přečtu i pokračování.

01.01.2024 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Čtivě napsaný detektivní příběh, od kterého se skoro nedá odejít. Žádnou knihu jsem od autora ještě nečetla, ale určitě si nějakou další opatřím. Oba hlavní hrdinové jsou sympatičtí a už se těším na další pokračování.

17.08.2022 5 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Napínavé čtení, i když trochu nadsazený děj. Jak už napsali někteří přede mnou, je v příběhu občas něco nereálného. Ale příběh je napsaný čtivě a těžko se odkládá. Kdo má rád napínavé čtení, určitě nebude zklamán.

04.05.2024 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Další skvělá autorčina kniha. I když je opravdu smutně a chmurně laděná. Četla jsem během vánočních svátků, a to bylo trochu těžké téma. I přesto jsem si čtení užila. Čtěte, až budete mít náladu na vážnější téma, které vás nutí přemýšlet o životě a návratech k blízkým lidem, na které je někdy ale už pozdě.

14.01.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Na novou knihu p. Tučkové jsem se moc těšila. Příběh opět výborný, propracovaný, zajímavý, dozvíte se spoustu nových informací, mnohokrát během čtení jsem si dohledávala další informace a podrobnosti o některých aktérech. Mám ráda i autorčin styl, kdy příběh prokládá historickými dokumenty. Jen tentokrát bylo těch historických dokumentů na můj vkus opravdu hodně a trochu to brzdilo spád knihy. Určitě ale mají v knize svoje opodstatnění. Jen proto jsem ubrala jednu *. Kniha je výborná a čtivá. Lehké čtení to ale není.

17.08.2022 4 z 5

Esterčini otcové Esterčini otcové Hana Radulić

Skvěle a neobvykle napsaná knížka na téma holocaustu. Nejprve mě při čtení rušily některé maličkosti, nepřesnosti /např. když ve 30. letech používali houbičku na nádobí/, ale brzy jsem se začetla a přestala je vnímat. Charlottin /Esterčin/ příběh ukazuje, že nic není černobílé a jednoduché, jak se na první pohled zdá. Neměla určitě lehký život a musela toho v sobě spoustu zpracovat, než se dostala ke smíření a pokoře k životu i ke svým dvěma otcům.
Jednoznačně doporučuji k přečtení, počítejte s nějakou slzou a ohromným morálním dilematem, s níž se dokáže vyrovnat jen silný a dobrý člověk. Za mě jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četla.

02.06.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Výborně a čtivě napsaná kniha. Paní Mornštajnová je vynikající vypravěčka. Příběh je hodně smutný, ale reálný, i když se jedná o fikci - co by bylo, kdyby....
Jednu * jsem ubrala ne kvůli příběhu, ale protože na mě těch propagandistických a ideologických řečí bylo opravdu hodně. Chápu, že pro řadu čtenářů mají v příběhu svoje místo, ale já tyto části vždy jen rychle proběhla. Ale to je můj subjektivní pocit. Celá kniha je již tradičně napsaná skvěle. Doporučuji k přečtení, i když to lehké čtení není.

21.07.2021 4 z 5

Závod s časem Závod s časem Lisa Regan

Další výborné čtení z této skvělé série. Napínavé téměř do poslední stránky. Josiini démoni jsou tentokrát trochu v pozadí a vše ovládne strach, obava a láska ke znovunalezené sestře. Tento díl je stejně dobře napsaný jako ty předchozí. Těšte se!

04.05.2024 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Skvělé!!! Dala bych i víc *, kdyby to šlo. A to nemám ráda horory. Nicméně Šepot z lesa doporučuji všem čtenářům spisovatelky Erskinové. A za mě bylo toto ještě mnohem lepší, možná i proto, že se odehrává v Čechách. Spousta napětí, tajemna, zla, ale i dobroty, lásky a přátelství. Toho tajemna je v knize opravdu hodně, ale je to všechno velmi čtivé a uvěřitelné, příběh otevírá i spoustu otázek a údivu.
Už se těším na další knížku paní autorky!

19.08.2023 5 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Výborná detektivka. Poutavě a čtivě napsaná, čtení jsem si užila, i když jsem dost brzy odhadla pravděpodobný konec. Ale to vůbec nevadilo, četla jsem s napětím dál.

05.08.2023 5 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Další skvělá detektivka ze série o Josie Quinnové. Stejně jako předchozí díly se četla jedním dechem, ubíhala rychle, příběh byl napínavý a měl spád. K tomu, již tradičně, troška ze soukromí hlavní hrdinky.
Těším se na další pokračování.

23.04.2023 5 z 5