tetanurae tetanurae komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Dvě sopky jsou činné a jedna nečinná, ale člověk nikdy neví...
Přicházím s doporučením na nostalgicky známou klasiku, již není třeba více představovat. Avšak i přesto si dovolím pár řádků napsat.

Když vypravěč příběhu uvízne s letadlem uprostřed pouště, zjeví se mu malý chlapec. A dožaduje se kresby beránka. Avšak takového, co mu neokouše milovanou pyšnou květinu se čtyřmi trny. S postupem času chlapec - Malý princ - vypráví svou cestu napříč snovou galaxií a líčí, jak krok za krokem objevoval moudrost a snažil se porozumět světu dospělých.

Antoine de Saint Exupéry nemohl lépe vystihnout s pomocí myšlení malého chlapce strasti pozemského života, jeho zásad, dobrých mravů i jeho skutečného smyslu. Kniha je protkaná alegorií a metaforickými přirovnáními, jež nás nutí k zamyšlení a ukazují cestu lásky, pokory i porozumění.

Celkové hodnocení 90% -hluback-

23.05.2023 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

(SPOILER) Na úvod je potřeba uvést, že filmové zpracování z roku 2019, na které jsme si tak nějak zvykli, se drasticky odlišuje od knižní předlohy a dokazuje, že filmaři se při honbě za ziskem neštítí zohavit cenné dílo a zvrátit jeho primární myšlenku.

Louis Creed je lékař, jenž se se svou krásnou ženou, malou dcerkou a ještě menším synem přistěhuje do Ludlow ve státě Maine. Koupě domu se zdá být výhodnou a rodina doufá, že zde nalezne kýžený klid.
Přes cestu žije ve svém domě Judson Crandall, starousedlík, který působí zvláštně, tajemně, a ačkoli se s Louisem brzy spřátelí, očividně v sobě drží jakési nevýslovné tajemství.
Kousek za Creedovic domem se rozkládá obrovský les a v něm dlí prazvláštní místo, označované místními dětmi jako Řbitov zvířátek. Tím však záhada nekončí, neboť o další kus dále se nachází prastaré pohřebiště Mikmaků, a právě to je obdařeno nepopsatelnou mocí, zlem i tendencí měnit osud. Když Louisově dceři Ellie zajede kamion jejího kocoura Churche, Louis jej na Judsonovo naléhání pohřbí na půdě Mikmaků. Church ovšem následný den přikulhá zpět. Je živý! Louise tak začne svírat jediná otázka- co kdyby tam někdo pohřbil člověka???‍️‍️‍️

Stephen King zde rozehrává mistrně se prolínající zápletku, která je sice dost dobře čitelná, ale přesto neuvěřitelně poutavá a nahánějící hrůzu.
Je to rozhodně příběh, který pravém patří ke špičce ledovce hororové literatury, a není divu, že se řadí mezi nejlepší knihy ze Stephenova pera. Přes všechny nesporné klady se dá dílu vytknout jeho zbytečná vleklost a obsáhlost. Místy může čtenáře nudit nadbytečnými pasážemi; autor Kingových kvalit by měl zvládnout takový děj vtěsnat do dvou třetin obsahu, ale i navzdory těmto drobným ,,vadám" splňuje nároky nejnáročnějších kritiků.
Celkové hodnocení 90% -hluback--

24.08.2021 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Drákula je kultovním románem, jakému se nedokáže vyrovnat nic ze současnosti a dokonce máloco z minulosti.

Do Transylvánie přijíždí mladý právník Jonathan Harker, jelikož služby kanceláře, kde pracuje, si naptal jistý tajemný hrabě. Již po příjezdu na hrad Drákula je Jonathanovi podivných mnoho faktů. Samotný hrabě je však přátelský a nebývale milý. Svého hosta si hýčká a vyptává si od něj čím dál podrobnější informace o Londýně. Jonathan pojímá podezření, ovšem skutečný problém nastává, když zjišťuje, že jej hrabě na svém hradě drží násilím. Po dlouhé době se mladému advokátovi daří uprchnout, avšak za mořem jej už čekají další hrůzy. Přítelkyně jeho nastávající manželky se potýká s vážnou chudokrevností, již se nedaří vyléčit ani slovutnému Dr. Sewardovi. Právě ten tak povolává věhlasného profesora Abrahama van Helsinga, jenž pomalými krůčky přichází na stopu kruté realitě. A ne, snadný boj to opravdu nebude.

Bram Stoker celý román podává formou dopisů a deníků, což by mohlo nejednoho čtenáře odradit, jenže při čtení zjistíte, že tento způsob není nikterak rušivý a naopak dává prostor niternému vyjádření myšlenek jednotlivých postav. Sám musím říci, že všichni protagonisté jsou velice dobře vystihnutí a jejich charaktery jsou velice barvité a výrazné. Klobouk dolů, dnes již toto dokáže málokdo.
Ve své podstatě nejde natolik o klasický horor jako spíše o v té době častý a oblibě se těšící gotický román, pročež ani nejdrsnější pasáže nejsou určené k vyvolávání čiré hrůzy.
I přesto se ale postava Drákuly, stejně jako profesora Van Helsinga, stala kultovní a s téměř pravidelnou recidivou se objevující v dalších knihách, jakož i filmografii.
Jediné, co sráží body, je přílišná předvídatelnost, která je nicméně způsobena především obeznámeností čtenáře a daným tématem.
Mám Drákulu zatím ve dvou vydáních a rozhodně budu shánět i další. Taková díla je potřeba udržovat v povědomí coby klenot literárního světa.

26.02.2023

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Marťanská kronika
Co dokáže technika, co lidská touha po ovládnutí světa, a ne jen jednoho, nýbrž i všech ostatních? Kdo jsou Marťané, jak probíhá kolonizace cizí planety, jak konfrontace s jejími obyvateli a jaké nástrahy takové počínání v sobě ukrývá?

Marťanská kronika je sice souborem na sebe navazujících povídek různé délky, ovšem ve výsledné podobě se prezentuje jako komplexní román, sestávající z jednotlivých částí. Ray Bradbury je největším myšlenkovým průkopníkem a vizionářem v oblasti literatury; sotva jej někdo překoná. Ve svých tezích uplatňuje podobnost s conquistadory ve staré Americe, klade důraz na obrazy budoucnosti a varovné signály přítomnosti. To vše se spojuje v nadčasové dílo, které za dalších sto let bude právě tak aktuální, jako v době prvního uveřejnění.

Víc říkat netřeba. Toto dílo je právem jedno z největších a zcela po zásluze strhává na sebe pozornost již několika generací.
Celkové hodnocení 90% -hluback-

07.01.2022 5 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Darcy Coates je specialista na barabizny. Barabizny a duchy. Prostě holka jako lusk️.
Duchové rodiny Folcroftů jsou třetí knihou z poměrně obsáhlé série samostatných příběhů o strašidelných domech a nyní si tu čeládku trochu rozebereme.
Tara a Kyle přijíždějí k babičce a dědovi na jejich horské sídlo, jelikož maminku mají v nemocnici a známá, která je měla opatrovat, se domnívá, že u prarodičů bude dětem lépe.
May a Peter Folcroftovi vypadají mile, spořádaně a staromilsky. O sourozence je dobře pečováno, ovšem s každým dnem objevují nová a nová tajemství. Hroby v okolí, tajemné jezero, duchy na fotografiích... A ke všemu i May s Peterem začínají působit pofidérně.
Darcy se poprvé pokusila předložit storku s dětmi a tím se více než nápadně přiblížila klasickým Stopám hrůzy či Husí kůži. Chování dětí se však nijak neliší od jednání dospělých v jiných Darcyiných knížkách a místy pro změnu chlapec působí mnohem menší, než jaký věk mu autorka přisoudila. Zápletka je sice špatně odhalitelná, ale rozuzlení přichází poměrně ledabyle a není zdaleka tak dechberoucí, jak by čtenář čekal.
Atmosféra je zde slabší než u jiných Darcyiných knih, nicméně i tak je hutná a krásně nostalgická. Právě ta tvoří páteř úspěchu této série a v kombinaci s úžasně čtivou stylistikou vytváří pozoruhodná dílka, která si zamilujete coby lehce mrazivé hororové pohádky.
Celkové hodnocení 80% -hluback-

02.02.2023 4 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Na začátek bych rád připomněl, že Cujo je nesmrtelná klasika od krále horrorů Stephena Kinga. Je to kniha, která si získala chválu čtenářů, a to prakticky během jediného dne.
Rozebírá příběh dvou zdánlivě cizích rodin, jejichž osudy svede do jedné dějové roviny úplná banalita.

Cujo je stokilový bernardýn, hodný a poslušný, nicméně pouze do doby, než se při honbě za králíkem nakazí vzteklinou. A stvůra z šatníku malého Tada Trentona rázem ožívá.

Stephen King je neuvěřitelný v prolínání dějových rovin a zakomponovávání úplných banalit.
Děj se rozjíždí velice pomalu, takže nesmíte se nechat odradit nudou prvních stopadesáti stran. To pravé přijde.
Nejde o klasický horor, spíše je nám servírován krutý thriller z povážlivě povědomé každodenní reality. Vše do sebe krásně zapadá, jinými slovy Stephen King odvádí dobrou řemeslnou práci. Co se týče atmosféry, tak ta není přehnaně silná, pročež celé dílo staví do průměru Kingovy rozsáhlé tvorby. Celkové hodnocení 80%."

To To Stephen King

(SPOILER) Bill, Ben, Mike, Eddie, Beverly, Richie a Stan. Sedm kamarádů, členů klubu Smolařů prožívá roku 1958 strasti i radosti dětského života v rodném městečku Derry ve státě Maine. Když však Billův bratr George zahyne brutální smrtí v místní kanalizaci, Bill přísahá vrahovi pomstu. S pomocí přátel se vydávají po stopách vraha, o němž však nemají tušení, že jde o největší zlo v dějinách vesmíru, prastaré a věčné, proti němuž přeci dětských sedm statečných nemůže nikdy obstát.

Stephen King roztáhl tento životní literární počin na neuvěřitelných 1061 stran, což z knihy činí jednu z nejtlustších v mé knihovně. Děj se odehrává střídavě ve dvou časových rovinách, v roce 1958 a o dvacet sedm let později, roku 1985, kdy jsou tito hrdinové již dospělí. Oni stárnou, avšak zlo je stále stejné, stejně živé a prahnoucí po krvi města.

Již ze zmíněného faktu, kolik stran kniha čítá, je zřejmé, že si text vyžádal spoustu odboček, které bohužel dělají příběh vleklým a místy nezáživným. Děj má tak značně nudný charakter a gradace přichází takřka až někdy okolo strany 900, kdy vše začíná do sebe zapadat jako puzzle, čímž vzniká působivé a kompaktní dílo. Myšlenku Toho, jako odvěkého zla, přeživšího na této planetě celé miliony let, se stala námětem pro spousty dalších spisovatelů (např. Imaginární přítel od S. Chboskyho). Co však je úžasnější než samotné zlo, je přátelství sedmi přátel, které vás v závěru knihy donutí vypustit slzy.

Krom vleklého děje má však dílo i další mouchy:
-Kingův humor (tak často používaný osobou Richieho Toziera) je místy opravdu ubohý a trapný. King musí být patrně dost suchar.
- (SPOILER) Želva jako kladný oposit Toho je doopravdy přitažená za vlasy.
- rituál Chüd byl pojat absolutně nesmyslně, ale chápu, že jiná cesta se asi najít nedala.
- a (SPOILER) hromadný dětský sex??? Někdo možná tvrdí, že tahle scéna se nedala vypustit, nicméně JÁ směle říkám: MOHLA. Bylo to zvrhlé a zbytečné.
A jako třešnička na dortu: snažně prosím nakladatelství Beta, pro příští vydání text nechejte zkontrolovat, je tam opravdu, opravdu šílené množství chyb a překlepů.

A souhrnně? Ptáte- li se, zda pořídit, tak samozřejmě ANO! Je to základ hororové sbírky.

Lidožrouti z Lízátkova Lidožrouti z Lízátkova Carlton Mellick III

(SPOILER) Lidožrouti z Lízátkova jsou hororovým subžánrem bizar, tudíž pojetí příběhu nemusí sednout všem, nicméně já se zrovna (zcela subjektivně) řadím k té části čtenářů, která je podobným uchopením reality nadšena.
Franklin je superinteligentní moula, jenž si neváhal implantovat umělý mozek, díky čemuž překonává běžný vzorek lidské populace. Jeho životním cílem je prokázat světu existenci ,,cukrových lidí", jež mu kdysi dávno zavraždili jeho sourozence. Vypátrat ,,cukráka" je nelehký úkol, a zabít jej je ještě těžší.
Když se však Franklinovi podaří jednoho laskominového lidojeda stopovat do říše sladkostí, (anti)hrdina zjišťuje, že pravda může být mnohem barvitější, než jak se na první pohled zdálo.
Mohou se lidé s ,,cukráky" pářit? Jak voní maršmelounová vagína se sirupovým sekretem?

Carlton Mellick je sice cvok, ale to my spisovatelé žánru horror všichni. Jeho fantazie nezná mezí. Je to skutečný vizionář, byť v jistém smyslu zvráceného mozku. Jeho knihy si zákonitě musí oblíbit každý, kdo má rád příběhy v podání Tima Burtona nebo filmové vylíčení Wild wild West s Willem Smithem.
Je to skutečně nápaditý horror v bizarním hávu.
U této knihy mi vadilo pouze to, jak do ztracena Carlton nechal vyznít konec... Jako by chtěl příběh ukončit a raději se vrhnout na další dílo. Škoda.
Celkové hodnocení 75%

04.04.2021 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Duch domu Ashburnů je první ze série strašidelných domů a mladou Adrienne, stejně jako čtenáře, zavede do odlehlého městečka Ipson, kde mladá dívka po své pratetě Edith zdědila obrovský dům. Jakmile se hned z úvodu dostáváme ke klišoidními, avšak stoprocentně fungujícímu ,,ehm, jedeme správně? Projeli jsme městem a teď jsou všude samé lesy..." ,,No... Navigace ukazuje jet dál...", je jasné, že to bude skvělé. Dům je vskutku velký, honosný, leč staromódní (ovšem milovníka nostalgie chytne za srdce), a Adrienne si na něj jako na svůj nový domov jen těžce zvyká. Navíc je nepříliš solventní, pročež nemá ani mobil. Yes!!!
Kromě starobylostí dům skrývá i záhadné nápisy, a obrazy na stěnách působí trošku... divně. A taky občas vypadává elektřina. Jenomže kdopak by přece věřil pověrám o strašení v Ashburnovic sídle??
️️️

Mám-li být stručný, skvělé! V obsáhlejší verzi mohu říct, že Darcy velice umně pracuje s nostalgickým koloritem a zdařile buduje po celou dobu atmosféru. Jazyková stránka knihy je poměrně bohatá, ale současně stavěná tak, aby byla lehká na čtení a čtenáře nic nebrzdilo. Popisy vytvářejí kýžený obraz ve fantazii a stavba zápletky je solidní taktéž.
Vytýkám časté překlepy a sporadicky se vyskytující nelogičnosti, které redaktoři (možná již ti původní) přehlédli. Nelíbí se mi ani to, že překladatel si upravuje u většiny Darcyiných knih česká znění názvu podle sebe.
Nicméně celkově jde o dílo, které se mimořádně povedlo, a já věřím, že již potěšilo, a dozajista ještě potěší, mnoho hororových milovníků.
Celkové hodnocení 88% -hluback-

17.12.2022 4 z 5

Hřbitov trpaslíků Hřbitov trpaslíků Petr Boček

Další knížečka, kterou si představíme, je Hřbitov trpaslíků od známého českého hororisty Petr Boček .

O čem že to je? To je... složitá, vpravdě složitá otázka, která si vyžaduje obsáhlou odpověď.

Odon je trpaslík, vlastně Gnóm!

Richard Kustoš je chlapík, který se mstí za mrtvou dceru.

Helga je trpaslice, jež se stala během noci nezvěstnou.

Ruda je Ghúl.

Eduard Květ je profesor zabývající se zádušním světem.

A včil si to přeberte... Složité? Pak nezbývá, než si knihu přečíst.
Petr Boček je zkušený, vypsaný a řemeslně velice umný autor. Má za sebou řadu knih, a to jak populárně naučných, tak beletrie (horor). Zde nám naservíroval komplexní sumárum zábavy, v níž nechybí prvky humoru, poctivého hororu, fantasy a bizarro fiction. Prostě od každého trošku a ve výsledku všechno. Nahlédnete pod pokličku nauk o mýtických bytostech, jež jsou úspěšně implementovány do našeho, lidského světa, a nepřijdete ani o příměs klasické kriminálky. Zkrátka všehochuť na hororovém podkladu. Tak to chceme, tak je to fajn a tak to máme rádi.

Knihu vydalo nakladatelství Golden Dog Martin Štefko a poslouží jako jasný důkaz, že tuzemská literatura s přehledem zvládá konkurovat zahraničnímu trhu.

02.07.2022 4 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

(SPOILER) Sudetenland. Kniha roku, kniha desetiletí. No reklama to tak fakt říkala. Tak se podíváme, jak to tedy je.

Předně musím říct, že jsem tuhle krásku četl fakt dlouho a lidi už si ze mě utahovali, jestli s tím čtením nechci pomoct. A já to fakt zvažoval. Ale zvládl jsem to nakonec sám.

Máme dobu Sametové revoluce, ať žije OF, vivat Havel. Ale svět je trošku jiný. Vlastně hodně jiný. K odsunu Němců totiž nikdy nedošlo a nyní se blíží nové volby. Ať jste jen nevinný potomek, nebo zarputilý nácek, připravte se, že Deutsche komunita si nárokuje svůj domov, svůj Heimat. Když se Daniel Lichke, Žid a novinář z Mladé fronty, vydá získat materiály pro ,,obyčejné" zpravodajství, nemá tušení, že se zaplete do křivd, chamtivosti a plánů starých celá desetiletí. Naštěstí má k ruce novou lásku Kláru, Trabanta Bobeše a nekonečnou krabičku startek.

Jestli mě něco štvalo už v prvních odstavcích, byla to zvláštně pojatá forma uvozovacích vět. Když je vypustíte v nesprávnou chvíli, víte prd, kdo co říká. Občasné chyby v interpunkci či s/z byly sice taky rušivé, ale přivřeme obě kukadla. Co mě na knize skutečně bavilo, byla dobová atmosféra. Pravda, narodil jsem se až v roce 94, ale prostě všechny tyhle pojmy jsou mi neskutečně blízké. Traboše, embéčka, startky... Akorát tam Leoš mohl prdnout více dobových cen, aby to mělo ten správný punc a my si vychutnali, jak bylo všecko levný.
Vážně smekám před složitostí zápletky. Jseš dobrej, chlape. V tomhle za jedna hvězda. Největší průser byl, že Leoš je prostě přirozeně sarkastický hovádko, co se rádo odváže. Jenže tady se snažil být seriózní a tlačil tu serióznost na sílu (bohužel na úkor čtivosti). Myslím, že Kotleťák to zvládá o dvě třídy lépe.

SPOILER!!!

A zabila to celá ta lovestory. Jen tak se dali za pár dní do kupy, on si snad za celou dobu nevyměnil prádlo (když nebyl celé dny doma), zato věděl, že Kláru miluje. To by se ještě dalo vzít, byť se to blíží Harlekýnce, ale pak nechat umřít hlavní postavu lusknutím prstu? Prásk, a je mrtvá? Tak to neee, to nežeru. Za to mě redaktoři mlátili už jako autorského novice.

Nenadchlo, ovšem ani neurazilo. Příště ale raději šťavnatou Kotletu!
Celkové hodnocení 55% -hluback-

14.03.2024 3 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Když se voják z vojenské výzkumné základny rozhodne utéct poté, co došlo k havárii a on se nakazil smrtícím virem, nikdo netuší, že nákaza přezdívaná Kapitán Trips bude mít fatální dopad na celé lidstvo. Jen hrstka imunních jedinců dokáže přežít a začít budovat novou civilizaci na troskách zaniklého světa.

Čtenář tak pozoruje dokonalý popis postapo světa a detailní líčení jednotlivých stadií, kterými by si svět v podobném případě doopravdy prošel.
Je zvláštní, nakolik je složité určit, kdo je hlavní a kdo vedlejší aktér - postavy přibývají, ubývají a Stephen King nešetří sáhodlouhými popisy charakterů lidí, kteří nakonec zemřou, aniž by sehráli významnou roli. Říkejme tomu užitečný idiot.

V dalších částech knihy navíc zjišťujeme, že postapo se mění v úplně jiný typ díla a hlavním faktorem zde bude notoricky známý boj dobra proti zlu. Temný muž, Randall Flagg, si totiž umínil podmanit svět, a tak chystá vendettu, v níž mají zahynout všichni ti, kteří se postavili na stranu Boha.

SPOILER!!! Musím říct, že objektivně jsem tuhle knihu četl někdy od května. Očekávání byla veliká, jelikož jde o kultovní dílo od mého oblíbeného autora. Ale příliš výpravnosti jednoduše škodí. Kdyby toto proškrtal šikovný redaktor, myšlenka díla zůstane zachována při redukci poloviny stránek. A to je špatně. Krom postav, které vůbec neměly smysl, a přesto jim byly věnovány desítky stránek, se můžeme podivovat i nad mnoha dalšími nevysvětlenými aspekty - proč mají jít členové výboru na západ pěšky, proč tam mají jít vůbec, když Popeláč to stejně vyřeší za ně, proč se detailně dozvídáme, jak Stu píše dopis Frannie, když ho nakonec nepotřeboval, a nakonec (ale to je detail, který už zpětně ověřovat nebudu)- Harold schoval zápisník do brašny na motorce a pak ho držel sevřený na hrudi?? Ale možná mi něco uniklo... Každopádně je tam otazníků požehnaně.

Sečteno, podtrženo, jde o mimořádně popisné dílo a člověk se doslova sžije se světem, jenž nám je předložen. Aby ne, když to čtete uherský rok. Nicméně méně je někdy více a zrovna zde to platí dvojnásob.
Výstavba díla je kvalitní, sloh je, jako vždy u Kinga, plynulý, ale současně většina pasáží nudí. Nehledě na to, že většina postav ani za mák nepřiroste k srdci.
Jestli chcete mít splněnou čárku ve čtenářském deníku, že máte za sebou kultovní dílo, jděte do toho - správný fanouškem Stephena Kinga by jej neměl minout. Ale připravte se, že Stephen má díla, jež umí strhnout nesrovnatelně více a mají úplně jiný spád.
Celkové hodnocení 65% -hluback-

01.12.2023 3 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Terry Maitland je oblíbený učitel, trenér baseballu a celkově milý chlapík. Pokud to tak ovšem je, tak proč si pro něj veřejně přišla trojice policistů a před zraky půlky města jej zatkli? Důvod? Zabil chlapce jménem Frank Peterson, a to způsobem, že vlkodlak z pohanské mytologie by se nemusel stydět.
Je jasné, že Terryho čeká křeslo. Nebo injekce.
Svědků je dost a důkazů taky. Problém nastává ve chvíli, kdy se ukáže, že Terry má neprůstřelné alibi. A jako by toho nebylo dost, učitelova dcera trpí sny o muži, co má místo očí brčka. Všichni víme, že sny jsou všetečné, ale proč má ty samé i hlavní vyšetřovatel Ralph Anderson?

Troufám si říci, že Stephen King rozhodně neupadá. Tyhle názory, které občas slyším, že jeho pozdní tvorba odpovídá stárnoucímu muži, mi přijdou mimo mísu. Outsider je naopak jeden z mála Kingových románů, které vás pohltí od první stránky (opravdu nestandardní!!!) a skoro je vám líto, že příběh skončí. Skončí a nebude pokračovat, dokud se autor pro pokračování nerozhodne. Za pozornost rozhodně stojí stavba díla, která sice využívá konceptu pozvolné gradace, avšak velice nezvyklým způsobem. Příběh je totiž vygradovaný již v počátku a spád si drží v takřka neměnném tempu. A já jsem velice znepokojen, jelikož Řbitov zviřátek jsem vždy pokládal za nejlepší Kingovu knihu. Jenže z Outsidera se nebezpečně stává Favorit.
Celkové hodnocení 90%. -hluback-

30.06.2023 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Náměsíčníci jsou lidé, kteří umřeli, ale následně byli oživeni. Připomíná vám to zombie? Tak mně taky. S tím rozdílem, že pravý náměsíčník může být vytvořen jen na určitých místech a jen až určitých okolností.

Sarah žijící na přelomu 19. a 20. století měla tetičku, ktera znala všemožná kouzla a čáry. Některá z nich patřila k natolik nebezpečným, že vskutku nepatří do rukou každému. Když však ztratíte milovanou dceru, i děsuplný Ďáblův pařát, hora, kde se má nacházet vstup do světa mrtvých, je najednou přátelským místem.

Co v současnosti spojuje Katherine, jíž zahynul manžel, se dvěma sestrami, které hledají v okolí Ďáblova pařátu ztracenou matku? A co s tím má společného dávná minulost a kostěný prsten po tetičce? Mrazivá jízda plná duchů a krve může začít.

Jennifer McMahon vytvořila opravdu působivý román, který se sice ve styčných bodech až zoufale opírá o profláklou konstrukci Stephena Kinga, již použil ve Řbitovu zviřátek (ztráta dítěte, snaha jej oživit na speciálním místě), nicméně působivost celému vyprávění nemůžeme upřít. Postavy nejsou vylíčeny úplně dokonale, ale přesto mnohem lépe než v dílech Darcy Coates. Co bych rád vyzdvihl, je stavba napětí, pozvolná gradace a neuvěřitelná kompozice lidských osudů. V tomto ohledu lze odpustit i přemrštěnou inspiraci Kingovou knihou.
Vytýkám korektorce, paní Kubanové, že si nepohlídala slovíčko ,,poté" , které pravidelně zaměňuje za ,,po té", a pár dalších jazykových lapsů, které se ovšem dají odpustit.
Jde o jednoznačně dobré dílo, jaké mohu vřele doporučit. Celkové hodnocení 90% -hluback-

22.12.2022 5 z 5

Tramvaj č. 1852 Tramvaj č. 1852 Edward Lee

Už jste někdy slyšeli o Edwardu Lee? Ne? Tak to je chyba. Tento zajímavý, osobitým založením vyznačující se chlapík působí na hororové scéně již drahnou řádku let. Ačkoli... Zde, v ČR, není doposud příliš známý. Milan Žáček a Nakladatelství Carcosa však jeho uvedení zvládli na jedničku a já se už nemůžu dočkat na chystaný překlad jednoho z dalších Edwardových příběhů - Succubi.

Nyní ale recenze na knihu Tramvaj č. 1852.

Nám všem důvěrně známý H. P. Lovecraft nikdy neoplýval penězi, podobně jako to zažívá majoritní část spisovatelské obce, pročež, když jej vyzve magazín Erotesque k sepsání povídky, jejímž ústředním tématem bude sex, autor cítí, že by dobře honorovanou nabídku neměl odmítnout. Jenže považme... Lovecraft je přeci konzervativní, puritánský muž, jemuž choulostivé opojení zůstávalo zatajeno až do vyzrálého mužského věku. Dokáže se s úkolem vypořádat? Podle všeho nemá příliš na výběr, proto usedá za psací stroj a ujímá se psaní povídky s názvem Tramvaj č. 1852. Příběhu, v němž Howardovo alter ego pátrá po osudu své sestry, již neuzřel mnoho let, a pátrací důslednost jej zavede i do jistého vykřičeného domu. Jenže tento dům je v něčem jiný.

Edward Lee zde ukázal, že i z dnes již lehce okoukané a zdánlivě vytěžené weird fiction se dá stále získat víc než dost. Příběh, líčený imaginárními slovy slavného spisovatele, nás zavádí do fantaskního světa, po jakém prahneme v příbězích otce Cthulhu, avšak šťavnatou (rozumějte doopravdy šťavnatou) formou, která schvátí a ponechá ve stavu úžasu až do samého konce. Co bych knize vytkl, ačkoli bez tohoto aspektu by dílo ztratilo význam, že si Lee půjčil (či spíše zneužil) Lovevraftovu osobu k roli a úkonům, s nimiž by skutečný Lovecraft za svého života stěží souhlasil.
Celkové hodnocení 80% -hluback-

29.11.2021 4 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

(SPOILER) Běh o život (trošku nepřesně přeloženo z původního Running man) je sci-fi thriller, který velmi silně hraničí s horrorem, a pochází z klávesnice Stephena Kinga (pardon, Richarda Bachmana).

Ben Richards je osmadvacetiletý muž, jenž nemá práci, a jeho ani ne dvouletá holčička je vážně nemocná, pročež Benova manželka musí vydělávat prostitucí.
Ben je však zodpovědný, a tak se rozhodne podstoupit krvavou reality show. Děj se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti (v době, kdy King stvořil tento příběh, daleké), kde celý svět propadl autoritářskému režimu a vše řídí tzv. Síť, jež veškeré lidstvo udržuje v kázni za pomoci jediného vysílacího kanálu VéVé. Právě tam probíhají vysoce sledované soutěže, v nichž jde soutěžícím o krk. Když dokáže Ben měsíc prchat, aniž by jej dostali Lovci nebo veřejnost, obdrží miliardu dolarů. Postavit se celému světu však vůbec není snadné.

Stephen King vytvořil naprosto famózní postavu, jíž držíte po celou dobu palce. Ben Richards je skutečně chlap na svém místě, byť buran, který má smysl pro humor evokující představu spojení Indiana Jonese a Jacka O'Neilla ze seriálu Stargate.
V téhle knize se jednoznačně najdou příznivci horroru, ale zároveň také sci-fi a thrilleru.

Povznesení Povznesení Stephen King

Někdo si myslí, že s přibývajícími léty se Stephenu Kingovi vytrácí jeho schopnosti. Možná na tom něco pravdy je; když srovnáme jeho tvorbu ze středních let s tou ranou či naopak pozdní, nejspíš kvalitativní rozdíly najdeme. Ale King je prostě King

Třebaže je Povznesení novelou (nikoli románem nebo povídkou, jak se někdo snaží dělat chytrého), na ,,odéru" Kingova stylu mu to neubere.

Scott Carey je muž středního věku, dobře stavěný, vysoký a poměrně lenivý, čemuž napomáhá jeho práce interiérového designéra. Jednoho dne se však začne dít něco, s čím se Scott bojí zavítat k lékaři: ačkoli jeho tělo vypadá stále stejně, každý den ztrácí na váze. A pak je tu problém s lesbickým párem jeho sousedek. Zvládne Scott urovnat své sousedské spory a pomoci někomu druhému dřív, než se jeho hmotnost vytratí úplně?

Stephen King v této knize možná nevydal to nejlepší ze sebe, ale i tak jde o velice vydařený příběh s originálním motivem. Kritika, že je kniha v pevných deskách, na žlutém volumenu a s řádkováním nižším než normostrana, není namístě. Jde spíše o sběratelské vydání, u kterého nemůžeme přepočítávat pouze stránky na cenu knihy. A pro fanoušky Stephena Kinga platí, že nesmí chybět ve sbírce.
Celkové hodnocení 82% -hluback-

24.08.2021

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Edgar Freemantle je uznávaným stavařem, který se však vyrovnává s následky nehody, jež ho připravila o pravou paži i paměť, a také s rozvodem se svou manželkou, která již odmítla snášet jeho agresivní nálady.
Odjíždí proto na odlehlý ostrov Duma Key, kde si pronajímá sídlo známé coby Lososový mys.
V dlouhých chvílích, aby něčím proložil hodiny četných rehabilitací, se věnuje kresbě a posléze malbě.
Vše se ubírá správným směrem, Edgarův zdravotní stav se zázračně lepší a obrazy vypadají vskutku dokonale. Jenže... mají zvláštní schopnosti. A také majitelka ostrova - Elizabeth Eastlakeová, bydlící v sousedství, má očividně mnohá tajemství. O jejím opatrovateli, telepatii ovládajícím Jeromu Wiremanovi, ani nemluvě.

Stephen King se opět rozepsal. Tentokrát na úctyhodných 717 stránek, a já si říkám, zda to opravdu bylo zapotřebí. Příběh postrádal konzistenci a kolotočář by jen zíral, kolik je v textu vaty. Přestože obsáhlé vyprávění o přízračné Persefoně a jejích zlovolných snahách má hlavu a patu, tak si mnohdy říkáte, že z tíživého a dojemného románu vytváří dětinskou fantasy balancující mezi vážným psychologickým hororem a strašidelnými báchorkámi lodníků z 18. století. Koneckonců, šťastný konec tomu hodně nahrává, a ani zdaleka není tak dojemný, jak si váš čas, obětovaný sedmi stům stránek, zasluhuje.
Na druhou stranu, objektivně musím říci, že nápad byl velice dobrý a mnohé pasáže mě skutečně bavily. A jelikož stráveného času nelituji, ani výsledný dojem není nijak podprůměrný.
Celkové hodnocení 75% -hluback-

21.05.2023 4 z 5

Sacculina Sacculina Philip Fracassi

NEJLEPŠÍ HOROR v mém životě? Jmenuje se SACCULINA a zde vám ho velice rád představím.
Philip Fracassi pracuje jako scenárista, ovšem čím dál častěji se orientuje na knižní tvorbu. Novela Sacculina je jeho ranou tvorbou, nicméně i přesto mě nadchla natolik, že překonala i Řbitov zviřátek (Pet sematary) od Stephena Kinga, jejž jsem považoval za maximum možného. Opravdu.
Příběh pojednává o starém Henrym, jeho synech Jackovi a Jimovi, kteří, společně se svým kamarádem Chrisem chtějí strávit den na moři rybařením. Kapitán Ron (ano, podobnost s filmem čistě náhodná ) je nalodí a odveze na širé moře, kde se však přihodí cosi podivného. Na trupu lodě se znenadání začnou objevovat podivní korýši, kteří odporují poznatkům z běžné biologie. A určitě nemají přátelské úmysly.

Smekám. Ještě nikdy jsem nečetl krátký příběh s tak emotivním, děsivým a dobře zpracovaným námětem. Philip odvedl špičkovou práci a na knize je to skutečně znát. Story drží napětí, má hutnou atmosféru, vyvolává mrazení i soucit s hrdiny.
Dále bych chtěl vyzdvihnout povedený překlad od Jakuba Němečka, díky kterému tvorba Philipa našla českého čtenáře.

Poprvé v životě dávám celkové hodnocení 95% -hluback-

19.01.2023 5 z 5

V rozkvětu V rozkvětu Kristina Haidingerová

Kde začít a kde skončit... Podobně jako příběh, také já otáčel stránky a neměl tušení, co přijde. U těchto bizarro textů jednoduše nevíte, kdo a co na vás vyskočí.
***
Soňa je mladá dívka, řeší soustu problémů, vztahy... Však to známe. Jednoho dne v jednom pochybném klubu však vyhraje v tombole. A výhra v tombole potěší. Nebo snad ne?

Kristina Haidingerová je ostřílený autor, zkušený vypravěč, a na textu to poměrně lehce poznáte. Svým spisovatelským uměním vás zavede do říše pohádek, ujetostí, násilí a sexu, kde nebudete trpět nouzí o pořádná překvapení.
Jasným kladem je na knížce poměr délka a kvalita příběhu. Mám rád krátké knihy, proto ocením, když i na menším počtu stran najdu plnohodnotný příběh, jenž má o to větší spád. Kristina má plnou hlavu nápadů a žádný z nich se nebojí použít.
Mrzí mě, že ani pře veškerou snahu mě text nedokázal plně pohltit, někdy až dokonce nudil, a dialogy bych si představil lépe propracované. V součtu jde ale o povedené dílko, které sfouknete při cestě vlakem, při obědové pauze nebo klidně na WC :-D. Rozhodně doporučuju. Celkové hodnocení 75% -hluback-

29.06.2022 4 z 5