toni-az toni-az komentáře u knih

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Když jsem to četl asi před 25 lety, tak mi to připadalo jako super knížka. V dnešní době slabý průměr. Příběh je přehlušen popisy "vynálezů", které v dnešním kontextu nedávají smysl a vyloženě mě rozčilovalo jak jednoduše se dalo prorazit s nějakými novými produkty, nemluvě o tom, jak jednoduché je bylo vyvinout.

Jinak ale příběh špatný není, hlavně posladní cca 1/4 kde se vše propojí se vším, je vyloženě dobrá.

14.08.2021 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Dialogy výborné, ale vlastně nic jiného tam ani nebylo, nic mě na ní nezaujalo. Pro mě neskutečně nudná knížka, do které jsem se musel nutit a měl jsem pocit, že vůbec neubývá. Ač celkem krátká, trvalo mi snad měsíc než jsem ji dočetl. Nějak mi ty problémy šlechty 19. století nic neříkají.

18.03.2021 2 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Poslední díl mi přišel tak nějak povrchní a naivní, přestože rozuzlení bylo naopak dost překombinované. Nicméně styl psaní tohoto skotského autora mi natolik sedí, že jsem se stejně nemohl od audioknihy odtrhnout. Ostatně zpracování celé série jako audioknihy bylo dokonalé, jedny z nejlepších audioknih, které jsem potkal.

04.02.2021 4 z 5

Pláň Tortilla Pláň Tortilla John Steinbeck

Jak mě Steinbeck nadchnul Plechárnou a Myšima, tak musím přiznat, že Tortilla mě dost zklamala. Děj se plácá od ničeho k ničemu po vzoru hrdinů knihy. Pořád stejná situace se opakuje pořád dokola, je úplně jasné, jak co dopadne. Navíc hrozné načtení z 60. let se stěží dá poslouchat. Intonace naprosto neodpovídá situaci, celý projev je tak nějak střídavě plačtivý a ukřičený. Nechápu, že je z něj někdo nadšen.

15.11.2020 2 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Zajímavé, že při každém přečtení ságy mám oblíbený jiný díl. Tentokrát (myslím že páté přečtení) jsou to opět Dvě věže. Největší spád, nejvíce akce, nejvíce cestování po cizích krajích.

05.01.2020 5 z 5

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Rozhodně jedna z nejlepších Zeměploch, co jsem četl. I když vlastně spíš poslouchal. Zpočátku mi vadil hlas, který mám asociován s jiným audiobookem, ale časem jsem si zvykl a musím uznat, že to bylo hodně dobře načtené. Každá postava měla charakteristický způsob mluvení, což v tom množství určitě nebyla sranda udržet. Jinak souhlasím se vším, co napsal slawa.cap, mluví mi z duše. Jen na můj vkus nějak moc mrtvých.

24.08.2019 5 z 5

Na facebooku mi to tak nepřipadalo, ale když to člověk čte ve zhuštěné podobě, je to taková jedna velká depka. Všechno co se mohlo (i nemohlo) pokazit, se pokazilo. Pořád rozbitá motorka, pořád rozbitá Dominika. Já nevím, jestli je to dobrý materiál na cestovatelku...

Každopádně napsáno čtivě, pěkná grafika a ještě hezčí fotky.

24.08.2019 3 z 5

Hudba ticha Hudba ticha Patrick Rothfuss

Za mě nejakčnější část byl doslov. Zbytek nuda až přímo otrava. Krátká povídka roztažená na 70 stránek. Už jsem si všiml u jeho románů, že je ten člověk grafoman. Chtělo by to někoho, kdo by mu všechno proškrtal na rozumnou míru.

Každopádně v doslovu měl pravdu, není to "kniha" pro každého. Musíte mít aspoň OCD, ideálně být autista. Pak to půjde.

31.07.2019 2 z 5

Ikona Ikona Frederick Forsyth

Táhne se to jak sopel po zábradlí. Každý kolemjdoucí musí být popsán, co se mu stalo od narození až doposud, ačkoli je v podstatě okamžitě zapomenut. I z odboček se najdou nějaké odbočky. Čili pokud chcete děj, trochu ho tam je, ale musíte hodně hledat mezi popisy těžkého údělu agentů a kolemjdoucích, na několika časových liniích. Pokud chcete popis sovětské, ruské, britské a kdovíjaké historie a společnosti, dejte této knížce šanci. I když pokud můžu soudit podle narážek na Československo, skutečnosti to moc odpovídat nebude.

Jedna hvězda za konečně akčních cca 50 stran na konci. Jinak dost nuda, ačkoli řemeslně napsaná výborně.

24.07.2019 3 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Konečně zase po nějakém čase knížka, od které jsem měl problém se odtrhnout. Ač předchozí díl byl zpočátku nudný, v tomto případě až na drobná zadrhnutí ve spádu děj letí jako splašený vesmírný skůtr a člověk nepřestává žasnout nad nápady, které autora postihují.

Princip sofonů mě poměrně vadí (čti: je to pěkná blbost), ale když už se člověk smíří s neustálým odposloucháváním všeho na Zemi, připadá mi projekt Mandala jako geniální nápad. Popis dění je pak naprosto uvěřitelný a pravděpodobný.

Rozhodně si dovedu představit ukončení série tímto dílem s tím, že by se vypustila linie s loďmi, které utekly, nicméně věřím tomu, že další díl bude podobná jízda a že bude založen na této události.

10.03.2019 5 z 5

V podstatě dvě knihy nastřídačku, obě vtipné a příjemně čtivé, nicméně téměř nepropojené. Naštěstí s Forrest Gumpem nemá ani jedna moc společného, jak spousta lidí píše, i když jistou společnou státo- tedy spíše světo-tvornost jedné z nich upřít nelze.

Bavil mě nenápadný, ale příjemný humor, bavil mě Alanův vztah alkoholu, ale hlavně k životu obecně. Ovšem nejvíc mě bavil konec příběhu ze současnosti, především "grilování státního zástupce Ranelida" a zajišťování povolení k přistání. A co hodně oceňuji, byla opravdová promyšlenost celkové koncepce knížky, propojení událostí, vzájemné souvislosti. Jen v tom příběhu ze současnosti mohlo být více příběhotvorných souvislostí s příběhem z minulosti. Ale to je jen drobnost, která mé hodnocení neovlivní. Stejně jako to, že jsem to poslouchal jako audiobook, čtený Martinem Stránským, jehož projev mi ze začátku moc nesedl, ale když jsem si zvykl tak se to dalo.

15.11.2018 5 z 5

Kukly Kukly John Wyndham (p)

Myšlenky zajímavé, jednotlivé části děje také jakž takž, ale celkově mi to přišlo takové plytké a nepropojené. Trochu to zachránil konec, i když i ten byl poměrně bez nápadu.

Zajímavé části byly hodně podobný styl jako Den trifidů, jen to nemělo ten náboj. Na Wyndhama zklamání, ale číst se to dalo.

16.01.2018 3 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Poté, co se člověk prokousal první zhruba třetinou knížky, děj se rozjel a začalo to být opravdu napínavé. I když bylo celkem jasné, jak to celé dopadne, stejně se nedalo od knížky odtrhnout.

Šel jsem do toho s tím, že mám náladu na tuctovou fantasy. Rozhodně tuctová nebyla a nebýt toho až příliš pomalého rozjezdu, snad by se i zařadila skoro na špičku mého fantasy žebříčku.

25.12.2017 4 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

Proti prvnímu dílu docela zklamání. Nápady recyklované, děj předvídatelný, hlášky trochu za každou cenu. Motivace postav místy nelogické, chování postav často úplně dementní. Ale na druhou stranu univerzum je stále zajímavé, děj měl spád a postavy byly sympatické, takže se člověk na čtení stejně těšil. Nemít očekávání z prvního dílu, byl bych asi spokojenější. Takto to vidím na průměr.

Audiobook načtený bravurně.

01.05.2024 3 z 5

Kritik Kritik Peter May

Děj je naprosto o ničem. Ale May je natolik dobrý autor, že to dovede napsat poutavě. Raději mám skotské romány, ty z Francie mi k Mayovi moc nesedí. Ale jako oddechovka se to dá.

26.11.2023 3 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Být to první kniha od Jonassona, tak to je asi na plný počet, ale takhle už mám pocit, že to je pořád na jedno brdo. Ale zábavné to je pořád stejně a aspoň člověk nemusí číst tu samou knihu tolikrát, když k ní má různé variace. Oddechovka skvělá a už se těším na další knihu zase na to jedno brdo.

Jako obvykle pěkný výkon s načtením audioknihy.

15.10.2023 4 z 5

Psí srdce Psí srdce Michail Bulgakov

Takový předobraz pro Růži pro Algernon. Nicméně musím přiznat, že nejlepší na této knížečce bylo, jak byla krátká. Líbilo se mi, jak mohl člověk nahlédnout do komunistického fungování v Sovětském Svazu (domovní výbor a spol.), ale děj byl takový nijaký. Možná, že před padesáti, sto lety to bylo zajímavější, ale dnes v době rychle stříhaných scifi knížek to působí poněkud ucajdaně. A musím přiznat, že půlce dialogů moc nerozumím, resp. mi nedávají smysl. Nevím jestli to je překladem nebo tím, jak se to odehrává v úplně jiném prostředí, kde naprosto nechápu motivace některých postav k jejich činům.

15.10.2023 3 z 5

Hotel Hotel Arthur Hailey

Nějak jsem náhodou narazil na audiobook ze 70. let, bez nějakých konkrétních očekávánní jsem se zaposlouchal. Kvalita nahrávky po technické stránce mizerná, ale načteno skvěle.

Kniha mě velmi příjemně překvapila, zvlášť když to není žánr, který bych vyhledával. Souhlasím s tím, že je velmi čtivá. Navíc kvituji, že jsou tam parádně provázané události napříč celou knihou.

Dal bych asi plný počet, nebýt dvou věcí. Zaprvé mizerný překlad tohoto vydání (netuším, zda v jiných je to lepší) a některé zbytečné dějové linie (Keycase byl úplně navíc, romance s Dodo mi také tak nějak neseděla do zbytku, nechal bych toho O'Kiefa více méně na businness levelu).

Každopádně časem ještě zkusím nějakou další knihu autora.

18.03.2023 4 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

(SPOILER) Po rozpačitých prvních dvou dílech Pustiny se neskutečně rozjely. Stalo se tam toho tolik... Nalezení Okraje, hrátky s medvědem, Jakova anabáze a vyzvednutí, a pak hlavně Lud a jeho megadistopický život a smrt. A samozřejmě Blaine Mono. Jeden z nejoriginálnějších záporáků ever.

Naše kaa tet se zkompletovala a celé putování začíná dostávat trochu smysluplnější dimenze. Postavy začaly být sympatické, zvláště Ochu a Jake, ale dokonce i Rolad je zde člověkem. Ale asi nejvíc mě baví, jak je všechno neskutečně promyšlené a všechno souvisí se vším a přitom to dává dokonalý smysl. Nic mě v knize nerušilo jako v předchozích a vyloženě jsem se těšil až budu moct poslouchat další kus.

Načtení luxusní od Libora Terše, i když těch špatně přečtených slov je na můj vkus až trochu příliš mnoho.

Každopádně teď už se těším na další díly.

17.02.2023 5 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Druhá kniha autora a opět musím přiznat, že psát tedy umí. Trochu mi v průběhu četby druhé části vadilo, že tak nějak tuším jak to dopadne, ale nakonec to nějak zaklaplo. I když i tak si myslím, že bych si to víc užil kdyby to bylo naopak. Ani mi vlastně nevadí ta časová souslednost, ale přijde mi, že jak druhá část nemá moc děj, tak po první dějově nabité je ten spíše popis režimu trochu degradace. Ale jak se píše níže, člověka mnohem víc nutí se zamyslet, takže taky vůbec není špatná.

22.11.2022 5 z 5