Vjeerus Vjeerus komentáře u knih

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Kniha mě opět velmi bavila a znova mi autor naservíroval zajímavé a netradiční prostředí.
Musím se přiznat, že rozuzlení případu bylo úžasný, takové jsem nečekala.
Autor má u mě černý puntík za to, že se nebojí zabíjet. Ach jo, je mi líto té ztráty a budu to dlouho rozdejchávat.
Příjemná změna byla v závislosti hlavního hrdiny, která tentokrát nevyplňovala tolik děje.
U závěru mi padla brada, když došlo na další odhalení související s Princem. Bomba!

20.11.2022 4 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Kniha, kterou zařadím na TOP nejlepších knih, co jsem četla. Silné, krásné a hromada emocí a ještě s velkým rozsahem - prací s traumaty a problematikou sociálních sítí.
Hlavního hrdinu už jsem lehce znala z Dopisů ztraceným, ale tady dostal úplně jiný rozměr. To, co si v životě prožil mě opravdu zasáhlo a nedovedu si představit, jaké to je, když jsou staré rány opět otevřené a co víc, pořád se v nich někdo šťourá. Nejsem naivní, abych nevěřila, že takové příběhy bohužel určitě existují.
Hlavní hrdinka mi seděla povahou trošku míň, ale čím více se o ní člověk dovídal, tím pro mě bylo reálnější a pochopitelnější její chování. Její zázemí je vlastně vcelku běžná záležitost.
Oba hlavní hrdinové vlastně hledají své místo na světě, který se jim z ničeho nic obrátí vzhůru nohama a rozsype na hodně malé kousky. Jak už to tak bývá, máme tendenci svá trápení uchovávat v sobě a hlavně je ukrývat před svými nejbližšími, protože jim nechceme přidělávat starosti a nebo prostě jen kazit den. A tak se nakonec stane, že se svěříme absolutně cizí osobě, která někdy může být dobrá a někdy bohužel ne.
Celou knihu podtrhuje její zpracování a celkový text, který se snadno čte a člověk nemá problém se začíst.
Za mě tedy takové knihy ano a rozhodně moc doporučuji.

09.07.2022 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Čtvrtý příběh HH mě opravdu překvapil. Do poslední chvíle jsem fakt netušila, jak se zápletka rozmotá a když už měl člověk "jasno", autor nám předvedl, že opravdu jasno není.
Baví mě i lehké propojení s předchozím dílem a o to víc se těším na díl následující, protože pozadí hlavního případu pro tento díl stále není vyřešené.
I když mi trvá, než se od jednoho dílu dostanu k dalšímu, vždy si čtení užiju, jelikož autor si opravdu umí hrát se čtenářem, zvrat střídá zvrat a každá informace je důležitá a já nemám pocit, že by se na vodítka přicházelo čirou náhodou.

21.06.2022 4 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Pokračování neskutečně čtivého holčičího bizárku je rozhodně slabší, než první díl, ale i tak člověku utíkaj stránky pod rukama. Nevím, nakolik mě ovlivňuje to, že už dávno nejsem cílová skupina a už jsem ztratila ty růžové brýle ohledně férovosti světa, ale America mi k srdci prostě nepřirostla a po přečtení tohoto dílu asi ani nepřiroste.
Hlavní hrdinka je opravdu nerozhodná (a to nemluvím jen o citech) a až příliš vidí svět černobíle a nezvládá přijímat rozhodnutí, která prostě nemusí být dobrá (ale lepší, než špatná).
Pro mě asi zůstává favorit Maxon, protože až na pár výjimek se chová dospěle a přijal svůj úděl ve společnosti. Ví, jaká je realita a ze špatných věcí se snaží najít tu nejlepší.
Od této knihy nikdo nemůže čekat vysokou přidanou hodnotu a slouží spíš jako výplň pro nadcházející díl. Možná by se za něco víc v této knize dalo považovat právě ten kontrast mezi povinností Maxona a naivitou Ameriky.
Stále ale věřím, že pro cílovou skupinu je tato série určitě bomba a já si její čtení opravdu užila. Splnila přesně to, co jsem očekávala.

13.07.2021 4 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Will je opět hlavní hrdina příběhu, doslova. Dostal se ze své krize a jako správný chlap (dospívající muž) musí chránit své přátele. Tento díl je jedno dobrodružství za druhým, naši hrdinové se opět setkávají a pomáhají Skandijcům proti armádě Temudžajů.
Podle mě je to jeden z nejčtivějších dílů plný akce a zvratů. Dovídáme se spoustu nových informací o Skandijcích a hlavně o postavě Eraka, který si nejspíš získá srdce každého čtenáře.
Naproti tomu mé sympatie si stále nezískává Evanlyn. Celý její charakter mi přijde dost výplňový a strojený. V jednu chvíli se ukazuje jako nejstatečnější a drsná holka a o kapitolu dál je z ní nafoukaná princeznička.
Závěr knihy mi přišel možná až moc našroubovaný na vyvolání emocí, ale proč ne, je to kniha pro děti.
Ačkoliv děj knihy považuji za jeden z nejlepších a doporučila bych ho ke čtení všem dětem i dospělým (jako relax), to stejné nemohu říct o obálce, tahle se dle mého nepovedla. Celá postava na mě působí jak vosková figurína.

11.06.2021 5 z 5

Ledová země Ledová země John Flanagan

První díl, kdy nám autor nevyzradil půlku děje názvem nebo anotací, chválím!.
Tento díl není tak akční jako předchozí, zato nás jasně morálně poučí. Děj je rozveden do dvou dějových linek - Horác s Haltem na cestě přes Galiku a Evanlyn s Willem a jejich strasti v otroctví ve Skandii. Nemohla jsem si povšimnout, že Flanagan má jistý vzhled a charakter "padoucha" a toho se drží, takže mi bylo jasné, že skandijci nejsou to nejhorší.
Jako předchozí díly, tak i tento je opravdu dokonalá ukázka knih pro mladé kluky, tentokrát i s varováním, co se člověku může stát, když se chová špatně a nechá se zlákat špatnými lidmi. Pro starší už je děj dost průhledný. Přesto má autor čtivý styl psaní a já se k jeho knihám ráda vracím.

12.05.2021 4 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Kniha mě bavila o notný kus víc, než první díl, ale zase mi tak úplně nesedlo rozdělení, kdy se první polovina zaměřuje převážně na trojici člověk-trpaslík-elf, která mě už jen volbou postav baví mnohem víc než dvojice Sam a Frodo.
Musím velmi vyzdvihnout výkon Aleše Procházky při namlouvání audioknihy, obzvláště za části s enty, protože mě vlastně ukrutně uspával. Což zní asi jako paradox to chválit, ale díky tomu naprosto vystihl povahu těchto tvorů a pro mě je to znak opravdu dobře zvoleného interpreta, který knize dal něco navíc.
Bohužel druhou polovinu nezachránil ani ten skvělý hlas. Pro mě je Frodo stále ta nejvíc zbytečná postava celého příběhu, která je až nesmyslně uctívaná nejen jeho sluhou, ale i všemi ostatními z družiny. Možná má tak působit cíleně a tím donutit čtenáře se vžít do postupného rozkladu duše a mysli nositele, ale já bohužel jen vyhlížela konec jeho části.
Druhý díl Pána prstenů je rozhodně o velký kus akčnější a plný nečekaných shledání, stejně jako nalézání spojenců a nebo obnovení starých známostí. Do popředí se dostává i velká dávka zoufalství a těžkých rozhodnutí, mnohdy učiněná, vzhledem k situaci, dost na rychlo. Za sebe bych ale asi uvítala častější prokládání pohledů všech zúčastněných, abych líp držela časovou osu děje.

09.06.2024

Šťastně až navěky? Šťastně až navěky? F. T. Lukens

Uf, nevím, jak moc si svým názorem podřežu větev pod sebou, ale vážně nechápu, co je na této knize tak skvělé, že dostala nálepku humbook tip a celkově tolik reklamy.
Začnu tím, co mi fakt vadilo a to jsou postavy. Hlavní hrdina nám hned na začátku řekne, do koho je zamilovaný a že je rozhodnutý mu to okamžitě říct. Tedy až poté, co se nají. Vykoupe. Vyspí. Prohlédne hrad. Promluví s milionem jiných lidí. Zabije chobotnici. Bude mít jistotu, že ten druhý to cítí stejně... Ano, za mě prostě hledal výmluvy, proč to neudělat. A aby toho nebylo málo, tak jakákoliv konverzace mezi postavami byla tak zamotaná, aby se náhodou nic neřeklo přímo a aby ti ostatní neměli šanci pochopit, co cítím, chci atd. Ale! Cokoliv zmatený účastník konverzace řekl, bylo bráno jako odmítnutí.
Tři stovky stran o tom, jak spolu lidi neumí komunikovat zaobalené do nálepky retellingu na artušovskou legendu, kterou by člověk nenašel ani pod lupou. Do toho se tam opravdu nic zajímavého nestalo, protože na začátku je zabit padouch a z "Co bylo dál?" se nic nevykřesalo. Žádné seznamování s postavami, historií království nebo jak se vůbec vládne.
Tahounem knihy měla být LGBT+ témata, ale ta byla také zazděna, protože hned od začátku víte, že v tomto světě se na nějaké utlačování nejede a hetero páry by člověk taky těžko hledal. Myšlenka krásná, ale mě mrzí, že svět, který byl představen, by v této formě velmi brzo zanikl na nedostatek populace.
Jediné plus je, že se mi kniha opravdu dobře četla a věřím, že se dá slupnout za jeden večer. Konec byl na mě strašně cukrkandlový, protože na to čekáte 300 stran a pak si to postavy vyříkají na dvou stránkách a dalších deset jsou nejzamilovanější pár pod sluncem.

29.06.2023 2 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Už cítím, jak jsem tomuto příběhu odrostla, ale stále dokážu pochopit, že pro děti je to krásný příběh plný radostí, strastí a dobrodružství s kapkou fantasy. A dost křesťanských motivů, které dětské oči asi tolik vnímat nebudou.
Děj je opravdu hrozně rychlý a co se týká vztahů, tak jsou opravdu rychle vybudované a dost černobílé. Dynamika mezi sourozenci je ale fajn a pokud sami máte bratra či sestru, dost těch situací, podlostí a hádek dokážete pochopit. A taky to, že i přes všechno špatné se sourozenci mají prostě rádi.
Co nemohu vytknout je přednes v podání Miroslava Táborského, který knihu načetl opravdu pěkně a já si poslech užila a věřím, že i dětem by se jeho pohádkový hlas mohl zamlouvat.
Jelikož nejsem cílová skupina, požitek knihy se mi snížil a paradoxně se víc ztotožňuji s pochybovačnými otázkami Edmunda (ale ne s jeho také jasnou vizí, kdo je ten dobrý). Dále bych ocenila větší vysvětlení, jak funguje magie v Narnii, ale pro děti je pravděpodobně opravdu postačující slovo kouzlo.
Ale co si budeme, na to, jak je kniha stará a kdy byla sepsána, tak je to velmi povedený kousek a já se těším, až si poslechnu další díl.

02.05.2023

Říkej tomu, jak chceš Říkej tomu, jak chceš Brigid Kemmerer

Heavy contemporary od autorky je pro mě téměř sázka na jistotu. Její vyprávění mi sedí a dobře se mi čte, takže mi děj příjemně plyne. Ačkoliv mi tato kniha přijde z těch tří, co jsem četla, nejslabší, sále je to kousek, který by neměl zapadnout.
Charaktery postav jsou vykresleny velmi reálně a taktéž máme hezky ukázáno, jak je společnost prohnilá předsudky. V knize se setkáme s mnoha tajemstvími a podvody a jak se s tím různé osoby vyrovnávají. A tím pádem dostáváme dost reálné problémy zasazené do různých skupin lidí (bohatá, chudá i střední třída).
Velký důraz je zde dávám i na morální cítění. To, co jednomu přijde jako v pořádku, nemusí být v pořádku pro jiného, nehledě na to, zda původní pohnutka byla za účelem vykonání dobra nebo zla.
Závěr knihy mohl mít o pár stran víc, aby vše do sebe trošku líp zapadlo, ale i přes to jsem spokojená. Dostali jsme pořádnou dávku síly přátelství a rodinné soudržnosti, když hrdinům teče do bot. A také toho, že někdy pomocnou ruku podá ta nejnepravděpodobnější osoba.
U hodně knih kritizuju, že jsou postavy moc uzavřené, ale u tohoto příběhu to do sebe hezky sedlo a ty nevyřčené věci byli obhájeny dobře a logicky. A mnohdy byli tajeny ne proto, že byl hrdina uzavřený, ale nikoho nezajímal jeho názor a pohled na nastalou situaci.

27.04.2023 5 z 5

Hodnocení této knihy je pro mě trošku oříšek, jelikož životopisy normálně nečtu a nejsou klasickým dobrodružným příběhem. Jako fanoušek Harryho Pottera jsem se nakonec nechala zlákat vidinou spousty zajímavých zákulisních informací z natáčení filmů. A to jsem z části dostala.
Začátek knihy se mi dost vlekl a já si kladla otázku, proč musela být vydaná kniha kvůli informaci, že Tom Felton měl de fakto normální dětství (což sám v knize nesčetněkrát řekne), dělal kupu blbostí a snažil se zapadnout mezi své vrstevníky jako většina z nás od věku, kdy se dostaneme do většího kolektivu dětí. Zajímal se o fotbal a jídlo a ne o nějaké natáčení - to byl jen výlet s zážitkem.
Zlom přišel právě až s natáčením filmů o HP, kdy se opravdu člověk nějaké ty zákulisní informace dozvěděl. Ale největší hodnota knihy dle mého spočívá až z událostí po Harrym Potterovi.
Z knihy na mě působí, že Tom Felton je velmi milý člověk, který si váží všech kolem sebe. S obrovskou laskavostí děkuje nejen svým hereckým kolegům, ale i rodině za to, jak s ním jednali a jak mu pomáhali projít si životem. A jak mu rodina a přátelé pomohli dostat se ze dna.
Rozhodně nelituji, že jsem se do knihy pustila, ale stále si myslím, že polovina věcí byla spíš o ničem, než něčem, ale copak já mám právo kecat do toho, co má člověk psát do vlastního životopisu? Věřím, že pro autora jsou tyto momenty stěžejní a rád se o ně dělí.
Já si z knihy vezmu hlavně poselství z posledních stránek a pokusím se ho předávat dál. Má pravdu, protože duševní zdraví je stejně důležité, jako to fyzické. Klobouk dolu za to, jak šel s kůží na trh a děkuji za sdílení i některých osobních fotek.

03.03.2023 4 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Já jsem asi četla úplně jinou knihu než většina planety.
Co o to, příběh pěkný, hořko-sladký, ale do poloviny knihy dostáváme kupu vyprávění z minulosti, které popisuje protloukání životem hlavní hrdinky se všemi nudnými detaily, které mě prostě nebrali.
Od poloviny se to mírně zlepšilo - nástupem další mužské postavy. Upřímně, moc mi k srdci nepřirostl a přišel mi strašně plochý a nezajímavý. Mou pozornost si ale držel právě tím, že si pamatoval a já chtěla vědět proč.
Co ale mou frustraci vyšroubovalo úplně nejvíc byl fakt, že nejenže vstupy do minulosti neskončili, stávali se pro mě nudnějšími a nudnějšími jelikož stále říkali již řečené. A do toho v momentu největší gradace příběhu z přítomnosti narušovali to napětí, až se to ve mě zlomilo a já knihu chtěla dočíst ne proto, abych se dozvěděla, jak to teda je, ale aby to prostě skončilo.
Plus dávám právě za ten hořkosladký konec, kdy pro mě bylo příjemným překvapením absence vyloženého happyendingu. ("Ďábla" považuji za nejlepší postavu).

14.02.2023 2 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Takové mrazení z knihy jsem dlouho neměla. Příběh je opravdu silný, ocenila jsem pohled na rozpojování z více uhlů a vlastně nejzajímavější mi přišel právě ten z pohledu těch, kteří jsou na tento čin připravováni, jelikož sama bych se stavěla na stranu nepřijetí.
Hlavní hrdinové nejsou dokonalí a o to víc jsou uvěřitelné jejich činy. Všichni mají své slabé a silné stránky, které jim nakonec pomohou se probít přes systém světa.
Nečekala jsem, že zde bude proces rozpojování nějak blíže specifikován, ale opak je pravdou a tato část byla opravdu silná až děsivá a díky ní si budu knihu dlouho pamatovat.
Dalšího dílu se už teď nemůžu dočkat, protože předpokládám, že autor se vrhne na celý systém světa, i když se první kniha dá považovat relativně za uzavřenou.

18.07.2022 5 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Tato kniha byla pro mě obrovské překvapení. Dostala jsem jí darem a absolutně jsem netušila, o čem to má být.
A jsem naprosto nadšená. Neuvěřitelné spojení fantasy světa a programování. S ničím podobným jsem se dosud nesetkala a nevěřila bych, že mě to tak nadchne. Díky inspiraci v počítačovém světě jsme dostali velmi originální svět a v podstatě dokonalé fungování magie, kdy není závislá na osobní moci nebo emocích (což jsou faktory velmi nestabilní), ale naopak na čisté a surové logice.
Charaktery postav jsou krásně popsaný a uvěřitelný. Hezká ukázka střetu bohatý a mocný x chudý a "neviditelní" a vyrovnávání se s nechtěnými postaveními.
Děj mi plynul od začátku do konce, nejsem si vědoma nějaké nudné a nezáživné pasáže. Celou knihu jsem se držela v napětí, kam to dál povede. Za mě další top kniha tohoto roku, můžu opravdu jen doporučit.

02.11.2021 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Na Zvon jsem se nehorázně těšila. Četl se mi dobře, děj ubíhal rychle a nemůžu říct, že bych se nudila. Přesto mi díl přišel slabší, než Nimbus, který považuji stále za jednu z nejlepších knih, kterou jsem četla.
Líbí se mi, jak má autor svět dokonale propracovaný a nic se neděje jen tak. Každá věta má svůj význam a dopad na děj. A také to, jak jsem do poslední chvíle netušila, co má Nimbus v plánu, jak moc je ve skutečnosti cech smrtek prohnilý a Nimbus zoufalý z vlastních pravidel.
Co se týká celého závěru knihy, je pěkný. Nemůžu říct, že skáču do nebe radostí se slovy, že přesně to je ten nejlepší konec, ale vlastně mě ani nezklamal. Takový průměr (nebo se ve mě bije moje averze k těmto scifi "věcím" - nechci prozrazovat, co mám na mysli pod pojmem věci, abych Vás nepřipravila o překvápko).
Jinak souhlasím s názory spousty jiných lidí, že vzhledem k neurčitosti roků je občas složitější se vyznat, kdy se člověk nachází a také, že je vhodnější knihu číst krátce po prvních dílech, jinak bych se asi docela hledala.
Sečteno a podtrženo, třetí díl se nezařadí do "top strop" knih, ale celá série Smrtka už ano, protože jako celek to má neskutečnou hloubku a myšlenku.

23.05.2021 5 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Druhý díl pokračování příběhu o Willovi nám nabídne o trochu více napětí, jelikož už známe prostředí. Velmi oceňuji mapku na začátku, pomáhá s orientací.
Stejně jako v prvním díle, tak i zde nám sám autor mnoho prozradí už jen po přečtení veškerého textu na obale, proto doporučuji nečíst anotaci, pak si příběh trochu víc užijete (v patnácti jsem ji taky nečetla, nechtěla jsem ztrácet čas a jak jsem byla nadšená).
Závěrečná část mě pokaždé mile překvapí, protože i mezi dokonalými hrdiny ne vždy jde vše podle plánů. A úplný konec? Ten se povedl, protože jen málo kdo odolá nutkání šáhnout hned po třetím díle.
Jeden z hlavních bojů mě zklamal, protože dostal velmi málo prostoru a jeho ukončení bylo takové až moc očekávané (a neskutečně rychlé). Bylo jasné, že silou zde vyhrát nepůjde.
5* nechávám, jelikož jsem toto hodnocení čerpala z pocitů před mnoha lety, kdy jsem byla více cílová skupina a knihu četla poprvé.

27.04.2021 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Po představení světa a myšlenek v prvním díle Smrtka jsme vhozeni do příběhu, který je strhující, napínavý a na YA žánr i dost nepředvídatelný. Za mě je Nimbus rozhodně čtivější. Strašně oceňuji charaktery postav, jelikož jsou propracované a i záporní hrdinové nejsou čistě zlí. Každý je vlastně lidský a jiný, jako lidé kolem nás.
Málo která kniha mě donutí tolik uvažovat, jaká bych byla, kdybych žila v tom světě. Jací by byli mí přátelé v tom světě. A pak si člověk začne uvědomovat, že pocit toho, že někdy přijde smrt, je vlastně nejspíš požehnání.
Nejvíc jsem si užívala pasáže s myšlenkami Nimba. Ačkoliv je to umělá inteligence, utápí se mezi tím, co by chtěl a co musí dělat.
No a ten závěr? Po prvotním šoku a opětovném přečtení těch stránek jsem opravdu uvěřila tomu, že to autor napsal. To bylo tak emočně zdrcující a vyčerpávající. Aspoň, že je další díl, protože takový ukončený a zároveň otevřený konec je k zbláznění.

Kdybych knihu Nimbus měla popsat hoodně krátce, přirovnala bych jí k postavě Tygera, který právě stojí na okraji římsy nejvyššího věžáku, dělá ten krok do prázdna a na konci se rozpleskne o chodník. Od Zvonu očekávám to probuzení po oživění, takže jsem zvědavá, jak moc se ten svět po dobu mé "smrti" změnil.

23.04.2021 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Milá oddychová knížka s perfektní atmosférou. Opět mám chuť vyrazit někam do zahraničí, protože autorka nás zcela obalí krásou dané země a navodí chutě na místní kuchyni. Člověk by nečekal, jak moc si užije číst o každodenním životě bez nějakého velkého vzrušení a jen si užívat dovolenou.
Kniha nám dává možnost nahlédnout sami na sebe a trošku se zamyslet, co od života chceme a nechceme a jaký rozkol může působit vábení srdce a mozku, co se vztahů týče. Tyhle části mě baví a vždy se usmívám jak malá, když hrdinka konečně poslechne to srdce.
Bohužel co mi úplně nesedlo je romantická linka, což je u romantické knihy trošku úsměvné. Na můj vkus to bylo takové moc pohádkové, osudové a ve své podstatě bez práce. Ti dva si pomalu ani neřekli jména a už věděli, že si jsou souzeni a přes všechny překážky nepřekážky vše šťastně dopadne. Určitě takové vztahy jsou, budiž jim to přáno, ale mě v tomto ohledu chyběl ten náboj a jiskření z toho oťukávání a poznávání druhého.
Knihu jsem poslouchala v podaní Veroniky Lazorčákové a opět mohu jen kvitovat výběr interpreta, protože mi k postavám naprosto sedí a umí příběh krásně předat.

08.02.2024

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Tohle je asi první kniha, kdy mě hlavní postava vytáčela s každou stranou víc a víc. Většinou mívám jen nějakou část příběhu, kdy ji nemůžu vystát, ale nakonec jí i většinou fandím, ať dojde k tomu svému štěstí. Ale tady? Ne, ne, ne, tisíckrát ne.
Hlavní hrdinka se nedá jednoduše popsat ani definovat. Protože dost často popírá to, co jí má definovat. Nesnáší tajemství, potřebuje všechno hned vědět, ale o odstavec dál mávne nad něčím rukou s tím, že "kdo se moc ptá, moc se dozví". Stejně tak její přístup k lhaní. To ona přece nedělá a neumí to. Až na to, že celá kniha je o tom, jak někomu lže a zatajuje věci. Do třetice bych zmínila to, že v první třetině knihy se vzdá po prvním nezdaru, ale v poslední třetině je přece hrdinka, co se nikdy nevzdává.
To, že kniha obsahuje snad všechna klišé a stereotypy středoškolských filmů vydaných kolem roku 2005 jsem ochotná skousnout, stejně jako zjevnou inspiraci z videoklipu jedné písničky od Taylor Swift. Co mě ale už vadí je ta údajná Hate-To-Love romantická linka. Ano, vidíte správně, údajná, protože jsem se za celou knihu nedozvěděla důvod té ultrasilné nenávisti, takže jsem spíš měla pocit umělého dramatu.
Za mě nejpodařenější části knihy jsou ty chatové konverzace a nebýt toho, že kniha je psaná tak pro třináctky (i když je postavám zhruba 17!, na což se vůbec nechovají) a díky tomu se snadno čte, tak by aspirovala na jednu z nejhorších knih roku.

16.08.2023 2 z 5

O dracích a Sedmi O dracích a Sedmi Tereza Kadečková

Můj první dojem z knihy byl, že ta obálka je strašně divná a jak tohle mohl někdo zvolit. Ale po přečtení ji chápu a dává naprostý a dokonalý smysl, protože perfektně odráží pocity z příběhu.
Užila jsem si vlastně všechny postavy, protože ani jedna se nedrží nějakého hodný nebo zlý. Jsou naprosto přirození se svými dobrými i špatnými vlastnostmi, osobními pohnutkami, které jsou někdy dost sobecké, ale sedí do charakteru hrdiny, který je konstantní, takže se jeden člověk nestane najednou ze sobce samaritán.
Ve světě, který autorka vytvořila, de fakto neexistují nemoci, protože je k dispozici zázračný lék. Ale takový Zázrak musí mít prostě háček a mi jsme vrhnuti do společnosti, která se začíná hroutit pod tlakem kruté reality, když se nemožné stane možným. A jak tato situace rozevře pomyslné nůžky mezi těmi nahoře a těmi dole.
Sledujeme bláznivý příběh, který od první strany prostě jede a bohužel na konci nezastaví. Kniha má tak moc otevřený konec, že nikdy nepřestanu věřit v nějaký druhý díl, protože mám opravdu hromadu otázek, obzvláště pak, jestli se příběh knihy O dracích a sedmi spojí s příběhem knihy O dracích a lidech. Aktuálně mají obě společný tak maximálně svět a asi dva tři drobečky, které si třeba jen představuji.
Příběh je o všem možném, o obětování, přátelství, zradě, rodině, závislosti, lásce. O osobní i kolektivní síle. O důvěře ve všech podobách - té slepé, té se zadními vrátky a únikovým plánem i té hrané. Takže až na ten konec jsem si knihu opravdu užila, i když je velmi těžké o ní mluvit, vzhledem k tomu, jak je obsáhlá (tématy, ne na počet stran) a bláznivá.

28.07.2023 4 z 5